Stránka 11

Vojtova metoda - pomocník při udržení mobility pacientů s RS

PříspěvekNapsal: 11 pro 2017 16:22
od Jirlenka
Za 23 let s manželčinou RS jsme vyzkoušeli spoustu věcí, jak při klasické lékařské péči o pacienty s RS přispět jejímu zdraví dalšími metodami. Jednou z mála věcí, která prokazatelně fungovala a v tomto případě udržovala mobilitu, byla Vojtova metoda. Nějakou dobu jsme ji cvičili, pak jsme kvůli návalu práce přestali, metodu zapomněli, a nyní se při postupném zhoršení chůze ke cvičení po konzultaci u lékařky, která Vojtovu metodu cvičí, a jejíž jméno vzhledem k jejímu extrémnímu vytížení nemůžeme uvést, pokorně vracíme. Chůze se během pár cvičení zlepšila, je rozhodně lehčí a pružnější. Cvičení zabere cca 20 minut, lepší je cvičit dvakrát denně.

Proč tedy není tato metoda daleko doporučovanější a rozšířenější? Kromě toho, že o ní mnozí nevědí, je problémem i to, že je k ní třeba, aby byl partner nebo rodinný příslušník nemocného proškolen jak cvičení provádět, a také s ním pravidelně doma cvičil. Center, kde Vojtovu metodu cvičí, zřejmě moc není, a tato centra jsou zavalena cvičeními s miminky a malými dětmi. Pacienti s RS jsou až na druhém či kolikátém místě. K proškolení odborného personálu v centru Vojtovy metody je třeba absolvovat kurs, za který si (údaje mám od své lékařky) ti, kteří na to mají glejt a kteří si z toho udělali živnost, v Ostravě účtují 70 tisíc korun (sic), což rozhodně dobré věci rozšíření Vojtovy metody nepřispívá. Je také možné, že lékaři, kteří se zabývají RS, nevědí, jak moc by byla Vojtova metoda přínosná k udržení mobility jejich pacientů.

Pokusme se Vojtovu metodu prosadit jako důležitou pro udržení mobility pacientů. Měli bychom tuto metodu na lékařích a zdravotních pojišťovnách požadovat, doporučovat jim ji, tlačit na to, aby měli pacienti s RS možnost si ji v centrech Vojtovy metody objednat, vyzkoušet ji a naučit se ji v lázních, v rehabilitačních centrech atp. Možností je určitě mnoho. Když si pomyslím, kolik lidí odkázaných na vozíček by možná mohlo ještě chodit, protože o této metodě nevědí, nebo nevědí, že skutečně účinkuje, nebo nemají možnost se ji naučit, nebo nemají nikoho, kdo by ji s nimi cvičil...