Bolest u RS, zkušenosti - je to ataka ?

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Bolest u RS, zkušenosti - je to ataka ?

Příspěvekod dexter277 » 13 pro 2017 21:04

Dobrý den, prosím o info ohledně vašich zkušeností. Nevím zda toto je možné brát jako ataku a jak je to vlastně s bolestí u eresky ? Četl jsem na netu, že problém s různými druhy bolestí a různé intenzity má cca 60% pacientů. Mě je 33 let, ereska diagnostikována cca před 10 lety, ze začátku Copaxone, ted poslední půl rok Gilynea. Neurčitou (lehkou) bolest mám asi cca rok, ale hodně sporadicky, ale poslední dny eskaluje, hlavně předevčírem různý mix bolestí vždycky jako impuls relativně silná bolest a poté klid nebo zeslábla a takhle se opakuje (různé pocity pocit jako drcení ruky, pálivá bolest, bodavá, někdy jako šok od elektriky atd. - různě hlavně konce nohou a rukou (u mě celá pravá strana). Je toto ataka ? nebo to mám nechat být ? Díky
dexter277
 
Příspěvky: 68
Registrován: 14 srp 2016 21:20

Re: Bolest u RS, zkušenosti - je to ataka ?

Příspěvekod vychodocech » 13 pro 2017 21:31

Těžko říci, chce to vyšetřit u neurologa, bolest může mít spoustu příčin, jedna z nich je sice RS, ale často je to právě něco jiného. Takže bolest nepodceňovat, je to vždy signál, že se něco děje....
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Bolest u RS, zkušenosti - je to ataka ?

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 14 pro 2017 17:36

Elektrický šoky a konce končetin bude zcela jistě RS.
Otázka je, jestli ataka, nebo už trvalý stav.
U mé ženy se pak po dvaceti letech ještě přidali bolesti kloubů - strašný, ale taky jen záchvatovitě, a bolesti hlavy - strašný - pravděpodobná příčina tlak lézí v mozku. Ty už jsou stálý, graduje to jen počasím - podle změny tlaku.
RS léčba na to už nemá moc vliv. Tvrdí, že cvičení pomáhá, ale není to pravda, musí se zchumelit dobrý den.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Bolest u RS, zkušenosti - je to ataka ?

Příspěvekod Charlie » 09 led 2018 19:23

Prosím o radu. Už týden mám v noze pocit tepla. Od kotníku, postupně ke kolenu. Je to podobné, jako když si dám nohu ke kamnům. Není to pořád, po chvilkách. Dobrý, najednou teplo, trvá asi minutu dvě, pak to přejde. Pak za pár minut znovu, hodinu nic a zase. Může to být ataka?
Charlie
 
Příspěvky: 7
Registrován: 17 úno 2013 18:50

Re: Bolest u RS, zkušenosti - je to ataka ?

Příspěvekod vychodocech » 09 led 2018 20:40

Ataka pravděpodobně ne, tyto somatické příznaky mohou být k RS (a zpravidla jsou) - takto se nemoc často ozývá (pálení, brnění, mravenčení, pocit chladu např. na jedné končetině atd.). Pokud by však příznaky gradovaly je dobré se poradit se svým neurologem.

popis ataky je uveden zde: https://ereska.net/viewtopic.php?f=3&t=387
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Bolest u RS, zkušenosti - je to ataka ?

Příspěvekod Charlie » 10 led 2018 21:27

Děkuju za odpověď, zatím to negraduje, nechám to tedy být. Já jen, že je to zase nový příznak. Počkám až na kontrolu v rs centru.
Charlie
 
Příspěvky: 7
Registrován: 17 úno 2013 18:50

Re: Bolest u RS, zkušenosti - je to ataka ?

Příspěvekod pav » 10 bře 2018 19:10

Mám dotaz.Možná jsem ted měl svoji třetí ataku.Po 15 měsících,kdy jsem se cítil super.(Bez léčby)Ale nevím to jistě.Měl jsem jít v pondělí do RS centa,ale v pátek mi volali,že tam doktor nebude,tak jdu až ve čtvrtek. Před 14 dny jsem měl pár dnů jakoby ztuhlý kotník na noze.To se mi ale stává častěji při pavidelném intenzivním ježdění na běžkách jako právě ted´.Ale přidal se k tomu pocit jakoby těžkých nohou.A taky zvláštní pocit,když jsem se dotýkal kůže.Holou rukou nebo třeba ručníkem.Pocitově jako by jste měli kůži před tím na mrazu.Ale žádné pálení,brnění,bolest atd.A občas se mi možná nepatrněně hůř mluvilo.Ale ne tak aby to někdo poznal.Ale asi 10 dní jsem měl pocit,že nejsem úplně ok.Na druhou stranu jsem u toho zvládl jezdit na sjezdovkách,bruslích.Nejvíc mě překvapilo,že na rozdíl od předchozích dvou atak jsem neměl pocit únavy a i autem se mi jezdilo naprosto v pohodě.Tak fakt nevím. :!:
Až se to rozjede naplno,je potřeba padat z co nejvyšší výšky!
pav
 
Příspěvky: 61
Registrován: 06 bře 2017 18:30
Bydliště: náchodsko

Re: Bolest u RS, zkušenosti - je to ataka ?

Příspěvekod vychodocech » 10 bře 2018 19:40

To vypadá spíše na symptomy RS (tyto jsou časté a běžné při RS a zvláště při námaze), ataka vypadá jinak.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Bolest u RS, zkušenosti - je to ataka ?

Příspěvekod pav » 10 bře 2018 20:12

Díky za odpovědˇ.Opravdu jsem před tím tělo namáhal prakticky denně dost intenzivně.A jakmile dojedu těžký závod na kole,tak se mi pak občas hůř mluví nebo mám těžší nohy.Při závodě na kole v terénu mi cca. po 1,5 h začnou slábnout ruce.Silnice je ok i po 4 hodinách.Tam člověk nejede doraz pořád.Na běžkách bruslením mi po cca.1 hodině intenzivní jízdy už na 100% nefunguje levý kotník a zápěstí.Tyhle problémy mi začaly po druhé atace.Po první se tenkrát vše srovnalo úplně i bez kortikoidů behem 14 dnů.Já jsem doktorovi řekl,že závodím na kole.Občas jsem ve své kategorii na bedně a celkově do desíky třeba ze 150 lidí.To jsem mu neříkal.Ale s RS to myslím není špatný. :D
Až se to rozjede naplno,je potřeba padat z co nejvyšší výšky!
pav
 
Příspěvky: 61
Registrován: 06 bře 2017 18:30
Bydliště: náchodsko

Re: Bolest u RS, zkušenosti - je to ataka ?

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 12 bře 2018 11:23

Jasně, že to není špatný - čím víc závodů teď, tím rychlejší vozík v budoucnu.
Každé obdobné zhoršení, i když nemusí jít vyloženě o ataku, se nasčítává.
To nejsou vyčtenosti - to je 30 let praxe s RS.
U toho lyžování má největší vliv zima. Právě kotníky nejvíc postihuje prochladnutí - dnes na lyžích, v budoucnu na vozíku v parku. Mimochodem - pozorováním kotníkových příznaků se domnívám, a moc se nespletu, že RS není jen problém mozku, ale kompletního nervosvalového vedení. Kotníky časem začnou zábst, křečovitět a těžce bolet při došlapu a lýtkách se nadělají jizvy. Ty jsou dle mého příčinou špatného probíjení a taky zásobení kyslíkem a živinama. V postatě mozek a nohy jsou v tělě periferní - a nejvíc postižení infekcí - proto to prochladnutí to těžce zhoršuje. Teď to ještě tělo zvládá, ale nervový přenos se postupně ucpává až jednoho krásného dne řekne - končíme.
Cvičit se má, ale s rozumem.
Na druhou stranu čím víc rychle odpískaných invalidů, tím větší peníz zbude na ty, co si svého života váží.
Ps : kolo bych zatím nešetřil, jen nejezdit moc v provozu, kde vás můžou přejet, až žbuchnete na asfalt.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Bolest u RS, zkušenosti - je to ataka ?

Příspěvekod pav » 12 bře 2018 12:58

Věřím tomu že máte pravdu. Kamarád mi taky říkal, že bych se měl více šetřit a odpočívat. Že o tom dost ví, protože RS má jeho teta a strejda.Tak jsem se zeptal,jak jsou na tom.Strejda na vozíku,teta o berlích.Takze se člověk musí rozhodnout jestli se vzdá toho co ho baví a invaliditu oddálí a nebo to vzít tak, že dokud to půjde budu žít naplno a pak se to asi rychle posere úplně.
Až se to rozjede naplno,je potřeba padat z co nejvyšší výšky!
pav
 
Příspěvky: 61
Registrován: 06 bře 2017 18:30
Bydliště: náchodsko

Re: Bolest u RS, zkušenosti - je to ataka ?

Příspěvekod pav » 27 kvě 2018 19:58

Nikde jsem nenašel zmínku o problému neklidnych nohou. Vím že tím trpí lidé i bez rs. Mám pocit,že se mi to objeví při atace a chvíli po ní. Né že by to bylo něco vážného ale je to nepříjemné. Vydržet sedět v práci několik hodin skoro nejde. Ale stačí se občas projít a zklidní se to. Když ataka úplně odezní,skoro to zmizí. Jakou máte zkušenost?
Až se to rozjede naplno,je potřeba padat z co nejvyšší výšky!
pav
 
Příspěvky: 61
Registrován: 06 bře 2017 18:30
Bydliště: náchodsko


Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků