Stránka 12

Optická neuritida

PříspěvekNapsal: 17 říj 2013 20:04
od damanhur
Prosím o informaci, zda má někdo zkušenost s optickou neuritidou během léčby lékem Tysabri a jak bylo řešeno.

Re: Optická neuritida

PříspěvekNapsal: 17 říj 2013 21:29
od vychodocech
Se zánětem očního nervu mám celkem dost zkušeností, pokud jde o léčbu tak je to aplikace (injekční) vitamínu B12 nebo v kombinaci s dalšími vitamíny skupiny B (např. Milgamma N), případně přeléčení kortikoidy, oční nerv nebo další periferní nervy jsou takto léčeny. Dále se aplikují protizánětlivá analgetika (např. Nimesil ap.). Vždy je nutné dodržovat léčebný režim - klid, bez stresu ap.
Tysabri by nemělo být překážkou v přeléčení zánětu očního nervu.

Re: Optická neuritida

PříspěvekNapsal: 18 říj 2013 17:49
od damanhur
Díky moc za odpověď a ještě prosím o upřesnění, zda se optická neuritida někdy projevila i v souběhu s užíváním Tysabri, tzn. že by lék Tysabri nedokázal před optickou neuritidou dostatečně ochránit.

Re: Optická neuritida

PříspěvekNapsal: 18 říj 2013 18:27
od vychodocech
Přesně ti neodpovím, ale Tysabri působí pouze v mozku a míše tím, že znemožňuje překročit hematoencefalitickou bariéru t-lymfocytům viz http://www.youtube.com/watch?v=9zLYxr2Tv7I
Mám za to, že periferní nervy Tysabri neochrání, oční nerv je ale něco jiného - tam si nejsem jistý viz. http://www.multiplesclerosis.cz/clanek/ ... gnozy.html

Re: Optická neuritida

PříspěvekNapsal: 18 říj 2013 18:39
od damanhur
Taky si nejsem jistý, některé příznaky by napovídaly zánět očního nervu, zorné pole se občas zabarví do červena, občas se objevují modré skvrny a únavnost očí s následným nárůstem zamlžení je vyšší. Bolest za očima ale není, rychlá gradace také ne, a tak řeším, zda vše vydrží do kontroly za měsíc u prim Diblíka. Sérii Milgammy neurolog již nasadil. Jednalo by se o recidivu, prvně bylo zaléčeno před několika lety pulsem Solumedrolu s diagnozou retrobulbární neuritida.

Re: Optická neuritida

PříspěvekNapsal: 18 říj 2013 18:59
od vychodocech
Bylo by lepší to zkonzultovat v MS centru, rozhodně také na očním - tam ti řeknou zda je zasažen oční nerv nebo je to někde jinde (v mozku), pokud je to v mozku - pak to chce přeléčit kortikoidy. Oči - to je běh na dlouhou trať, určitě se to zlepší, rozhodně ty vitamíny (někdy je to píchání na několik týdnů).

Re: Optická neuritida

PříspěvekNapsal: 18 říj 2013 19:02
od damanhur
Díky, předchozí příspěvek jsem doplnil.

Re: Optická neuritida

PříspěvekNapsal: 18 říj 2013 19:09
od vychodocech
Zjistím ti, zda Tysabri dokáže ovlivnit zánět očního nervu. Sám se taky můžeš zeptat v MS centru a budeme rádi, když to tady napíšeš co ti řekli. Můj názor je, že to Tysabri neovlivní, ale nechám si to raději vysvětlit.

Re: Optická neuritida

PříspěvekNapsal: 18 říj 2013 19:19
od damanhur
Napíšu za měsíc info z neurooftalmologické ambulance prim. Diblíka, následně z OCT z Lexumu.
http://www.vfn.cz/pracoviste/kliniky-a- ... bitologie/

Re: Optická neuritida

PříspěvekNapsal: 05 úno 2014 17:14
od damanhur
Optická neuritida to nebyla. Bolest za očima se ale vrací, někdy opravdu silně a přechází do silné bolesti hlavy. Na Hůrce, oční klinika JL, mají přístroj ERG - elektroretinograf, který prý k RS i optické neuritidě dokáže něco řící. Po návštěvě (březen) napíšu další, zatím zakládám jako vlákno, jestli už má někdo zkušenost.

Re: Optická neuritida

PříspěvekNapsal: 08 dub 2014 11:16
od damanhur
Vyšetření na ERG žádný větší problém nezjistilo, průběh křivek odpovídá základnímu onemocnění, tedy RS. Vyšetření poslouží jako referenční hodnota pro porovnání např. za dva roky. Bolest za očima zřejmě tedy vedlejší účinek kapek na udržování optimálního nitroočního tlaku. Je asi načase zaměnit za jiné. Napíšu, zda pomohlo.

Re: Optická neuritida

PříspěvekNapsal: 08 dub 2014 20:42
od vychodocech
Tak já mám (nyní už méně často) také podobné bolesti, ale žádné kapky neberu, vždy mi říkali, že je to k tomu a nedá se s tím nic dělat, běžná analgetika nezabírají.

Re: Optická neuritida

PříspěvekNapsal: 08 dub 2014 21:29
od dulca
vychodocech píše:Tak já mám (nyní už méně často) také podobné bolesti, ale žádné kapky neberu, vždy mi říkali, že je to k tomu a nedá se s tím nic dělat, běžná analgetika nezabírají.

mam taky a taky jsem se dozvedela, ze se s tim neda nic delat, nasledek zanetu ocniho nervu,... .mam to jako velmi spolehlivy barometr :), aspon k necemu je to dobry ;)...jinak pro priznivce alternativy ke skolni medicine, se mi z antroposoficke mediciny osvedcily metalicke masti, ktere se mazou na spanek a na vicko, uz mam vypozorovane, kdy je lepsi zelezo, kdy olovo, u nekoho muze fungovat i med, ale ta u me na tohle nefunguje....

Re: Optická neuritida

PříspěvekNapsal: 20 čer 2014 08:59
od damanhur
Z vlastní zkušenosti mohu doporučit:
Palming-zraková cvičení na relaxaci po dlouhodobější zrakové práci-publikace Wolfgang Hatcher - Rosenbauer, Cviky pro oči, vydalo nakladatelství Ikar (2000). V publikaci je také popsáno cvičení "Palming". Pomnout dlaně, dlaně směrem k obličeji, prsty překrýt přes sebe křížem a hlavu položit do dlaní (dlaně vytvářejí mističky, oči spočívají v dlaních, netlačit, vnímat teplo dlaní a tmu) setrvat několik minut. Lze zařadit v průběhu dne zejména při únavě očí a bolestech hlavy z oslnění.
např:
http://www.cvikyprooci.cz/pri-zrakove-unave-palming/
http://www.snezha.com/eyeexercises/palming.aspx

funguje to :D

Re: Optická neuritida

PříspěvekNapsal: 22 zář 2014 12:17
od damanhur
Po základním odkazu od Franty jsem našel velmi zajímavé informace o posunech v neurooftalmologii. Je potěšující, že pokrok jde velmi rychle a často překvapí:

http://www.medscape.com/viewarticle/831549

Doporučuji přečíst všem, kdo řeší sítnici, zrakový nerv a zrak vůbec.