První lék - injekce nebo prášek ?

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

První lék - injekce nebo prášek ?

Příspěvekod skresh » 31 říj 2022 11:07

Ahojte,

tak mi lumbálka potvrdila RS a čeká mě výber léku. Dr. mi dal seznam že si mám vybrat mezi Avonexem 1x týdně, Rebifem 44 3x týdně, Plegridy 1x co 2 týdny, Copaxone 3x týdně a nebo prášek Aubagio 1x denně. Vše má tak nějak ty samé vedlejší učinky jen u Aubagia je i vysoký krevní tlak a vypadávaní vlasu což mě odrazuje. Poslední ataku jsem měl cca pul roku zpátky a to jen silné vertigo. Takže otázka zní, co si vybrat ? Děkuji :)
skresh
 
Příspěvky: 3
Registrován: 14 zář 2022 18:00

Re: První lék - injekce nebo prášek ?

Příspěvekod dexter277 » 01 lis 2022 10:07

Ahoj, to záleží na co se cítíš ? někomu vadí injekce tak by šáhnul po prášku, prášek má i komfortnější úžívání, než se starat o lék v injekcích .. s tím jsou problémy např. na dovolené v zahraničí, musí se zajistit chlazení, skladování a aplikace vyžaduje nějakou přípravu to u prášku nemusíš.

Toto co ti doktor nabídl jsou léky tzv. první volby (první linie) jsou to léky která mají dobře charakterizovaný bezpečnostní profil včetně toho Aubagio (každý lék má nějaký vedlejší účinek, který se ale nemusí projevit). Já užíval injekčně Copaxone ale ten po nějaké době přestává působit, nyní užívám tabletový lék a to Gilenya a to je už lék druhé volby jelikož má více a horších vedlejších účinků. Také jsem se obával ale nakonec se neprojevil žádný vedlejší účinek, s Copaxonem jsem časem začínal mít nové nálezy na MR, nyní Gilenya již 5 rok a žádný nový nález na MR. Určitě bych nebral Avonex to je aplikace do svalu a to není zrovna příjemné. Pokud ti nevadí podkožní podání (injekce) tak bych vzal asi Plegridy 1x2 týdny a nebo Copaxone, ale myslím že spíše bych zkusil v té tabletové formě a pokud by byly nějaké závažné účinky nebo by nevyhovoval tak vždy lze udělat změnu.
dexter277
 
Příspěvky: 68
Registrován: 14 srp 2016 21:20

Re: První lék - injekce nebo prášek ?

Příspěvekod vychodocech » 01 lis 2022 17:49

Ahoj, jak píše dexter, u léků první volby je to na tvých preferencích, tady je účinnost podobná. U léků druhé volby už to tak není, je to složitější, potom dost záleží na stavu RS.

U většiny lidí je nejméně vedlejších účinků u Copaxone. Interferony mají těch vedlejších účinků více - je třeba s tím počítat a dávat si pauzu po aplikaci, u Aubagio je dle mého názoru až moc možných vedlejších účinků (na lék první volby je to myslím až moc), já osobně bych to nechtěl, ale záleží na těch preferencích, někdo do sebe nedokáže píchnout, tak je to potom jasná volba.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: První lék - injekce nebo prášek ?

Příspěvekod skresh » 03 lis 2022 12:02

Ahojte :) Byl jsem dnes tedy potvrdit lék Plegridy. Lék Aubagio jsem odmítl stím že jsem náchylnější na vyšší krevní tlak a Plegridy protože se nepíchaj do svalu a je možnost předplněného péra namísto injekcí. Dr. mi říkal že ty léky první linie mají nižší učinnost než druhé proto je dost možné že se třeba za těch 5 let dostanu do druhé linie kvůli atace nebo dalšímu nálezu na MR. Děkuji za odpovědi a přeji pevné zdraví :)
skresh
 
Příspěvky: 3
Registrován: 14 zář 2022 18:00


Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 88 návštevníků

cron