Vojtova metoda - pomocník při udržení mobility pacientů s RS

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Vojtova metoda - pomocník při udržení mobility pacientů s RS

Příspěvekod Jirlenka » 11 pro 2017 16:22

Za 23 let s manželčinou RS jsme vyzkoušeli spoustu věcí, jak při klasické lékařské péči o pacienty s RS přispět jejímu zdraví dalšími metodami. Jednou z mála věcí, která prokazatelně fungovala a v tomto případě udržovala mobilitu, byla Vojtova metoda. Nějakou dobu jsme ji cvičili, pak jsme kvůli návalu práce přestali, metodu zapomněli, a nyní se při postupném zhoršení chůze ke cvičení po konzultaci u lékařky, která Vojtovu metodu cvičí, a jejíž jméno vzhledem k jejímu extrémnímu vytížení nemůžeme uvést, pokorně vracíme. Chůze se během pár cvičení zlepšila, je rozhodně lehčí a pružnější. Cvičení zabere cca 20 minut, lepší je cvičit dvakrát denně.

Proč tedy není tato metoda daleko doporučovanější a rozšířenější? Kromě toho, že o ní mnozí nevědí, je problémem i to, že je k ní třeba, aby byl partner nebo rodinný příslušník nemocného proškolen jak cvičení provádět, a také s ním pravidelně doma cvičil. Center, kde Vojtovu metodu cvičí, zřejmě moc není, a tato centra jsou zavalena cvičeními s miminky a malými dětmi. Pacienti s RS jsou až na druhém či kolikátém místě. K proškolení odborného personálu v centru Vojtovy metody je třeba absolvovat kurs, za který si (údaje mám od své lékařky) ti, kteří na to mají glejt a kteří si z toho udělali živnost, v Ostravě účtují 70 tisíc korun (sic), což rozhodně dobré věci rozšíření Vojtovy metody nepřispívá. Je také možné, že lékaři, kteří se zabývají RS, nevědí, jak moc by byla Vojtova metoda přínosná k udržení mobility jejich pacientů.

Pokusme se Vojtovu metodu prosadit jako důležitou pro udržení mobility pacientů. Měli bychom tuto metodu na lékařích a zdravotních pojišťovnách požadovat, doporučovat jim ji, tlačit na to, aby měli pacienti s RS možnost si ji v centrech Vojtovy metody objednat, vyzkoušet ji a naučit se ji v lázních, v rehabilitačních centrech atp. Možností je určitě mnoho. Když si pomyslím, kolik lidí odkázaných na vozíček by možná mohlo ještě chodit, protože o této metodě nevědí, nebo nevědí, že skutečně účinkuje, nebo nemají možnost se ji naučit, nebo nemají nikoho, kdo by ji s nimi cvičil...
Jirlenka
 
Příspěvky: 2
Registrován: 11 pro 2017 13:18

Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron