Ataka

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Ataka

Příspěvekod Petilla » 01 bře 2024 05:54

Dobry den, muze se zhorseni chronickeho tinnitu a mensi ztrata sluchu povazovat u RS rr formy za ataku? 2 lekarsky ataku vyloucily, ale jedna to za ataku povazuje a doporucuje preleceni solumedrolem 3x 500 mg. Setkal se tu nekdo s takovym pripadem? Dekuji za nazory:)
Petilla
 
Příspěvky: 8
Registrován: 28 lis 2017 07:54

Re: Ataka

Příspěvekod vychodocech » 02 bře 2024 01:17

Těžko říci, osobně si myslím, že to není klasická ataka, nejdůležitější pro rozhodování pro přeléčení kortikoidy je znalost zdravotního stavu pacienta i z minulosti a v návaznosti na jeho stávající léčbu. Pokud dvě lékařky ataku vyloučili a jedna doporučuje přeléčení kortikoidy, tak je to dost nejednoznačné. Pokud na pacienta kladně působí léčba kortikoidy (na základě zkušeností z minulosti - z jiných třeba atypických atak) tak je přeléčení kortikoidy na místě to zkusit. Někdy v těchto nejednoznačných případech pomůže i terapie pomocí vitamínů B12 nebo milgamma N do svalu (účinnost pak často převyšuje ty kortikoidy), ale vždy to bude záležet na dopořuční lékařem.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Ataka

Příspěvekod Petilla » 02 bře 2024 08:00

Vychodocech: Dekuji Vam za reakci:) Jsem ted v pasti, protoze nevim, jak k tomuto problemu pristupovat. Na MR jsem objednana za 3 tydny, tak si rikam, jestli neni lepsi pockat, pokud nedoslo k nejakym zmenam v mozku, ktere mohou mit na ten selest a mensi ztratu sluchu vliv. Aplikace Kortikoidu, pokud je predepsana zbytecne, tak se mi do toho moc jit uprimne nechce.
Petilla
 
Příspěvky: 8
Registrován: 28 lis 2017 07:54

Re: Ataka

Příspěvekod vychodocech » 03 bře 2024 00:55

Rozumím. Znám to z minulosti z vlastních atak, dřív nás při atace nejdříve poslali urgentně na MRI a potom, když byli výsledky s aktivními ložisky se dávali pulsy solumedrolu. Samozřejmě je možné podat kortikoidy i když ložiska aktivní nejsou, záleží v jakém stadiu je vaše RS, tělesná hmotnost a další dg. U vaší možné ataky se doktorka kloní k přeléčení solumedrolem 3x500mg (chápu, že po dobu 3 dní za sebou) - pro přeléčení ataky se standardně používá 3x1g solumedrolu (je to ale o znalosti pacienta, velmi malá hmotnost také hraje roli a může se zvolit i méně právě těch 500mg).

Pokud se vám nechce jít hned do kortikoidů (a ani se tomu nedivím) tak co ta terapie píchaných B12 (lépe Milgamma N) ? - u mne a i u dalších to často významně pomohlo (zkuste se zeptat vašeho lékaře) - ty terapie jsou tak na cca 2 týdny.

U RS jsou často stavy, které vypadají jako ataka, ale jsou to příznaky RS, je velice složité (a to jak pro pacienta a i někdy pro lékaře) to rozhodnout jak léčit jak k tomu přistupovat. MRI je často hlavním vodítkem zda se jedná o akutní problém či nikoliv. Opatrný lékař může preventivně přistoupit k agresivní léčbě (ovlivnění imunitního systému) - v tomto případě zřejmě menší dávkou 500mg (to je ale jen můj předpoklad, neznám podrobnosti).

PS: co na to říkají na ORL?
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Ataka

Příspěvekod dulca » 03 bře 2024 02:43

Dobry vecer, vysetrili vas dobre na neuroboreluozu. Priznaky schodne z RS a nekvalitnim a zbrklim vysetrenim jsou neuroborelici zarazeny pod RS pritom lecba je velmi odlisna. Zrovna tinitus je u neuroboreliozy casty.
PS. Z likvoru se chronicka neuroborelioza poznat neda. Intracelularni bakterie, ktera se volne v likvoru nepohybuje. Chce to dobryho nerologa,imunologs ktery vi co hledat a ktera laborka to umi.
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Ataka

Příspěvekod Petilla » 03 bře 2024 07:27

Vychodocech, Dulca: Dekuji Vam za dalsi reakce:) Na ORL zadnou patogenezi lekar neshledal a pouze u audiovysetreni ta vetsi ztrata sluchu, ktera je spojena s tim tinnitem. Na boreliozu mi brali krev a vse bez problemu, ale na neuroboreliozu mi nikdo vysetreni nedelal... Zkusim tedy ty aplikace vitaminu B12. Stejne mi hlava nebere, proc se tento vitamin neaplikuje pravidelne u tohoto onemocneni, bez toho, aniz by si o nej pacient zadal...
Petilla
 
Příspěvky: 8
Registrován: 28 lis 2017 07:54

Re: Ataka

Příspěvekod vychodocech » 03 bře 2024 11:17

vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12


Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 128 návštevníků