Stránka 11

Bolest u RS (neuropatická)

PříspěvekNapsal: 13 úno 2019 23:24
od dexter277
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda má někdo zkušenosti s bolestí u RS a případně vývoj. Vím, že jako bolest zde v po nějaké době jsou hlavně křeče a spasticita svalů. Poslední dobou cca rok co to začalo. Ze začátku jenom zápěstí pravé ruky (pocit jako kdyby tu ruku někdo silně mačkal) , ale nyní se přidalo více "pocitů" bolesti a jedná se jen o končetiny obě ruce a jedna noha. Někdy pocit jako když ta ruka silně hřeje, většinou je i fyzicky teplejší než druhá. Někdy jakoby výboj od prstů až k ramenu, jindy zas silný pocit píchnutí jak od jehly a pak nic, pak třeba taková palčivá bolest, ale hlavně pocit jakoby drcení ruky (uvnitř) - ten trvá několik hodin a chvilkama se zesiluje až do velké bolesti. Takto to je skoro každý den, hlavně k večeru. Nesetkal se stím někdo případně dá se nějak řešit, jedná se o ataku ? myslím, aby to časem negradovalo více. RSku mám diagnostikovanou cca 11 let. Nyní Gilenya cca 2 roky. Dík

Re: Bolest u RS (neuropatická)

PříspěvekNapsal: 14 úno 2019 00:41
od vychodocech
Bolest může mít různé příčiny, jasně, že to může spadat do kategorie RS, ale nemusí to tak být (př.krevní oběh atd. atd.), chce to konzultaci na neurologii, nejlépe je nechat se vyšetřit. rozhodně to nepodceňovat....
Přiznám se, že jsem měl něco podobného asi 2x - vždy to přešlo po několika týdnech - dodnes nevím co přesně to bylo, ale děsilo mě to, přičítal jsem to stavu po atace (zaléčené kortikoidy) - zobal jsem vitamíny B, pak jsem si je nechal napíchat (Milgamma N) a myslím, že právě to pomohlo... no nevím... držím pěsti....

Re: Bolest u RS (neuropatická)

PříspěvekNapsal: 14 úno 2019 11:27
od dulca
Neuropaticke bolesti, dojdi si to RS centra jsou na to prasky. Casem si na ne zvyknes, na ty slabsi. Budes vnimat jen ty vrcholy.
Je to zpusobene porusenim nervovych drah.

Re: Bolest u RS (neuropatická)

PříspěvekNapsal: 15 úno 2019 15:46
od dexter277
vychodocech píše:Bolest může mít různé příčiny, jasně, že to může spadat do kategorie RS, ale nemusí to tak být (př.krevní oběh atd. atd.), chce to konzultaci na neurologii, nejlépe je nechat se vyšetřit. rozhodně to nepodceňovat....
Přiznám se, že jsem měl něco podobného asi 2x - vždy to přešlo po několika týdnech - dodnes nevím co přesně to bylo, ale děsilo mě to, přičítal jsem to stavu po atace (zaléčené kortikoidy) - zobal jsem vitamíny B, pak jsem si je nechal napíchat (Milgamma N) a myslím, že právě to pomohlo... no nevím... držím pěsti....


Díky za info tak mě asi návštěva MS centra nemine :( ještě by mohlo být to řešení v tom B v injekci. I když teď jsem zkoušel i ve větší dávce magnesium, horčík, zinek a béčko, ale bez efektu. Ale v té injekci je to přeci jenom účinější a efektivnější. Také jsem doufal že to zmizí samo, ale už je to docela dlouho a poslední dobou se to pomalu stupňuje. Při tom je zajímavé že v počátcích kdy to bolelo nepatrně tak když jsem byl na kapačkách kartokoidů při jiné atace tak po dobu těch kapaček ta bolest zcela přešla, ale den po kapačkách se zase vrátila.

Jak psala dulca, přesně momentálně je to přítomné pořád ale v menší boleti a pak párkrát za den třeba po dubu několik minut hodně intezivní nepříjemná bolest. Je to právě taková zvláštní nezařaditelná bolest, opravdu jak kdyby se zkratovaly nervy.

Re: Bolest u RS (neuropatická)

PříspěvekNapsal: 16 úno 2019 12:31
od schutzmeister@iex.cz
https://www.roska.eu/potrebuji-pomoci/z ... sti-pri-rs
V textu je k povšimnutí spojitost se "zánětem nervů - a jejich poškozením". Jo, není to jen v hlavě, jak se často vypráví bajky.
Je to klasika RS - žere to nervy / a cévy a prokrvení obecně / i v končetinách.
Ano, po steroidové bolesti jsou norma. Steroid je jen k maskování nemoci, aby vás "zdravé" mohli vypustit do běžného života.
Analgetika se nám neosvědčila - v čase to naopak zhoršují, pravděpodobně zhoršují zánět, i když tlumí bolest.
Vitaminy B - čajíček.
Jedno, o čem se tu nemluví, jsme ale opozorovali - bolest má nějaký vztah k vápníku / pravděpodobně nervosvalový přenos - to sedí i na křeče a budoucí nepohyblivost /. Prostě moc vápníku vypadá jako větší bolest. Oni pak i ty klouby jako křupaj.
Dá se to ovlivnit různě - nepřehánět vit.D, nebrat vápník a mlíko, bifosfanáty - vážou do kostí a není ho tolik ve tkáních, ovlivňuje to i hořčík - nepatrně a trávení všeobecně - tedy kolik se ho vstřebá.
Nakonec je to jediný, co opravdu funguje - ale musí se to vychytat. Na stranu druhou reaguje to celkem bouřlivě, čili se s tím dá celkem vyhrát.
Jo ten gabapentin, karbanzepin - starou bačkoru fungujou. Čajíček s množstvím vedlejšáků.
Antidepresiva ? Takto už je úplný UFO - nebo marjána - jasně, že když budete sťatý, tak v tu chvíli to bude lepší. Ale aby mě to radil doktor ? U Vočka bych to čekal, ale s RS neslučitelný. Dlouhodobě to nemá šanci a budete úplně v kelu.
Psychoterapie ? To patří mezi lidové léčitelství. Ztráta času.
Zapoměl jsem na něco ?