Léky na RS a koronavirus - imunitní reakce ?

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Léky na RS a koronavirus - imunitní reakce ?

Příspěvekod dexter277 » 28 bře 2020 19:11

Zdravím, dostal někdo informace nebo našel jak je to s možným nakažením koronavirem (covid19) a případnou reakcí imunitního systému u RS ? Na českých webech jsem našel jen vyjáření prof.Havrdové, níže je to takové to všeobecné konstatování jaké zásady má člověk dodržet. Na zahraničních webech níže je více informací - co jsem z toho dočetl je že se vlastně neví k jaké reakci by došlo, jelikož nejsou doložené takové případy nebo jich je velmi málo. Otázka je samotná léčba a pak samotný stav imunitního systému. V některých zemí zvažují u některých typu léků i jejich vysazení.

Co jsem našel pacienti co užívají ***Glatiramer acetát (Copaxone), teriflunomid (Aubagio), dimethylfumarát (Tecfidera) a beta-interferony (různé obchodní značky) významně nezvyšují riziko infekce, protože nenarušují imunitní systém.

Zvýšené riziko je u Fingolimod (Gilenya) může zvýšit riziko. Ale zde není doporučováno vysadit jelikož bylo zjištěno že u Gilenya v případě vysazení, hrozí do několika týdnů náhlý vzestup invalitidy v ještě horším stavu než na začátku léčby.

Ještě o něco vyšší riziko je samozřejmně u léčby kortikoidy, Alemtuzumab (Lemtrada) a kladribin (Mavenclad). Především Lemtrada a Maveclad jsou rizikové.

Ale pak je zde otázka jak všeobecně reaguje imunitní systém u autoimutních onemocnění


Zde jsem dostal info z inf.odd.na Bulovce:
*** Lidé s RS jsou rizikovější skupina pro coronavirus. Sice nemáte pokročilý věk (34let), ale kvůli léčbě imunosupresivy máte oslabenou imunitu, tudíž by průběh choroby by mohl být o něco více komplikován. Neznamená to, že nemoc by musela skončit fatálně ale pouze to, že zrovna Vám bych doporučila, co nejvíc zůstat doma, dodržovat základní hygienická opatření, mezi lidi chodit minimálně, omezit kontakty s rizikovými osoby (cestující, pracující mládež, nemocniční prostředí - plánované kontroly jen nezbytně nutné, poradí ošetřující lékař, recepty pouze elektronicky atd.) A samozřejmě dodržení všech hygienických zásad. Prostě být víc opatrný, než ostatní ve Vaši věkové skupině ***



http://aktivnizivot.cz/2020/02/28/coronavirus-a-rs/
https://www.nationalmssociety.org/What-you-need-to-know-about-Coronavirus-(COVID-19)/DMT-Guidelines-for-Coronavirus-(COVID-19)-and
https://www.mssociety.org.uk/about-ms/treatments-and-therapies/disease-modifying-therapies/covid-19-coronavirus-and-ms
dexter277
 
Příspěvky: 68
Registrován: 14 srp 2016 21:20

Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron