přechod na léky 2.volby

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

přechod na léky 2.volby

Příspěvekod jasoň » 22 úno 2018 17:44

Ahoj všem,
v květnu jdu na první kontrolní MR za celou dobu léčby a když jsem se ptala doktora v MS centrum, co se bude dít, kdyby na magnetu bylo nějaké výraznější zhoršení, tak mi řekl, že v tom případě by mi doporučil přejít, cituji: "na tabletky". Nyní se léčím 2 roky, první rok Rebif, nyní Plegridy, v podstatě bez obtíží, za tu dobu 1 malá ataka v prosinci 2017, necitlivost prstů na ruce (pohyb ok, jen jakoby "gumová ruka") a myslím, že to bylo z přechozené chřipky, před zahájením léčby 2x zánět očního nervu...
no a k otázce: zmiňované "tabletky" jsou, pokud vím, léky druhé volby (první volba žádné léky v tabletách nemá!?), není lepší nejprve si projít léky první volby a pak až zvažovat léky druhé volby?? Samozřejmě (potom co jsem se doktora zeptala) mi bylo řečeno, že odmítnout to můžu a zůstat dál na Plegridech, pojišťovna prý přestává proplácet, pokud jsou 2 ataky za rok!? Ale pokud bych letos ještě jednu ataku měla, nemusím přeci hned přecházet na léky druhé volby ne? Po dvou letech léčby a ne zas tak špatném stavu (o RS krom únavy skoro ani nevím) mi to připadá strašně brzo :shock:
Je to jen hypotetická otázka a doufám, že to tak zůstane, ale vrtá mi to celý den hlavou, tak kdyby k tomu někdo měl nějaký postřeh, budu ráda ;)
jasoň
 
Příspěvky: 12
Registrován: 03 led 2014 15:55

Re: přechod na léky 2.volby

Příspěvekod vychodocech » 23 úno 2018 00:20

První volba "tabletky" má.... jo, jo.....

Pokud by interferony nezabírali, je na čase přejít, je tu Tecfidera, je tu Aubagio (stále jsou to léky první volby). Otázka je co říká MRI, pokud je výrazná progrese ložisek, není co řešit.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: přechod na léky 2.volby

Příspěvekod dulca » 23 úno 2018 04:47

Me prijde prvni kontrolni MR po dvou letech spatne. Standartne se ma chodit u te lecby co máš, kazdy rok a ze zacatku se chodi casteji. Ted nevim presne, jestli tri měsíce po nasazeni lecby pak pul roku a pak za rok od posledni MR.
Tady to nekdo v centru nezvladl a nesledoval funkcnost léčby. Ty dve ataky a eskalace nebo vysazení není az tak pravda. Dost záleží na centru, i když jsou nejaka pravidla radi si je ohybaji jak potrebuji.
Jinak ja osobně bych se pro ted na eskalaci vybodla, nechala si pořádně natestovat borelii jak v krvi tak likvoru a az kdyz vyjde nulova jak v IgM tak i IgG a negativni vyjdou jak testy na Chlamidie a Bartonelu resila bych teprve eskalaci, jinak bych hledala imunologa ktery nejdriv vyléčí ty infekce, nez dojde k pruseru zpusobene temi infekcemi ve spolupraci s modulací imunitniho systemu nebo jeho supresi.
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42


Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků