Problémy s polykáním

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Problémy s polykáním

Příspěvekod Lorain » 15 pro 2018 00:24

Poslední dobou mě trápí polykání - někdy, hlavně večer, mám problémy zaktivovat všechny potřebné svaly, aby mi šlo polknout. Prostě to nejde automaticky (reflexivně), ale mám něco jako divný pocit v krku a na polykání se musím pokaždé soustředit. Lékařka v RS centru mi na dotaz, zda to souvisí s RS, odpověděla, že se sice o tom všude píše, ale že to není zdaleka tak časté a že může být řada jiných příčin. Napadá mě štítná žláza, takže si ji nechám prověřit, ale víc jiných nápadů už nemám. Máte s tím někdo zkušenost?
Lorain
 
Příspěvky: 76
Registrován: 04 led 2016 13:44

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod vychodocech » 15 pro 2018 01:59

Nevím jak je to časté, ale znám několik lidí s tímto problémem a všichni s RS. Sám mám tyto problémy hned od začátku diagnostikované RS, takže v mém měřítku to časté je...
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod MS-warrior » 15 pro 2018 18:19

Taky tak, nejhůře se polyká studené, pokud jde o teplý nápoj jde to lépe, taky jsem si všiml, že po sportu, nebo fyzické aktivitě se mi polyká lépe než v klidu...
MS-warrior
 
Příspěvky: 60
Registrován: 28 úno 2018 19:24

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod marco » 15 pro 2018 19:06

Taky nevim, jak je to caste, neznam nikoho dalsiho s MS, ale tyhle problemy mam taky i kdyz mirne. Horsi pri unavne nebo kdyz musim dlouho mluvit.
marco
 
Příspěvky: 30
Registrován: 25 bře 2018 10:08

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod pav » 15 pro 2018 20:29

marco píše:Taky nevim, jak je to caste, neznam nikoho dalsiho s MS, ale tyhle problemy mam taky i kdyz mirne. Horsi pri unavne nebo kdyz musim dlouho mluvit.

Zatím to nemám.Spíše mně překvapuje že nikoho neznáš. :D U nás to jen v práci mají další 3 lidí, plus 1 další co nedávno odešel.Dále to mají manželky od mých třech kamarádů.Dále další 3 lidé od nás z vesnice,atd. Takže já si nevybavím jinou vážnou nemoc,s kterou bych dobře znal více lidí. :?:
Až se to rozjede naplno,je potřeba padat z co nejvyšší výšky!
pav
 
Příspěvky: 61
Registrován: 06 bře 2017 18:30
Bydliště: náchodsko

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod MS-warrior » 15 pro 2018 22:17

A neni to nakazlive? Tolik lidi pohromade s touhle diagnozou je neobvykle. Pokud vychazim ze statistiky 1 z 700-1000. Nepracuji v mlekarne?
MS-warrior
 
Příspěvky: 60
Registrován: 28 úno 2018 19:24

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod marco » 15 pro 2018 23:01

pav píše:
marco píše:Taky nevim, jak je to caste, neznam nikoho dalsiho s MS, ale tyhle problemy mam taky i kdyz mirne. Horsi pri unavne nebo kdyz musim dlouho mluvit.

Zatím to nemám.Spíše mně překvapuje že nikoho neznáš. :D U nás to jen v práci mají další 3 lidí, plus 1 další co nedávno odešel.Dále to mají manželky od mých třech kamarádů.Dále další 3 lidé od nás z vesnice,atd. Takže já si nevybavím jinou vážnou nemoc,s kterou bych dobře znal více lidí. :?:


Tak treba znam a nevim o tom, neb predpokladam, ze dokud to jde, diagnozu vetsina lidi taji a ja s lidmi neudrzuju tak blizke vztahy, aby se mi pripadne nekdo sveroval :-). Nicmene ... Ten pocet jakoze vazne? Jak pise Warrior, to je neobvykle. Mirne receno. Neni tam nejake nedorozumneni ohledne diagnoz? :-)
marco
 
