Odmitnuti lecby

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Odmitnuti lecby

Příspěvekod Luciska » 05 lis 2013 14:17

Rada bych se zeptala, zda nekdo nemate zkusenost s tim, ze byste na nejakou dobu odmitli biologickou lecbu. Mate na ni pak opet narok?
Jde mi o to, ze Rs mam 2,5 roku, z toho 2 roky jsem na Copaxonu. Pri plnem ucinku 2 ataky bez nalezu na magneticke resonanci. Z EDSS 2 na zacatku nemoci mam 4,5 a pri atace 6,5. Horsim se stale vice, je to znatelne. Ze 3 mesicu ma max 2 tydny, kdy se citim ok a nemusim resit nejaky zdravotni problem.
Nyni jsem jednala s MUDr o zmene lecby. Chtela jsem lek druhe volby, protoze mi jde predevsim o to, abYch se alespon chvili citila fajn. Pry nemam narok kvuli nalezum magneticke resonance, nesplnuje kriteria. Byl mi nabidnut Avonex.
Toho se bojim, vedlejsi ucinky vychytavam v plne mire a predstava, ze mi odrovna uz tak nacata jatra je taky deprimujici.
Mam chut na nejakou dobu lecbu odmitnout a pockat, az budu splnovat kriteria pro ucinejsi leky, ktere mne vrati do zivota. Nechci ted zase par let snaset vedlejsi ucinky, trapit se, horsit se a pak budu i ve stavu a EDSS takovem, ze mi odmitnout dat i leky druhe volby.
Dekuji
Luciska
 
Příspěvky: 3
Registrován: 02 lis 2013 07:43

Re: Odmitnuti lecby

Příspěvekod petankl » 05 lis 2013 18:57

Osobni zkusenost uplne nemam, jen s tim, ze jsem si vybral jiny preparat nez chtel neurolog. Ale slo to asi kvuli pohruzce, ze jinak nebudu brat nic. Pak me ale obratem predal jinemu neurologovi. Takze odmitnout muzes, ale neurolog jiste bude vyhrozovat, ze uz nikdy nic nedostanes. Toto nevim jak moc je pravda, moc se mi nezda, ze by pojistovna nebo stat meli nekde ve vyhlasce takova omezeni, muzu se ale mylit. Kazdopadne to spis chce mit ostre lokty pri diskusi s neurologem a jit si tvrde za svym. Pro zacatek muze stacit, ze mu navrhnes, ze napises do sve pojistovny a oznamis jim, ze on Ti konkretne odmitl dat lepsi preparaty, i kdyz se soucasnymi se prokazatelne horsis a co ze mas delat. A kdyz na to nekapne, tak tam proste napis. Vis jak, jde o Tve zdravi a posledni obdobi, kdy muzes byt v ramci moznosti provozuschopna, za to podle meho nazoru stoji bojovat naprosto bez skrupuli a bez zbytecnych ohledu. Kazdopadne preji hodne stesti a sily.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: Odmitnuti lecby

Příspěvekod vychodocech » 05 lis 2013 19:15

S petanklem souhlasím, chce to ostré lokty, pokud tedy člověk nesplňuje kritéria na léky druhé volby (Gilenya, Tysabri .... ).

Nové léky jako je Tecfidera, Lemtrada by mohli být v příštím roce (pokud to půjde dobře s úhradami - byl to názor u nás v MS centru) nebo až v roce 2015, je otázka, zda na ně čekat a ponechat si stávající léčbu (to bych asi udělal), ale je to individuální - každý má RS jinačí a jiné faktory pro nasazení správné léčby. Změna na interferony? ..... myslím, že (z mého hlediska) by bylo lepší jít do studie třeba mon.protilátky (pokud by nějaká byla k dispozici).
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Odmitnuti lecby

Příspěvekod dulca » 05 lis 2013 19:33

Odmitla jsem leky druhe volby, protoze se mi nezdaji vedlejsaky a prvni mi byli odebrany, zatim v pohode, uplne bez lecby nejsem, ale o tom zpusobu lecby v CR oficialni zdroje nechteji nic slyset, v Nemecku, Svycarsku vim, ze to proplaci nektere pojistovny a lidi na tom funguji. A problem s tim nebyl, cekam az bude neco prijatelnejsiho... jinak duvod zmeny zhorseni na EDSS nevim, kazdej si to urcoval podle plotu, objektivne 1 ataka za rok a 2 nova loziska za rok. Pred rokem 10 km s berlema, v dobe kdy mi byla lecba zrusena tak 2km. Bez berli jsem usla 500m po chodbe kliniky, coz podle meho teda nema moc vypovidajici hodnotu, protoze to je dokonale rovny, vodorovny porch, navic muj zasadni problem je udrzet se ve stoje v klidu v pohybu to jeste jde.

Takze odmitnout jde, jinak pro tvoje info oni te z centra tak snadno vyloucit nemuzou, ponevadz, jako jediny dostavaji plne proplacenou ambulatni lecbu kortaky. Takze kdyby vyhrozovali tak se nenech vyhodit a obrat se na svoji pojistovnu, kde jako se mas lecit, kdy tady te odmitaji a oni ti musi zajistit lecbu.
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Odmitnuti lecby

Příspěvekod Pepino460 » 14 lis 2013 13:03

Pekny den.

Mne zistili SM 5 mesiacov nazad. Za 2 tyzdne mam schodzku s neurologom, ktory mi dal vybrat medzi Rebif, Avonex, Betaferon. Mam 7 nalezov. Ked som bol hospitalizovany, 9 dni mi davali v nemocnici lieky na mozgovu mrtvicu, ktore som uzival len sporadicky, lebo denne minimalne 1 z 3 liekov som vyhadzoval, co nikto nevedel. Na desiaty den, ked ma prepustali mi spravili ocne a usne vysetrenie a zmenili mi diagnozu na SM. Pred tym som podstupil vela vysetreni vcetne mag. rez., odobranie miesnej tekutiny .......... 7 rokov zijem na Kanarskych ostrovoch, takze slnka si uzivam dostatocne, co je myslim jeden z dolezitych faktorov. O dva tyzdne mam oznamit neurologovi, ktory liek som si vybral.On mi odporucil Rebif, co som ja hned odmietol a nechal som si mesiac na rozmyslenie. S odstupom casu a informaciami ziskanymi z internetu, len zistujem, ze moje prve odmietnutie bolo najlepsie riesenie. Daval som mu otazky, typu SM a dedicnost, vedlajsie ucinky, uspesnost liecby ...... po tyzdni citania prispevkov ludi zijucich s SM, sme s manzelkou zistili, ze neurolog sa mi vlastne snazil nanutit nieco, co pomaha utlmit ataky len nejakym 30 percent ludi s SM a ostatnym 70 nezabera liecba so spominanymi liekmi a to este nehovorim o vedlajsich ucinkov z liekov tipu: zimnica,bolesti hlavy, vazne narusena imunita, 12 hodim po vpichnuti malatnost,.........a brat nejake svinstva,ktore mi ,, mozno pomozu,, .....a citit sa ovela horsie s liekmi ako bez nich...a to nehovorim o uzivani dalsich liekov na utlmenie vedlajsich ucinkov.Toje ako s liecenim rakoviny chemoterapiou.Na to je jeden velmi vystizny vyrok-KED TA NEZABIJE CHEMOTERAPIA,TAK TA DORAZIA ANTIBIOTIKA.NECHCEM A ANI NEBUDEM PODPOROVAT FARMACEUTICKE SPOLOCNOSTI,KTORE SU LEN CISTO BIZNIS A NEJAKO ZABUDLI NA TO NAJDOLEZITEJSIE- POMAHAT UZDRAVOVAT LUDI A NIE ICH REDUKOVAT A LIKVIDOVAT.LUDIA PROSIM VAS UZ KONECNE OTVORTE OCI A NEPODPORUJTE TO SVINSTVO CO VAM ONI PONUKAJU, JE TO NAJLEPSIE RIESENIE PRE NICH NIE PRE VAS.PRECO UNICEF A FARMACEUTICKE SPOLOCNOSTI SU PROTI ALTERNATIVNEJ LIECBE??? LEBO BY SKRACHOVALI.
Ako moze niekto povedat, ze skorej budem mat havariu na dialnici, ako SM moje deti?!
Ako mi moze povedat, ze Robif stoji 800-1000Euro na mesiac a vsetko preplaca zdravotna poistovna?
Preco nespomenul alternativnu liecbu, ktora moze dosiahnut take vysledky ako lieky a bez vedlajsich ucinkov?
Som rozhodnuty jednoducho odmietnut liecbu. Radsej budem ziadat vysetrenie deti na mag. rez.. Uvidime........
O 2 tyzdne tu napisem vysledok.
Mimochodom cela ereska podla mna stoji za dve veci. Stala ma 3 hodiny zivota a nedozvedel som sa z Vasich prelozenych prispevkov nic nove. Ale snaha pomahat sa ceni.


Kazdopadne zelam vsetkym vela zdravia.
Pepino460
 
Příspěvky: 8
Registrován: 14 lis 2013 09:31

Re: Odmitnuti lecby

Příspěvekod vychodocech » 16 lis 2013 01:09

Zkusím reagovat:
- je zřejmé, že alternativní léčba RS je pro některé pacienty přínosná, ale nevím o žádné která by byla tak dobrá aby RS vyléčila nebo zastavila ataky alespoň na 70%
- tyto stránky vznikly proto, aby jsme zde informovali a diskutovali o vývoji nových léků a léčebných metod (proto ty odkazy a krátké překlady)

Myslím si, že je třeba nemyslet jen sám na sebe. Informace o léčbě RS je třeba šířit, zatím je RS nevyléčitelnou nemocí a každá nová možná léčba by mohla pomoci. Pokud někdo zde ztratí několik hodin nebo dní svého života čtením informací které už dávno zná, tak pak ano, zřejmě je expertem na tuto problematiku.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Odmitnuti lecby

Příspěvekod ledvinkova blanka » 16 lis 2013 04:28

Dobrý den, mám opačný problém. Mému synovi diagnostikovali RS před rokem, nikdo mu nenasadil léčbu, dojíždí na karlák na kliniku a prý mu léčbu nasadí až bude mít další ataku, nebo se nějak zhorší. Všude čtu jak je důležitá okamžitá léčba, ale jemu jí odmítli dát. Paní doktorka nám vysvětlila, jak mají všechny léky vedlejší učinky. Tak nevím jestli to opravdu nepotřebuje, nebo je léčba tak drahá, že mu jí nechtějí nasadit. Nemám žádné zkušenosti jen pořád hledám a tápu. Děkuji
ledvinkova blanka
 
Příspěvky: 1
Registrován: 15 lis 2013 01:29

Re: Odmitnuti lecby

Příspěvekod petankl » 16 lis 2013 07:59

ledvinkova blanka píše:Dobrý den, mám opačný problém. Mému synovi diagnostikovali RS před rokem, nikdo mu nenasadil léčbu, dojíždí na karlák na kliniku a prý mu léčbu nasadí až bude mít další ataku, nebo se nějak zhorší. Všude čtu jak je důležitá okamžitá léčba, ale jemu jí odmítli dát. Paní doktorka nám vysvětlila, jak mají všechny léky vedlejší učinky. Tak nevím jestli to opravdu nepotřebuje, nebo je léčba tak drahá, že mu jí nechtějí nasadit. Nemám žádné zkušenosti jen pořád hledám a tápu. Děkuji


Duvodem obvykle je, ze pojistovna se to zdraha u pacientu na pocatku choroby proplatit a lekarum se nechce s pojistovnou az tak bojovat. Ty preparaty vedlejsi ucinky maji to mela lekarka pravdu, a to od lehcich, typu trikrat tydne horecky, po tezke, typu rakovina popr. smrt. Tak ci onak, at uz se bude lecit nebo ne, nikdo vam nezaruci, ze syn neskonci tezce postizeny, v tomto ohledu nezbyva nez doufat, ze ne.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: Odmitnuti lecby

Příspěvekod Pepino460 » 17 lis 2013 00:45

vychodocech píše:Zkusím reagovat:
- je zřejmé, že alternativní léčba RS je pro některé pacienty přínosná, ale nevím o žádné která by byla tak dobrá aby RS vyléčila nebo zastavila ataky alespoň na 70%
- tyto stránky vznikly proto, aby jsme zde informovali a diskutovali o vývoji nových léků a léčebných metod (proto ty odkazy a krátké překlady)

Myslím si, že je třeba nemyslet jen sám na sebe. Informace o léčbě RS je třeba šířit, zatím je RS nevyléčitelnou nemocí a každá nová možná léčba by mohla pomoci. Pokud někdo zde ztratí několik hodin nebo dní svého života čtením informací které už dávno zná, tak pak ano, zřejmě je expertem na tuto problematiku.


Zareagujem aj ja:

- ja nepoznam ziadnu alternativnu a ani chemicku liecbu co by RS vyliecila, pripadne zastavila ataky aspon na 70%. Jasne som napisal, ze chemikalie dokazu pomoct len 30% pacientom s RS a aj to s vedlajsimi ucinkami. Co to robi s ostatnymi 70%?!
-a mozno pre tie kratke preklady som sa vela toho nedozvedel, mozno aj pre to, ze ma lieky nezaujimaju. Naco budem ja diskutovat o liekoch, ked priamo vacsina pacientov pise, ako na nich liecba ucinkuje. Snad som len sobec, ze nepodrobim svoje zdravie ziadnym liekom a tym tak neprispejem na rychlejsi vyvoj dalsich liekov pre dalsich ludi s RS.

Kedze mi RS diagnostikovali len pred par mesiacami , nepovazujem sa vobec za ziadneho experta na RS, ale po par hodinach citania, som zistil, ktorou cestou sa bude uberat moja liecba. Ak ma niekto nazve ,,expertom,,, som len rad, lebo ak je spravna kritika na spravnom mieste, treba ju vzdy akceptovat. Ak nie, vysrat sa na nu a dalej hazardovat so svojim zdravim. Nic v zlom, ale ked clovek cita, ako sa niekto dokazal vyliecit z rakoviny, astmy, alergie (mozno to je len kachna), tak preco ja mam pchat do seba nieco co .................. mimochodom som v ,,Odmietnuti liecby,,.
Mimochodom, kde je napisane, ze to nieje len dalsia umelo vytvorena nemoc. Co sa tyka napriklad odmietnutia ockovania deti? Syn ma 13 rokov a od svojich 7 rokov nebol ockovany. Odsudi ma niekto aj za to?
Pepino460
 
Příspěvky: 8
Registrován: 14 lis 2013 09:31

Re: Odmitnuti lecby

Příspěvekod Pepino460 » 17 lis 2013 01:14

petankl píše:
ledvinkova blanka píše:Dobrý den, mám opačný problém. Mému synovi diagnostikovali RS před rokem, nikdo mu nenasadil léčbu, dojíždí na karlák na kliniku a prý mu léčbu nasadí až bude mít další ataku, nebo se nějak zhorší. Všude čtu jak je důležitá okamžitá léčba, ale jemu jí odmítli dát. Paní doktorka nám vysvětlila, jak mají všechny léky vedlejší učinky. Tak nevím jestli to opravdu nepotřebuje, nebo je léčba tak drahá, že mu jí nechtějí nasadit. Nemám žádné zkušenosti jen pořád hledám a tápu. Děkuji


Duvodem obvykle je, ze pojistovna se to zdraha u pacientu na pocatku choroby proplatit a lekarum se nechce s pojistovnou az tak bojovat. Ty preparaty vedlejsi ucinky maji to mela lekarka pravdu, a to od lehcich, typu trikrat tydne horecky, po tezke, typu rakovina popr. smrt. Tak ci onak, at uz se bude lecit nebo ne, nikdo vam nezaruci, ze syn neskonci tezce postizeny, v tomto ohledu nezbyva nez doufat, ze ne.


Vymenim moju doktorku za Pani Doktorku z Karlaku. Ta moja mi ani po hodinovom rozhovore ohladom liekov vobec nespomenula ziadne vedlajsie ucinky, led mi dala papier so zoznamom liekov a mesiac na vybranie lieku.

Je fakt, ze to poistovna mozno nechce preplacat do urciteho stadia.
Alebo pani doktorka je jedna z mala, ktora vie, co je to za svinstvo.
Pepino460
 
Příspěvky: 8
Registrován: 14 lis 2013 09:31

Re: Odmitnuti lecby

Příspěvekod vychodocech » 17 lis 2013 02:27

Pepino460 píše: Zareagujem aj ja: - ja nepoznam ziadnu alternativnu a ani chemicku liecbu co by RS vyliecila, pripadne zastavila ataky aspon na 70%. Jasne som napisal, ze chemikalie dokazu pomoct len 30% pacientom s RS a aj to s vedlajsimi ucinkami. Co to robi s ostatnymi 70%?!

Já nevím kde ty informace berete, že uvádíte, že chemikálie pomáhají jen 30% pacientům s RS, neznám žádnou takovou statistiku a myslím, že ani taková statistika ve světě není.
Biologická léčba je široký pojem, od interferonů až po monoklonární protilátky, kde je účinnost směrem k 80% (v závislosti na konktrétním biologickém léčivu), statistiky účinnosti jednotlivých léčiv jsou zde uvedeny buď v sekci schválených léčiv nebo v sekci klinických studií.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Odmitnuti lecby

Příspěvekod vychodocech » 17 lis 2013 13:45

ledvinkova blanka píše:Dobrý den, mám opačný problém. Mému synovi diagnostikovali RS před rokem, nikdo mu nenasadil léčbu, dojíždí na karlák na kliniku a prý mu léčbu nasadí až bude mít další ataku, nebo se nějak zhorší. Všude čtu jak je důležitá okamžitá léčba, ale jemu jí odmítli dát. Paní doktorka nám vysvětlila, jak mají všechny léky vedlejší učinky. Tak nevím jestli to opravdu nepotřebuje, nebo je léčba tak drahá, že mu jí nechtějí nasadit. Nemám žádné zkušenosti jen pořád hledám a tápu. Děkuji

Ano, je to tak, existují kritéria pro nasazení léků první volby, spadá mezi tyto kriteria i více atak v určitém období. Ale, aby si byli jisti, jakou formou RS nemocný trpí a jaký bude do budoucna průběh, je třeba tyto kriteria (pro nasazení léků první volby) splnit. Dost často se píše, že hlavním důvodem je drahá léčba, která se díky ceně oddaluje, ale není to tak docela pravda. Pokud lékaři rozhodnou, že je třeba nasadit léky, tak také učiní. Ano, jsou zde i administrativní překážky a dost těsná pravidla, a někdy lékaři neučiní správný závěr okamžitě, dost často se také dohaduje na úhradě s pojišťovnamy.

Ve vašem případě si myslím, že pokud MRi nevykazuje změnu a klinický obraz se nemění, tak lékaři správně nezahájili léčbu biologickými léčivy nebo léky první volby. RS je do značné míry individuální pro jednotlivé pacienty, jsou ale obecně popsány druhy RS a na každý se používá jiná léčba. Společnou léčbou jsou kortikoidy na zaléčení ataky. Léky se nasazují v závislosti na formě RS, vážnosti atak a klinického obrazu.

Pokud ještě vzpomenu, tak je spousta lidí, kteří zatím nepotřebují léčbu léků první volby a tělo si s RS "poradí" po nějakou dobu samo a žíjí s RS i několik desítek let bez léčby. Léky první volby jsou především na potlačování atak RS, taktéž fungují i léky druhé volby (i když léky druhé volby ovlivňují více i další parametry RS).
Naposledy upravil vychodocech dne 18 lis 2013 02:04, celkově upraveno 1
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Odmitnuti lecby

Příspěvekod Pepino460 » 17 lis 2013 14:18

vychodocech píše:
Pepino460 píše: Zareagujem aj ja: - ja nepoznam ziadnu alternativnu a ani chemicku liecbu co by RS vyliecila, pripadne zastavila ataky aspon na 70%. Jasne som napisal, ze chemikalie dokazu pomoct len 30% pacientom s RS a aj to s vedlajsimi ucinkami. Co to robi s ostatnymi 70%?!

Já nevím kde ty informace berete, že uvádíte, že chemikálie pomáhají jen 30% pacientům s RS, neznám žádnou takovou statistiku a myslím, že ani taková statistika ve světě není.
Biologická léčba je široký pojem, od interferonů až po monoklonární protilátky, kde je účinnost směrem k 80% (v závislosti na konktrétním biologickém léčivu), statistiky účinnosti jednotlivých léčiv jsou zde uvedeny buď v sekci schválených léčiv nebo v sekci klinických studií.


Nestudujem ziadne svetove statistiky, lebo sa zaujimam len o seba a mne podobnym. Ja si napriklad myslim, ze SM mozno ani nemam, len ze mi niekto nieco diagnostikoval. Ze som tyzden nemohol chodit po ulicu, lebo ma to tahalo pri chodzi prudko do lava, ze som neovladal lavu ruku a mal dvojite videnie, po 9 dnoch lieceni na mozkovu mrtvicu sa mi polepsilo o 80%. Dokonca aj pri vyhadzovani liekov. Diagnoza: skuska, neziaduci.
Nikoho neodradzam od liekov, takze mna nikto na lieky nenavedie. Nieje to tvrdohlavost, ani zaujatost, ale sloboda rozhodovania a vlastne posudenie dostupnych informacii.
Len pre informovanost: http://www.svetkolemnas.info/novinky/ko ... ji-k-lidem
Pepino460
 
Příspěvky: 8
Registrován: 14 lis 2013 09:31

Re: Odmitnuti lecby

Příspěvekod Pepino460 » 17 lis 2013 14:32

,,Ale, abychom si byli jisti, jakou formou RS nemocný trpí a jaký bude do budoucna průběh, je třeba tyto kriteria (pro nasazení léků první volby) splnit. Dost často se píše, že hlavním důvodem je drahá léčba, která se díky ceně oddaluje, ale není to tak docela pravda. Pokud lékaři rozhodnou, že je třeba nasadit léky, tak také učiní. Ano, jsou zde i administrativní překážky a dost těsná pravidla, a někdy lékaři neučiní správný závěr okamžitě, dost často se také dohaduje na úhradě s pojišťovnamy.``

----------------------------------------------------------------------------------------MUSIM REAGOVAT---------------------------------------------------------------------------------------
Dufam, ze tento citat pana doktora dostatocne vysvetluje, ze sme len pokusne kraliky.
Pepino460
 
Příspěvky: 8
Registrován: 14 lis 2013 09:31

Re: Odmitnuti lecby

Příspěvekod petankl » 17 lis 2013 19:02

vychodocech píše:Biologická léčba je široký pojem, od interferonů až po monoklonární protilátky, kde je účinnost směrem k 80% (v závislosti na konktrétním biologickém léčivu)


Vychodocechu, pokud uz uvadis pouceni o rs preparatech tak krome a pis prosim i b. Bylo by vhodne vykreslit tady na druhou osu take uroven vedlejsich ucinku. Napr.:
interferony - ucinnost u cca 30% pacientu, co je berou (zdroj prvotni studie), vedlejsi ucinky: horecka a bolesti tela po vpichu, nemusi se ale vyskytovat u kazdeho pacienta, u vetsiny ale ano,
tysabri - ucinnost 60% (odkud mas tech 80%?), vedlejsi ucinky: PML spojena bud a) s tezkym dozivotnim postizenim (luzko) nebo b) smrti. Vyskyt: jeden pacient ze sta.

Oficialni informace, jake jsi sem ted napsal, se jiste kazdy pacient dozvi od sveho neurologa. Problem ale bude s tim b), a proto je zde toto Frantovo forum.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Další

Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků