Očkování covid19 a hladina protilátek

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Očkování covid19 a hladina protilátek

Příspěvekod dexter277 » 14 říj 2021 15:48

Dobrý den,
je tu někdo kdo i nechal změřit hodnotu protilátek IgG po očkování proti covidu19 a jaký byl případný výsledek a jaký lék na RSku užíváte ? Vím že hodnota protilátek IgG úplně ne zcela odráží bojeschopnost imunitního systému že je tu ještě buněčná imunita atd. Ale přesto je to vypovídající hodnota. V červnu jsem dostal druhou dávku Pfizeru, nyní cca 3 měsíce po druhé dávce a výsledek protilátky proti covidu nenalezeny hodnota menší než 1,1 AU/ml. Věk 35 let a dlouhodobě uživám Gilenya. Psal jsem do poradny zdravotního ústavu očkování a dostal jsem odpověď -*Očkovat při užívání léku Gilenya je možné neživou vakcínou, ale účinnost vakcíny bývá většinou dost oslabena. Pro Vás by bylo asi přeočkování vhodné co nejdříve.* Má někdo podobnou zkušenost ? Díky
dexter277
 
Příspěvky: 68
Registrován: 14 srp 2016 21:20

Re: Očkování covid19 a hladina protilátek

Příspěvekod vychodocech » 14 říj 2021 16:30

Jasně, tohle sledujeme - jak sám na sobě tak i na dalších lidech s RS i bez RS. Osobně jsem po vakcíně Pfizer a s Tysabri. Měsíc po druhé dávce jsem měl IgG protilátky kolem 200AU, po třech měsících skoro 300. Přítelkyně na Ocrevu po měsíci vysoké protilátky, po půl roce to kleslo na hranici cca 50AU. Podobné je to i u dalších lidí s imunosupresivní léčbou, zajímavé je, že u lidí s imunomodulací na interferonu je protilátková odpověď většinou vysoká, na imunosupresi může být vysoká z počátku a poté to léčba tkz.zabije a klesá to. Co se týká tkz. paměťových lymfocytů je odpověď nejednoznačná, paměťové buňky vás můžou chránit až po vzniku infekce, tudíž vás nechrání v reálném čase jako to jsou protilátky v krvi. Také se nemůžete plně spolehnout na paměťové buňky jelikož je velmi složité je měřit a nevíte zda zareagují adekvátně. Jsou studie zde na ereska.net, které např. u Ocrelizumabu naznačují vysoké hladiny paměťových T-Lymfocytů při nízké hladině protilátek, nevím sice přesně jak to měřili, ale ty studie tady máme. Pokud jde o fingolimod, tak i když jde o jiný mechanismus (oproti protilátkám na CD20) tak ve výsledku této léčby dochází k podstatnému snižování lymfocytů v krvi a tato léčba také brání imunizaci po očkování.

Pokud máte hladinu IgG 1AU, tak jako by nebyla žádná ochrana, Gilenya v tomto případě funguje velice účinně. Myslím (sám za sebe), že osobně bych se nechal přeočkovat jinou vakcínou, Pfizer má několikanásobně menší hladiny účinné látky než Moderna v jedné dávce (samozřejmě jsou tu i jiné možné vedlejší účinky, je to otázka priorit - přinos vs. rizika vážné infekce).

Pozn.pro všechny:
- v EU se měří jednotkami protilátek AU/ml nebo mezinárodní jednotkou BAU/ml (binding activity unit) - ta by měla být v budoucnu častější jelikož to je standard WHO NIBSC 20/136 a jejichž hodnota je porovnatelná mezi výrobci diagnostik, takže si to prosím neplést - výsledek např. AU je nižší než výsledek BAU
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Očkování covid19 a hladina protilátek

Příspěvekod Pavla1412 » 15 říj 2021 22:24

prodělala jsem covid v 12/2020 ... protilátky v 02/21 - 113,4 U/ml.....v 05/21 - 83 .....v 09/21 jsem měla 127...jsem na Tecfideře
Pavla1412
 
Příspěvky: 41
Registrován: 31 kvě 2016 16:01

Re: Očkování covid19 a hladina protilátek

Příspěvekod dexter277 » 20 říj 2021 00:10

vychodocech píše:Jasně, tohle sledujeme - jak sám na sobě tak i na dalších lidech s RS i bez RS. Osobně jsem po vakcíně Pfizer a s Tysabri. Měsíc po druhé dávce jsem měl IgG protilátky kolem 200AU, po třech měsících skoro 300. Přítelkyně na Ocrevu po měsíci vysoké protilátky, po půl roce to kleslo na hranici cca 50AU. Podobné je to i u dalších lidí s imunosupresivní léčbou, zajímavé je, že u lidí s imunomodulací na interferonu je protilátková odpověď většinou vysoká, na imunosupresi může být vysoká z počátku a poté to léčba tkz.zabije a klesá to. Co se týká tkz. paměťových lymfocytů je odpověď nejednoznačná, paměťové buňky vás můžou chránit až po vzniku infekce, tudíž vás nechrání v reálném čase jako to jsou protilátky v krvi. Také se nemůžete plně spolehnout na paměťové buňky jelikož je velmi složité je měřit a nevíte zda zareagují adekvátně. Jsou studie zde na ereska.net, které např. u Ocrelizumabu naznačují vysoké hladiny paměťových T-Lymfocytů při nízké hladině protilátek, nevím sice přesně jak to měřili, ale ty studie tady máme. Pokud jde o fingolimod, tak i když jde o jiný mechanismus (oproti protilátkám na CD20) tak ve výsledku této léčby dochází k podstatnému snižování lymfocytů v krvi a tato léčba také brání imunizaci po očkování.

Pokud máte hladinu IgG 1AU, tak jako by nebyla žádná ochrana, Gilenya v tomto případě funguje velice účinně. Myslím (sám za sebe), že osobně bych se nechal přeočkovat jinou vakcínou, Pfizer má několikanásobně menší hladiny účinné látky než Moderna v jedné dávce (samozřejmě jsou tu i jiné možné vedlejší účinky, je to otázka priorit - přinos vs. rizika vážné infekce).

Pozn.pro všechny:
- v EU se měří jednotkami protilátek AU/ml nebo mezinárodní jednotkou BAU/ml (binding activity unit) - ta by měla být v budoucnu častější jelikož to je standard WHO NIBSC 20/136 a jejichž hodnota je porovnatelná mezi výrobci diagnostik, takže si to prosím neplést - výsledek např. AU je nižší než výsledek BAU



Tak jsem dostal info z MS centra ohledně Gilenya a očkování. Nyní mají již nějaká data od pacientů a Gilenya ze všech léků první a druhé volby pravděpodobně nejhorší, reakce na vakcínu je zcela minimální a většina pacientů má zcela negativní protilátky. Takže ani přeočkování nedává moc smysl, pokud se při tom bude užívat Gilenya. Nově např. Synlab nabízí vyšetření buněčné imunity proti covidu a celkově všem koronavirům, ten test ukáže jak si jeho tělo (imunitní systém) dokáže bránit proti nemoci COVID-19 – a to bez ohledu na to, jestli máte nebo nemáte protilátky. Aspoň budu vědět jak na tom budu :) ještě jsem se nenakazil.

Ale musím říct že Gilenya opravdu zatím pomáhá, předtím Copaxone a již po cca třech letech progrese nemoci a každý další rok nové léze. Po Gilynya sice nějaké ty vedlejší účinky hlavně to odnáší játra a také nízké bílé krvinky ale od té doby pátý rok a žádná léze na MR.
dexter277
 
Příspěvky: 68
Registrován: 14 srp 2016 21:20

Re: Očkování covid19 a hladina protilátek

Příspěvekod Bobby19 » 22 říj 2021 08:03

Ahoj všem. Já byl na ocervusu a před půl rokem jsem byl v kritickém stavu na ARO a plicní ventilaci... Dostal jsem se z toho , uffff a týden po probuzení jsem měl protilatky 150. V srpnu jsem měl druhou dávku očkování , ukončili mi ocervus a zrovna teď ležím na první tablet s Gilenia.. včera jsem byl na protilatkach, abych věděl jestli nějaké po 3 měsících mám od očkování a světě div se mám 2.250 !!! Tak jsem za to šťastný...
Bobby19
 
Příspěvky: 29
Registrován: 23 říj 2015 15:12


Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 102 návštevníků