RS a VAKCÍNA

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod miki » 23 led 2022 11:52

Rád bych se zeptal, jak jste na tom s třetí dávkou. Já měl jít už v listopadu, ale měl jsem protilátky, tak se chystám v únoru. Pokud jste na ní byli, jak Vám pak bylo? Nebo jste někdo už na 3.dávku nešel a zůstal jen u dvou?
Já po dvou úplně v pohodě, na třetí trochu váhám.
miki
 
Příspěvky: 28
Registrován: 22 úno 2013 16:34

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod dexter277 » 23 led 2022 12:45

miki píše:Rád bych se zeptal, jak jste na tom s třetí dávkou. Já měl jít už v listopadu, ale měl jsem protilátky, tak se chystám v únoru. Pokud jste na ní byli, jak Vám pak bylo? Nebo jste někdo už na 3.dávku nešel a zůstal jen u dvou?
Já po dvou úplně v pohodě, na třetí trochu váhám.


Já byl již začátkem prosince na třetí dávce, první dvě dávky Pfizer. Jelikož jsem si dělal cca 3 měsíce po druhé dávce protilátky včetně buněčné imunity a vše negativní. Někde jsem četl že jako třetí dávka je lepší moderna, především pro ty kdo měl minimální nebo žádné protilátky avšak prý více vedlejších účinků z vakcíny. Mě po třetí dávce Modernou vůbec nic nebylo, dokonce ani bolest v ruce. Opět jsem si po cca 4 týdnech udělal protilátky a buněčnou imunitu a zase vše negativní :) Věk 35 let. Prý to je asi Gilenií. Ale u nás v rodině všichni Pfizer a jako třetí dávku také Pfizer a také jim nic nebylo. Všeobecně ta mRNA vakcína nemá moc vedlejších účinků těsně po očkování. Pokud jste tedy byl i po druhé vakcíně v pohodě tak bude i třetí. Ale jak jste udělal je dobře když máte vysokou hladinu protilátek i několik měsíců po druhé vakcíně je lepší odložit třetí dávku co nejvíce.
dexter277
 
Příspěvky: 68
Registrován: 14 srp 2016 21:20

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod vychodocech » 23 led 2022 20:36

U mne v pohodě, 3 dávka od Pfizer, žádná reakce - tedy krom bolesti ruky asi 2 dny. Pravidelně si nechávám brát protilátky a ještě jsem je před aplikací měl tak tak - klesalo to a vycházelo mi to, že by to mělo stačit do konce února, ale šel jsem už v prosinci - už kvůli tomu omikronu a v pohodě.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod miki » 24 led 2022 13:32

Taky jsem uvažoval o Moderně. Je jako třetí dávka po 2 Phizerech doporučená. Taky by se mi líbil Novavax, ale podle dr. by ereskářům mohla vadit stejně jako chřipka. Nemáte někdo info?
miki
 
Příspěvky: 28
Registrován: 22 úno 2013 16:34

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod vychodocech » 24 led 2022 18:17

Co vím, tak určitý problém pro RS jsou "živé" vakcíny (to v případě covidu dělají hlavně čína, možná kuba ap.) ty vektorové jsou takové uprostřed - obsahují virus (neškodný např z opice ap.), který je nosičem (vektorem) upravené informace - proteinem z covidu, ta nová vakcína od Novavaxu je udělaná jinak - ten protein z covidu nenese žádný virus (adenovirus ap.) jako u vektorových vakcín, vlastně ten protein je uměle vyrobený a aplikuje se přímo, naproti tomu jsou "genové" vakcíny (mRNA) kde se ten protein vytvoří přímo v těle. Takže u Novavaxu je to nejvíc v pohodě, zrovna tak jako u mRNA vakcín. Pokud to u Novavaxu udělali dobře, tak by ta účinnost měla být podobná jako u mRNA.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod dexter277 » 25 led 2022 10:19

vychodocech píše:Co vím, tak určitý problém pro RS jsou "živé" vakcíny (to v případě covidu dělají hlavně čína, možná kuba ap.) ty vektorové jsou takové uprostřed - obsahují virus (neškodný např z opice ap.), který je nosičem (vektorem) upravené informace - proteinem z covidu, ta nová vakcína od Novavaxu je udělaná jinak - ten protein z covidu nenese žádný virus (adenovirus ap.) jako u vektorových vakcín, vlastně ten protein je uměle vyrobený a aplikuje se přímo, naproti tomu jsou "genové" vakcíny (mRNA) kde se ten protein vytvoří přímo v těle. Takže u Novavaxu je to nejvíc v pohodě, zrovna tak jako u mRNA vakcín. Pokud to u Novavaxu udělali dobře, tak by ta účinnost měla být podobná jako u mRNA.


Ještě k té vakcíně u Novavaxu by dokonce měla být možná o něco lepší než u mRNA, mRNA kde se ten protein vyrábí přímo v těle je ten protein každý stejný "dokonalý" ale u Novavaxu kde už se ten protein dodá do těla tak už z technologického hlediska nebude každý protein naprosto stejný, to prý může být naopak plus v tom že to spektrum záběru imunitního systému bude větší, což může být výhoda proti budoucím mutacím.
dexter277
 
Příspěvky: 68
Registrován: 14 srp 2016 21:20

Re: RS a VAKCÍNA

Příspěvekod vychodocech » 25 led 2022 10:59

To nevím, že by ten spike protein u Novavaxu byl odlišný, ale ta technologie výroby je celkem složitá, využívají se hmyzí buňky, bakulovir atd, nakonec vznikne laboratorní spike protein.

https://www.sukl.cz/nuvaxovid-otazky-a- ... ti-novavax
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Předchozí

Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 128 návštevníků