RS a VAKCÍNA

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

RS a VAKCÍNA

Příspěvekod miki » 31 pro 2020 19:07

Máte už někdo zkušnost s vakcínou při RS? Už třeba někdo očkování absolvoval nebo už se k tomu lékaři v RS centrech vyjádřili?
miki
 
Příspěvky: 28
Registrován: 22 úno 2013 16:34

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod dexter277 » 01 led 2021 14:07

Zdravím,
také jsem se o to zajímal, zatím je vyjádření odkaz viz níže. Tedy zatím se doporučuje vyčkávat, ale stejně než se do ČR dostanou vakcíny pro širokou veřejnost tak už budou dávno miliony lidí ve světě očkovaných. Takže tou dobou se již bude vědět ze zkušeností z jiných států co může být případně za problém. I když vakcíny na mRNA bázi u některých "imunitně citlivých" osob mohou vyvolat další autoimunitní onemocnění i když pokud k tomu člověk má predispozice mohlo by to vyvolat cokoliv jiného v budoucnu. U mě RSku pravděpodobně vyvolalo očkování proti žloutence. Ale nejedná se o "živou vakcínu nebo vakcínu kde je umrtvený vir" takže problém by neměl být, především pokud je člověk stran RS stabilizovaný.

Z odkazu bod6:
U pacientů s autoimunitním onemocněním CNS (např. demyelinizační onemocnění) doporučujeme s očkováním raději vyčkat na vyhodnocení dlouhodobějších nežádoucích účinků vakcín. Jsou již k dispozici data, že pacienti s autoimunitními chorobami včetně těch, kteří jsou na biologické léčbě, neprodělávají infekci koronavirem vážněji než jiné nerizikové skupiny.

https://www.nfimpuls.cz/index.php/o-nf-impuls/archiv-zprav/397-informace-k-ockovani-proti-covidu-19
dexter277
 
Příspěvky: 68
Registrován: 14 srp 2016 21:20

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod vychodocech » 01 led 2021 17:57

mRNA vakcína je něco nového, zatím se tahle technologie nepoužívala u lidí, takže nejsou žádné zkušenosti zda to má nebo nemá vliv na demyelinizační onemocnění, tyhle informace jsou jen taková berlička kdyby se něco nežádoucího objevilo. Zatímco vektorová vakcína - tam už je jedna ataka známá v Anglii, ale snad prý u nového pacienta s RS. Každopádně jakákoliv vakcinace je zásah do imunitního systému, může to vybudit imunitní systém, některé vakcíny jsou relativně bezpečné, některé už tolik ne (zvlášť při vakcinaci živou vakcínou např. u chřipky).

tady je starší tabulka ohledně vakcinace a RS: https://www.frontiersin.org/files/Artic ... 3-t001.jpg
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod miki » 29 bře 2021 10:23

Uplynuly 3 měsíce, nárok na očkování mají chroničtí pacienti. Zajímalo by mě, jestli na očkování půjdete. Zatím se v jednom tématu vyjádřil Tom, byla na Phizeru. Jiné informace nejsou. RS centra se staví k očkování pozitivně, žádná doporučení ale nikde člověk nenajde. Já vím, je to krok do neznáma i pro zdravé lidi. Máte už někdo nějaké zkušenosti?
miki
 
Příspěvky: 28
Registrován: 22 úno 2013 16:34

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod vychodocech » 29 bře 2021 21:32

Kódy jsou už běžně využívány RS pacienty, z těch RS pacientů co jsou zdravotníci a očkovaní mRNA vakcínou jsem neslyšel nějaké výrazné problémy. Běžné nežádoucí účinky je bolest po vpichu (což je asi jako když roste beďár, u druhé dávky je to někdy i s bolestí kloubů na ruce ap., trochu únava, ale odezní to velmi rychle), někdo to snáší lépe, někdo hůře.
Pokud se chcete nechat očkovat, můžete využít kódu od svého neurologa, pokud máte spec.léčbu určitá imunosupresiva, ocrevus, lemtrada ap., které brání očkování (imunizaci) je důležité to konzultovat v RS centru a očkování správně naplánovat ve vztahu k aplikaci léčiva.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod Katie » 01 dub 2021 08:04

Ahoj, já jsem zrovna včera vakcínu odmítla. v MS centru na mě koukali dost divně a dali mi najevo svoji nelibost, což nechápu. Je to přeci svobodná volba. Já covid prodělala s minimálními problémy (stejně jako celá rodina včetně jednoho 90 letého člena) a nehodlám riskovat, že mi vakcína jakkoli ovlivní zdravotní stav (nemám vůbec žádné potíže a ráda bych založila rodinu). Přitom ten samý lékař mi striktně nedoporučil očkování proti klíšťovce ani meningitidě, že je to zbytečné. Na můj dotaz, proč tato vakcína ano a klíšťovka ne, mi bylo odpovězeno, že covid je zabiják :roll: Jako by klíšťovka nebo meningitida zabiják nebyly!
Chápala bych toto doporučení, pokud bych byla těžce nemocná nebo měla závažnou komorbitu typu cukrovka, apod.
Navíc ty reinfekce jsou tak raritní, že je to to poslední, čeho se bojím.
Katie
 
Příspěvky: 12
Registrován: 12 dub 2018 12:41

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod miki » 02 dub 2021 21:29

Katie píše:Ahoj, já jsem zrovna včera vakcínu odmítla. v MS centru na mě koukali dost divně a dali mi najevo svoji nelibost, což nechápu. Je to přeci svobodná volba. Já covid prodělala s minimálními problémy (stejně jako celá rodina včetně jednoho 90 letého člena) a nehodlám riskovat, že mi vakcína jakkoli ovlivní zdravotní stav (nemám vůbec žádné potíže a ráda bych založila rodinu). Přitom ten samý lékař mi striktně nedoporučil očkování proti klíšťovce ani meningitidě, že je to zbytečné. Na můj dotaz, proč tato vakcína ano a klíšťovka ne, mi bylo odpovězeno, že covid je zabiják :roll: Jako by klíšťovka nebo meningitida zabiják nebyly!
Chápala bych toto doporučení, pokud bych byla těžce nemocná nebo měla závažnou komorbitu typu cukrovka, apod.
Navíc ty reinfekce jsou tak raritní, že je to to poslední, čeho se bojím.


Váš optimiamus ohledně "raritních" reinfekcí Vám závidím, ale nesdílím. Téměř ve všech případech, kdy měli lidé kolem mě lehký průběh první nákazy, byla ta druhá završena v nemocnici na kyslíku. Ale je to věc každého. Pro zdravého člověka do cca 40 let je to opravdu asi zbytečné. Pak už je to na zvážení, nemocní lidé by ale váhat neměli ani v mladém věku. Ale jak říkám, každý je za sebe zodpovědný sám.
miki
 
Příspěvky: 28
Registrován: 22 úno 2013 16:34

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod miki » 02 dub 2021 21:34

vychodocech píše:Kódy jsou už běžně využívány RS pacienty, z těch RS pacientů co jsou zdravotníci a očkovaní mRNA vakcínou jsem neslyšel nějaké výrazné problémy. Běžné nežádoucí účinky je bolest po vpichu (což je asi jako když roste beďár, u druhé dávky je to někdy i s bolestí kloubů na ruce ap., trochu únava, ale odezní to velmi rychle), někdo to snáší lépe, někdo hůře.
Pokud se chcete nechat očkovat, můžete využít kódu od svého neurologa, pokud máte spec.léčbu určitá imunosupresiva, ocrevus, lemtrada ap., které brání očkování (imunizaci) je důležité to konzultovat v RS centru a očkování správně naplánovat ve vztahu k aplikaci léčiva.

Díky za zkušenosti. Já už mám termín, tak mě zajímá, jestli mají ereskáři potíže. Bohužel vidím kolem sebe tolik těžkých průběhů s následky, že do toho jdu a budu doufat, že to bude v pohodě. Chodím denně do práce, tak to fakt chytnout nechci.
miki
 
Příspěvky: 28
Registrován: 22 úno 2013 16:34

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod dexter277 » 09 kvě 2021 17:51

Ahoj, chtěl jsem se zeptat jaké jste měly vedlejší příznaky po aplikaci vakcíny proti covidu ? Mě 36 let a je to asi třetí den co jsem dostal první dávku Pfizer. Ale kromě bolesti v místě vpichu která pokračuje už třetí den a pár hodin po aplikaci trochu nevolno ale to hned přešlo, jinak nic. Právě že se uvádí že naopak vedlejší příznaky u vakcíny jako je především teplota a celkově podobné příznaky jako třeba u virozy jsou naopak žádoucí a svědčí o "kvalitě" imunitního systému a větší tvorbě protilátek. A vyvolala někomu tato vakcína i ataku u RS nebo zhoršení stavu ?
dexter277
 
Příspěvky: 68
Registrován: 14 srp 2016 21:20

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod vychodocech » 10 kvě 2021 13:00

U mne jen bolest ruky, jinak OK, u přítelkyně taky jen bolest ruky, u sestřenice byla horečka 39 (všichni ze zdravotnictví) - sestřenice dělala i s lidmi s covidem, takže měla už protilátky a zřejmě proto ty horečky.
U kolegyně (taky zdravotnictví) velká únava jinak nic, další kolegyně taky únava, ostatní nevím, ale nějak si nestěžovali.

Ty reakce na očkování jsou různé, spíše mírné, vůbec nemusí znamenat to, že když je reakce větší, tak má člověk kvalitnější imunitní systém. To, že má teplotu, znamená, že tělo intenzivně bojuje, ale výsledné protilátky a paměťové lymfocyty můžou být stejné jako u člověka, který nepociťuje takové příznaky. Spíše bude záležet na použité vakcíně.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod petra.s » 02 čer 2021 14:13

Ahoj, u mě obě dávky vakcíny proběhly bez problémů, po první jsem si zvala prášek na bolest kvůli té očkované ruce, po druhé dávce stačilo jen zachladit. Jsem však velmi zvědavá, jak potom dopadne test na protilátky, který si chci nechat určitě s odstupem času udělat, protože pracuji s dětmi.
Přeji pěkný den.
Petra
petra.s
 
Příspěvky: 1
Registrován: 27 kvě 2021 08:30

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod Stanley Roe » 06 čer 2021 23:04

Možná to tady měl někdo přihodit. myslím na ČT? byla reportáž před pár dny, že po vyhodnocení prozatimních dat u nás roskařů nejsou ty reakce na vakcínu rozdílné od zdravé populace a ani při speciální léčbě.
Uživatelský avatar
Stanley Roe
 
Příspěvky: 60
Registrován: 26 črc 2014 18:15

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod dulca » 07 čer 2021 07:30

Hmm a už ke mě přišly dvě informace o atakach po očkování. Na to, že do centra po jejich překrucování nelezu, po těch případech nepatram, tak je to na mě dost. Takze si to užijte.
Naposledy upravil dulca dne 07 čer 2021 19:14, celkově upraveno 1
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod dulca » 07 čer 2021 07:32

dulca píše:Hmm a už ke mě přišly dvě informace o atakach po očkování. Na to, že do centra po jejich překrucování výsledků, neobjektivní a neúplná vyšetření, nelezu, po těch případech nepatram, tak je to na mě dost. Takze si to užijte.
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod Lorain » 07 čer 2021 09:52

Prodělala jsem před více než půl rokem Covid téměř bez příznaků, protektivní protilátky se mi vytvořily.
Přesto jsem se nyní rozhodla nechat se očkovat. Zatím úplně bez problémů-
Měla jsem to asi konzultovat v RS centru, byli by mi nechali udělat další test na protilátky, abych věděla, zda ještě nějaké mám. A vůbec, mám pocit, že (alespoň v Motole) mají velmi individuální přístup a nutnost očkování zvažují každému dle jeho specifik. Rozhodně nemají přístup plošně očkovat ani plošně nezakazují. Za mě ideál!
Lorain
 
Příspěvky: 76
Registrován: 04 led 2016 13:44

Další

Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 121 návštevníků