Příspěvky: 30
Registrován: 25 bře 2018 10:08

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod pav » 16 pro 2018 08:37

Nedorozumění to určitě není.Kamarádů mám opravdu hodně. Ty manželky.Kazdá úplně odjinud.Jedna to má 30 let a ujde s pomocí max.50 metrů.Dalsí přes 10 let.Atak hodně,ale problém s chůzí žádný.Udajně to měl její praděda.Další to má taky dost dlouho.Ještě nedávno jezdila na normální motorce.Ale kvůli slabým nohou si koupila motorku vpředu s dvouma kolama. Na vesnici to má jedná kamarádka a také její matka.V práci jeden kolega to měl už než k nám nastoupil.Pichá si rebif 44 a je stabilizovaný.Delá na směny a za víc jak 5 let ataka ani zhoršení žádné.U mě nevím.Verim že jsem si zbytečným nervovanim a přetěžováním se k tomu pomohl sám.Dalsi kolega taky velký nervák.Ty další ale ne.V mlékárně neděláme.Ale je u nás hodně kouře že sváření z pozinkovaného plechu.A ještě od kamaráda od nás z vesnice to má teta a strejda.A od jednoho z nich i dcera.Jeho matka to nemá, ale má štítnou žlázu.Takze ta dědičnost taky asi dělá trochu víc než se uvádí. A těch lidí s RS je myslím víc než oficiální čísla.
Až se to rozjede naplno,je potřeba padat z co nejvyšší výšky!
pav
 
Příspěvky: 61
Registrován: 06 bře 2017 18:30
Bydliště: náchodsko

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 16 pro 2018 12:13

Lorain píše: Lékařka v RS centru mi na dotaz, zda to souvisí s RS, odpověděla, že se sice o tom všude píše, ale že to není zdaleka tak časté a že může být řada jiných příčin.

To je jen doktorský přístup - nemalovat čerta na zeď.
Polykání je naprosto klasická RS a taky velmi častá příčina smrti u RS, protože časem se dusíte slinama.
Osobně, protože jsem viděl, považuju polykání za jeden z největších problémů RS.
Ale je to značně reverzibilní.
Takže se to může i úplně spravit.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 16 pro 2018 12:15

MS-warrior píše:aktivitě se mi polyká lépe než v klidu...

Tohle je zajímavý postřeh.
Ano, nejhorší jsou prášky v noci.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 16 pro 2018 12:25

MS-warrior píše:A neni to nakazlive? Tolik lidi pohromade s touhle diagnozou je neobvykle.

Nepatří to do tématu, ale podle mnou sledovaného, ač zatím neidentifikovaného patogena, který je s RS spojen,/ prostě existuje chemická zkouška /je prostředí, s kterým přijde nemocný do styku značně prosycené a velmi nesnadno desinfikovatelné - čili, je dle mého pech, že se všude tvrdí, že to není infekční, protože geneticky neodolní jedinci to jistě v prostředí s nemocným musí chytit. Je to bacil velmi pomalý, spojitost těžko vysledovat.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod pav » 16 pro 2018 13:10

To by se taky mohlo polemizovat, že jestli to má matka i dcera,tak jestli to od ní dcera vlastně nechytila?
Pamatuji si kdysi na příběh tuším z USA,kde na jednom pracovišti během krátké doby onemocnělo několik žen rakovinou prsu.Nikdo to rozumně nevysvětlil.
Až se to rozjede naplno,je potřeba padat z co nejvyšší výšky!
pav
 
Příspěvky: 61
Registrován: 06 bře 2017 18:30
Bydliště: náchodsko

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 17 pro 2018 13:44

Tyhle úvahy probíhají od začátku.
Vstupuje do toho ale mrška genetika - velmi zjednodušeně, podle hrachu pátera Mendela - je-li matka odolná a otec ne, máte to 50 na 50 když se s patogenem setkáte. Tak snadný to ale není, takže když bacil neznáte, jste ze hry.
Dcera může mít gen po otci, nebo prababičce, takže jestli je to v rodině, nebo ne ? :D
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod Lorain » 09 dub 2019 15:52

Můžu se ještě zaptat, jak konkrétně se vaše problémy s polykáním projevují/projevovaly?
Moje RS lékařka mi doporučila nejdřív prověřit gastrointestinální trakt, štítnou žlázu atd. cestou praktického lékaře. Ten mi dnes řekl, že nic prověřovat netřeba, že mám jen ztuhlé svaly na krku, a dal mi kontakt na svoji manželku fyzioterapeutku. Zkusím to, ale bojím se, že tudy cesta nepovede :-(
Lorain
 
Příspěvky: 76
Registrován: 04 led 2016 13:44

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod vychodocech » 09 dub 2019 17:05

U mne je to, že nemůžu polknout, krk a jazyk je jakoby zkřečovaný, ale je období kdy je to lepší a období kdy se skoro dusím.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Další

Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam.cz a 6 návštevníků