Solu-medrol

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Solu-medrol

Příspěvekod Petilla » 28 lis 2017 08:14

Dobrý den, byla mi zjištěna diagnóza RS a dle mého neurologa musím být akutně přeléčena SOLU-MEDROLEM 500 mg. Poslal mě na ARO, kde mi mají látku aplikovat nitrožilně každý den 500 mg, aby se mi do těla dostaly celkově 3 g tohoto léku, takže musím 6x za sebou. Na Aru mi, ale sestry sdělily, že ta dávka 500 mg je pro mě příliš vysoká a že není u mnohých dobře snášena. Takže mi dávku chtějí rozdělit na 250 mg, ale s tím, že budu docházet ob den. Tzn. Že léčba infuzí se protáhne na 12 aplikací. A vlastně místo 6 dní tam budu docházet měsíc. Prosím proto o jakékoliv zkušenosti či rady, zda je to tak možné aplikovat? Děkuji
Petilla
 
Příspěvky: 8
Registrován: 28 lis 2017 07:54

Re: Solu-medrol

Příspěvekod dulca » 28 lis 2017 08:38

Petilla píše:Dobrý den, byla mi zjištěna diagnóza RS a dle mého neurologa musím být akutně přeléčena SOLU-MEDROLEM 500 mg. Poslal mě na ARO, kde mi mají látku aplikovat nitrožilně každý den 500 mg, aby se mi do těla dostaly celkově 3 g tohoto léku, takže musím 6x za sebou. Na Aru mi, ale sestry sdělily, že ta dávka 500 mg je pro mě příliš vysoká a že není u mnohých dobře snášena. Takže mi dávku chtějí rozdělit na 250 mg, ale s tím, že budu docházet ob den. Tzn. Že léčba infuzí se protáhne na 12 aplikací. A vlastně místo 6 dní tam budu docházet měsíc. Prosím proto o jakékoliv zkušenosti či rady, zda je to tak možné aplikovat? Děkuji


Pro ARO? Vzdyt infuze SM davaj jak na bezicim pasu v kazdem RS centru a davkovani vetsinoi 6x 500 nebo 3x 1g ...
K diagnoze RS a jejimu uplne spatnemu stanovovani se vyjadrovat nebudu...kdy nejsou schopni odlisit infekce s rozdrazdenou autoimunitou od opravdu autoimunitniho onemocnění. Tech prvnich je vyrazne vic.
Me davala neurolozka primo u ni ambulantne i davkovani 1g - 500mg -250 - 125 -80-40 takhle sestupne.
Nebo kdyz ne RS centrum tak oddeleni neurologie. Na ARU podle mého nemuzou tusit jak dobre davkovat. Jestli nemate akutni ataku tak mi přijde podavat SM zbytecne, ale taky na tohle ma kazdy jny nazor
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Solu-medrol

Příspěvekod 666_peter_666 » 28 lis 2017 09:07

Petilla: Neviem, či u vás sestry z ARO majú kompetenciu zasahovať do liečby predpísanej ošetrujúcim lekárom, môžete zobrať ich radu do úvahy a s lekárom sa poradiť, prípadne sa spýtať na možné vedlajšie účinky.
Nepíšete, či teraz máte atak, alebo ho vám predpísal preventívne. Skôr to bude to druhé. lebo atak sa rieši nárazovými vysokými dávkami Solumedrolu intravenózne, kúra trvá +/- 4 dni po sebe (ja som brával 3-4x po 1g), prípadne s následným znižovaním dávok tabletkovou formou. Dlhodobé užívanie nízkych dávok kortikoidov tabletkami nie je dobré, lebo vyvoláva osteoporózu.
O vašom zdravotnom stave má najlepšie informácie váš ošetrujúci lekár, sestry z ARO môžu mať svoje skúsenosti, ale nemajú zodpovednosť za liečbu vašej SM.
SM je len pre silných.
FB
Uživatelský avatar
666_peter_666
 
Příspěvky: 47
Registrován: 09 zář 2015 16:43
Bydliště: Bratislava

Re: Solu-medrol

Příspěvekod vychodocech » 28 lis 2017 15:30

Petilla píše:Dobrý den, byla mi zjištěna diagnóza RS a dle mého neurologa musím být akutně přeléčena SOLU-MEDROLEM 500 mg. Poslal mě na ARO, kde mi mají látku aplikovat nitrožilně každý den 500 mg, aby se mi do těla dostaly celkově 3 g tohoto léku, takže musím 6x za sebou. Na Aru mi, ale sestry sdělily, že ta dávka 500 mg je pro mě příliš vysoká a že není u mnohých dobře snášena. Takže mi dávku chtějí rozdělit na 250 mg, ale s tím, že budu docházet ob den. Tzn. Že léčba infuzí se protáhne na 12 aplikací. A vlastně místo 6 dní tam budu docházet měsíc. Prosím proto o jakékoliv zkušenosti či rady, zda je to tak možné aplikovat? Děkuji

Dávka 250mg/den může způsobit více problémů než předepsaná 500mg/den, dávka 250mg často způsobí nefunkčnost celého zásahu do imunitního systému - takže tahle varianta je absolutně nevhodná pro zaléčení ataky. Přesně jak píše Peter - nevíme zda to máte na ataku nebo na jiné problémy, takže zde nemůžeme relevantně odpovědět, ale pokud se jedná o ataku - tak varianta 500mg je nejmenší možná, zpravidla se zaléčuje dávkou 1gram/den po dobu 3 dnů někdy je aplikace dokonce 1g/den po dobu 5 dní.
Dle toho co píšete, že byla předepsána celkově dávka 3gramy - tak usuzuji, že se jedná o zaléčení ataky, jelikož 3gramy jsou klinický standard. Zrozhodně žádná zdravotní sestra nesmí svévolně zasahovat do změny léků, toto je věc lékaře - v tomto případě neurologa. Vysoké dávky kortikoidů jsou nezbytné pro zaléčení ataky, snížením dávky riskujete, že to nebude fungovat i když to rozložíte v čase na měsíc a taky vám bude celkově hůř než kdyby jste to vydržela těch pár dní a pak si postupně oddechnete. Rozhodně to konzultujte na neurologii.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Solu-medrol

Příspěvekod Petilla » 28 lis 2017 16:27

Děkuji Všem za názory. Ataka u mě přestala před 14-ti dny, ale bylo mi sděleno, že i tak se to musí přeléčit právě tím Solu-Medrolem 3g. Už jsem to s lékařem zkonzultovala a nemám se nechat ovlivnit sestřičkami, ale tím pádem nechápu, jak je možné, že si samy sestry určují kolik komu co dávkovat. Tím chci říct, pokud se kdokoliv setká s podobnou situací, ať se nenechá. Pěkné dny.
Petilla
 
Příspěvky: 8
Registrován: 28 lis 2017 07:54

Re: Solu-medrol

Příspěvekod vychodocech » 28 lis 2017 20:10

OK, jistě Vám lékař přidal k tomu solu-medrolu nějaké tabletky jako je kalium (draslík) jelikož kortikoidy ho vyplavují z těla a něco na žaludek (ranisan, nebo nějaké inhibitory protonové pumpy např. omeprazol) což se dává aby nebylo špatně (a to i při podávání kortikoidů intravenózně). Pokud nepředepsal, nemusí to být problém - ranisan 75 se dá koupit v lékárně bez receptu, a draslík lze do těla lze doplnit potravinami bohatými na draslík (banány, sušené meruňky atd. viz naše fórum o stravě).
Určitě Vás váš neurolog pošle i do centra pro léčbu této nemoci do tkz. MS (RS) centra, které je obvykle v krajských nemocnicích aby s Vámi probrali další léčbu.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12


Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron