Coimbra protokol

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Coimbra protokol

Příspěvekod Lorain » 11 úno 2017 14:49

V poslední době se moje pozornost čím dál víc obrací ke Coimbra protokolu http://www.vitamindprotocol.com/dr.-coi ... tocol.html a celkem vážně uvažuji o tom, že do toho půjdu.
Odrazuje mě to, že u nás dle všeho není žádný doktor, který by se tomu věnoval. Mám v plánu zeptat se v MS centru, ale moc si od toho neslibuji.
jsem předdomluvená s jedním lékařem v Itálii, že můžu začít u něj (splním-li kriteria). Teď jsem zjistila, že ač to tak nevypadá, jsou už i doktoři v Německu a Rakousku, kteří mají potřebnou kvalifikaci a snad i výsledky.
Zajímalo by mě, co si o tom myslíte - důvody, proč byste do toho šli/nešli.
Pokud by tu byl někdo, kdo se vysokými dávkami D vitaminu léčí, ideál!
Beru i negativní zkušenosti!
Lorain
 
Příspěvky: 76
Registrován: 04 led 2016 13:44

Re: Coimbra protokol

Příspěvekod Petr75 » 11 úno 2017 19:38

U nás vhodný Dr. není, nebo nevím, cizina je o financích.
Nemám plně vyjasněn postoj k D - ale šance to možná je (s Dr.)
Uživatelský avatar
Petr75
 
Příspěvky: 2672
Registrován: 17 úno 2013 08:58
Bydliště: Rychnovsko

Re: Coimbra protokol

Příspěvekod firidion » 12 úno 2017 07:49

O Coimbra protokole viem už dlhšie. Je to zaujímavý prístup. Ak by som nemal klasickú liečbu, určite by som o tomto protokole uvažoval aj napriek tomu, že v okolí by nebol špecializovaný lekár.
Ak sa mýlim opravte ma ale ako také negatívum považujem to, že neexistuje žiadna solídna štúdia, len skúsenosti tých, čo sa dali na tento protokol. To, že žiadna solídna štúdia nie je, to chápem. Nie je to však z dôvodu, že by tento protokol nemal fungovať.

Skúsenosti pacientov možno nájsť napríklad na FB stránke
https://www.facebook.com/groups/vitamindandms/
firidion
 
Příspěvky: 94
Registrován: 06 čer 2013 18:13

Re: Coimbra protokol

Příspěvekod Lorain » 12 úno 2017 11:31

Studie není. Coimbra tvrdí něco v tom smyslu, že nechce dělat studie a odpírat nemocným léčbu, když ví, že to funguje. (?)
Studie se dělaly jen na mnohem nižší dávky vitaminu D - např. http://www.medscape.com/viewarticle/856871. Jenže deset tisíc jednotek Coimbra považuje za "normální" běžnou a neškodnou dávku. Naopak spíš nutnou a prospěšnou.

Moje uvažování se ubírá tudy: "klasická" léčba mi zdá se, moc nepomáhá (alespoň ne tolik, abych byla spokojená). Můj stav je rok od diagnózy subjektivně horší. Dle lékařů jsem CIS, klinicky i dle MR stabilizovaná. Přitom projevy nové a jiné na sobě pociťuji každým dnem, nejsou ale zatím lékařsky objektivně změřitelné. Jeden příznak netrvá většinou 24 hodin, takže to nehodnotí jako ataku atd. Mimo to mám polékovou poruchu krvetvorby a problémy se štítnou žlázou.
Coimbra dle svých slov neumí RS vyléčit, ale usiluje o dosažení dlouhodobé remise, za úspěšnou léčbu považuje výrazné zmírnění či vymizení symptomů a lézí, které se objevily v posledních 12 měsících a běžné je i zmírnění symptomů vyrazně starších.
Rizika jsou, že člověk ty vysoké D dávky nezvládne a bude je muset vysadit, co vím, objevuje se nevolnost, motání hlavy apod. Hlídat se musí uvolňování kalcia do ledvin a cév (řeší se dietou) a pak osteoporóza, to má ošetřené předepsaným pohybem. Nicméně, trvá na kontrolních rozborech. Nepožaduje nutně vysazení klasické léčby, co vím, doporučuje ji vysadit až po dvou letech, jsou-li vidět nějaké výsledky.

Moje uvažování se ubírá tím směrem, že jsem v ideální situaci si nemoc zakonzervovat v současné podobě a čekat na fungující léčbu ;-) Odrazuje mě finanční náročnost nutných rozborů a odběrů, protože nepředpokládám, že i kdybych zde náhodou našla či motivovala nějakého lékaře k tomu, že to na mně vyzkouší, pojišťovna bude mít pochopení. A pak taky samozřejmě možné vedlejší účinky atd. atd.
Lorain
 
Příspěvky: 76
Registrován: 04 led 2016 13:44

Re: Coimbra protokol

Příspěvekod firidion » 12 úno 2017 11:48

Kolko berieš v súčasnosti vitamínu D? Možno by si mohla zvoliť nateraz zlatú strednú cestu okolo 10 000 - 15 000 IU denne.

Kolko krat treba robit za rok tie odbery?
firidion
 
Příspěvky: 94
Registrován: 06 čer 2013 18:13

Re: Coimbra protokol

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 12 úno 2017 13:09

Lorain píše:Coimbra dle svých slov neumí RS vyléčit, ale usiluje o dosažení dlouhodobé remise, za úspěšnou léčbu považuje výrazné zmírnění či vymizení symptomů a lézí, které se objevily v posledních 12 měsících a běžné je i zmírnění symptomů vyrazně starších.
Rizika jsou, že člověk ty vysoké D dávky nezvládne a bude je muset vysadit, co vím, objevuje se nevolnost, motání hlavy apod. Hlídat se musí uvolňování kalcia do ledvin a cév (řeší se dietou) a pak osteoporóza, to má ošetřené předepsaným pohybem. Nicméně, trvá na kontrolních rozborech. Nepožaduje nutně vysazení klasické léčby, co vím, doporučuje ji vysadit až po dvou letech, jsou-li vidět nějaké výsledky.
.

Pro vysoké dávky D není třeba žádný doktor, ani sledování. Jsou to naivní představy, že se to nechá sledovat jakýmkoli číslem. Má na to vliv neskutečně dějů a je to u každého úplně jiné. Čili měřit 25-OH-D, vápník či PTH je prostá naivita.
Vitamin D funguje dobře, prostým anti patogením jevem - kalcifikací ohnisek zánětu. To je dávno známé a leta prověřené, třeba na TBC. A funguje i na RS, což mimochodem ukazuje na vliv zánětu.
To, že to eliminuje léze je z praktického hlediska one nesmysl. Právě naopak. Léze jsou vlastně eliminovaný zánět - problém je zánět, ten je kalcifikován do léze a ta se rozhodně neztratí větší porcí vápníku. To prostě nelze. Ale brání to dalšímu rozsevu.
Další one nesmysl je snížení ledvinového zatížení vodou. Vápník se v ledvinách eliminuje kanálem, který bere současně i draslík, to jsou takový dvojčata. Čili, čím víc budete pít, tím sice bude moč řidší, ale půjde ven i víc draslíku, což má za následek svalovou slabost. Motání hlavy je pak od uměle vyvolané diabetes inscipidus, to u RS není vůbec O.K.
Proti zatížení ledvin je třeba brát ještě hořčík - podstatný je poměr vápník/hořčík v moči. Jsou na to i tabulky.
Ale z našich praktických zkušeností - není důležitá vysoká dávka, jako správně zvolená trvalá optimální dávka. Tu má každý jinou. Nebrat k D vápník a naopak maximálně hořčíku. Že je dávka nad snesitelnost pocítíme střevními problémy a depozita vápníku v kůži. To je dobře viditelný. Taky to někomu může značně zvýšit vápník v krvi - to je asi jediná hodnota, kterou má smysl sledovat. Moc je moc. To ostatní můžete mít v normě a stejně je to moc.
Kdo se toho nebojí - že si odpíská ledviny a cévy a zvápenatí mu pár orgánů, což málo kdy bývá vratné, ať to zkusí. Protože velkou dávku určitě pozná - to je horší než RS.
Rozumné ale podle mýho je, začít denně od dvou kapek Vigantolu a po dvou třech měsích po jedné přidávat. Ty projevy mají velmi dlouhou setrvačnost, takže jednou vzít dvacet kapek a příště tři, nepoznáte nic. Vigantol je nejlepší a napíše ho obvoďák celkem v pohodě nebo za bonbonieru.
Rozhodně bych k tomu nepil vody víc, než normálně.
Kdo máte modřiny, správná dávka se pozná, podle toho že zmizí a tak je možné ji i ladit tam i zpět.
Ta osteroporoza a předepsaný pohyb je tak úsměvná u RS. Ano, je to u vysoký dávky D problém - snižuje PTH, čímž brání správnému kostnímu obratu. Dle našich zkušeností ale je problém až při vyšší než správné dávce - ta může být u každýho úplně jiná - čili paušálně to nelze stanovit. Kožní kalcifikace jsou ale jasný projev degradace kostí - a při 10.000 i.u. se objeví celkem brzo.
Podle mýho - samostaně je to ptákovina, jako pupalkový olej nebo Solumedrol, ale jako doplněk super.
Fakt na to není třeba žádný dohled - protože to co je vidět, uvidíte i bez doktora / nebo dokonce líp - protože normální kožní to ani nepoznala /a ty kejkle s laboratorníma - mimochodem pěkně mastnýma - vyšetřeníma, maj hodnotu papíru.
Že jde ale u vyšších dávek o nebezpečnou, ikdyž možná přínosnou, hru, je jasný. BACHA. :!:
Jo ještě, ty ostatní vitaminy v tý Coimbře, to jen kouřová clona dobrýho šamana. Podstatný je tam to D a vápník.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Coimbra protokol

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 12 úno 2017 13:21

Lorain píše:nejsou ale zatím lékařsky objektivně změřitelné. Jeden příznak netrvá většinou 24 hodin, takže to nehodnotí jako ataku atd.

U RS není nic objektivně měřitelný. Neví se, o co jde. Ani MRI - ty léze neodpovídají postižení.
Máme osvědčený vše si zapsat a zkoušet vše, co přijde pod ruku. Pár roků zpětně je pak jasně vidět, co funguje a co ne. Chce to system, vlastní, páč u doktora jde jen o věštění z karty, v které není nic, nebo zkreslené informace.
A stále mít na paměti, že doktor je tu od toho, aby na tom řádně vydělal. Tak to prostě funguje.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Coimbra protokol

Příspěvekod vychodocech » 12 úno 2017 19:35

Přidám tedy svůj názor:

- tohle řešení s vit D je stále takový výzkum, byť jsou učiněny možná nějaké dílčí výsledky na některých jedincích
- je třeba brát v potaz míru přínosu / rizika oproti stávající dostupné léčbě
- nejsou k dispozici věrohodné studie, takže bych byl osobně velmi opatrný
- vitamíny také dokážou ublížit, můžete se předávkovat nebo si způsobit další zdravotní potíže
- pokud by to fungovalo v těchto dávkách vit.D muselo by to být pod lékařským dohledem (také neustálé krevní testy)
- otázka je ta dieta - stále sledovat složení stravy, mít nějaké rozbory obsahu potravin, přesné dávkování
- řešení osteoporozy pouze pohybem je špatné řešení - osteoporoza se řeší komplexně tzn. že je k tomu nutná správná strava (vápník a další ionty ve správné rovnováze)

- čím víc se do toho ponořuji, tím mám větší pochybnosti a další otázky ........
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Coimbra protokol

Příspěvekod Lorain » 25 úno 2017 20:57

Mám pocit, že to velmi opatrně a pomalu přiznávají, že v Déčku přece jen léčebná síla proti RSce je

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... upplement/

Ty už téměř zástupy zázračně uzdravených jsou nepřehlídnutelné. Otázka je, co to způsobí dlouhodobě...
Lorain
 
Příspěvky: 76
Registrován: 04 led 2016 13:44

Re: Coimbra protokol

Příspěvekod verka » 26 úno 2017 17:32

Lorain píše:Mám pocit, že to velmi opatrně a pomalu přiznávají, že v Déčku přece jen léčebná síla proti RSce je

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... upplement/

Ty už téměř zástupy zázračně uzdravených jsou nepřehlídnutelné. Otázka je, co to způsobí dlouhodobě...


Já nevím jak ostatní, ale já v tom anglickém textu žádné informace o "vyléčených pacientech" nevidím... Naopak se tam píše o tom, že:
- vysoké dávky vitaminu D jsou pro lidský organismus toxické,
- dosud není známo, jak vysoká dávka vitaminu D je pro člověka bezpečná,
- není úplně jasné, jaký je rozdíl v působení vitaminu D2 a D3 na lidský organismus,
- je rozdíl v účinku vitaminu D, který právě přišel z výroby a tím, který má krátce před vypršením lhůty spotřeby.
verka
 
Příspěvky: 23
Registrován: 12 kvě 2013 14:39

Re: Coimbra protokol

Příspěvekod Lorain » 26 úno 2017 22:15

verka píše:
Já nevím jak ostatní, ale já v tom anglickém textu žádné informace o "vyléčených pacientech" nevidím... Naopak se tam píše o tom, že:
- vysoké dávky vitaminu D jsou pro lidský organismus toxické,
- dosud není známo, jak vysoká dávka vitaminu D je pro člověka bezpečná,
- není úplně jasné, jaký je rozdíl v působení vitaminu D2 a D3 na lidský organismus,
- je rozdíl v účinku vitaminu D, který právě přišel z výroby a tím, který má krátce před vypršením lhůty spotřeby.


Omlouvám se! Ti vyléčení mě mrzeli hned po tom, co jsem post odeslala. Měla jsem na mysli spíš dlouhodobou remisi a regresi nemoci. A navíc se to vztahovalo spíš ke Coimbra protokolu než k postovanému článku. Jen prostě takový závan radosti z toho, že západní medicína, i když opatrně, přiznává, že by tudy mohla vést cesta.
Lorain
 
Příspěvky: 76
Registrován: 04 led 2016 13:44

Re: Coimbra protokol

Příspěvekod Coria » 02 bře 2017 10:37

Jen ze zvědavosti - proč zrovna Coimbra protokol a ne nějakou jinou alternativní metodu? Co tě přesvědčilo o tom, že zrovna tahle metoda je to pravé?
Coria
 
Příspěvky: 30
Registrován: 24 úno 2015 17:06

Re: Coimbra protokol

Příspěvekod firidion » 05 bře 2017 17:11

Keď je reč o metódach, tak napríklad austrálska stránka pod vedením dr. Jelinka (on má sám roztrúsenú sklerózu) takisto obhajuje dávkovanie vit. D, avšak v omnoho "konzervatívnejších" dávkach.
Pre tých ktorým sa zdájú dávky z coimbra protokolu príliš vysoké, tak toto je vhodná "alternatíva". Ja osobne som tomuto veľmi naklonený, čo sa týka dávkovania vit. D (10 000 IU), čo je nič oproti coimbra protokolu.
Dosť by ma zaujímal jeho názor na coimbra protokol.

Odkaz na OMS:
https://overcomingms.org/recovery-program/

Okrem toho tento človek vydal perfektnú knihu o MS, plnú vedeckých citácií, ktorá sa navyše ľahko číta pre bežných ludí, tým len chcem povedať, že vie o čom hovorí.
Navyše publikuje seriózne články, čo podľa mňa dodáva na dôverihodnosti.
firidion
 
Příspěvky: 94
Registrován: 06 čer 2013 18:13

Re: Coimbra protokol

Příspěvekod xdraho » 28 čer 2017 01:07

Pokusil jsem se pro dceru přeložit německý článek o správném používání velkých dávek vitamínu D. Zkusím to zde vložit.
Za zkomolenou češtinu se omlouvám.

Vysoké dávky vitaminu D – správné užívání
https://www.pravda-tv.com/2017/03/hochd ... -einnahme/

Léčivá látka proti depresím, astmatu a rakovině. Nedostatek vitamínu D náleží pro lidi v naší zeměpisné šířce k nejvážnějším nebezpečím. A to zejména v tmavých zimních měsících, kdy jsme málo zásobování. Proto se mnozí snaží tento „sluneční“ hormon nějak nahradit. Ukázalo se přitom, že vitamín D je pro náš organizmus opravdu všestrannou látkou.
Přijímání vitamínu D je nejen vynikající prevence, ale také léčivé opatření. Je jedno, zda se jedná o náchylnost k infekcím, autoimunitním onemocněním, degenerativním onemocněním nebo o takové problémy, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, deprese, demence. Nedostatek vitamínu D je většinou důvodem k zásahu.
Vysvětlíme, jak můžete pomocí domácího testu určit, zda trpíte nedostatkem vitamínu D, kolik ho potřebujete a jak máte vitamín D správně kombinovat s přijímáním vápníku, hořčíku a vitamínu K.

Vitamín D v prevenci a léčbě – správné užívání
Vitamín D je hlavně znám pro svůj posilující účinek na kosti. Podporuje vstřebávání vápníku ze střev, účastní se zabudovávání vápníku v kostech, brzdí degeneraci kostí a současně posiluje imunitní systém.
Momentálně snad není nemoci, na které by se nepodílel nedostatek vitamínu D. Vitamín D je např. chápán jako vitamín brzdící záněty, což už samo od sebe je dostatečný důvod pro jeho pozitivní vliv u většiny chronických onemocnění, protože všechny vycházejí z chronických zánětlivých procesů.
Bohužel málokdo ví, jak vitamín D správně dávkovat a jak jej správně kombinovat s přijímáním vápníku, hořčíku a vitamínu K.

Vitamín D – nedostatek je široce rozšířen
Vitamín D není opravdový vitamín. Zatímco opravdové vitamíny musí být přijímány v potravě, umí se organizmus vitamínem D dostatečně zásobovat sám za pomocí slunečního záření, protože vitamín D je vytvářen v kůži působením ultrafialového záření.
Toto ale ve střední Evropě funguje pouze v létě (od dubna do září). Ve zbytku roku stojí slunce příliš nízko na to, aby zasílalo k zemi dostatečné množství ultrafialového záření. Ve střední Evropě se můžeme tudíž dostatečně zásobovat vitamínem D za pomocí slunce jen tehdy, když se během teplého období roku zdržujeme opravdu hodně pod volnou oblohou, abychom si dostatečně naplnily zásobníky pro pohodové přežití zimního období.
To se ale mnoha lidem díky modernímu životnímu stylu přinášejícímu mnohahodinové pobyty v uzavřených prostorách nedaří. Proto trpí velká část obyvatelstva nedostatkem vitamínu D.

Vitamín D – vitamín rozpustný v tucích
Vitamín D náleží spolu s vitamíny A, E a K k vitamínům rozpustným v tucích. To znamená dvě věci:
1. Pro příjem vitamínu D ve střevě je potřebná také přítomnost nějakého tuku (viz odstavec „Vitamín D vždy přijímat s trochou tuku“).
2. Vitamín D se může v těle ukládat (v tukových tkáních a v játře), což není případ vodou rozpustných vitamínů (B, C).
Výhodou je, že vitamín D – pokud jsou zásoby v těle dostatečné – není nutno přijímat denně. Z naplněných zásob vystačí organizmus týdny nebo dokonce měsíce.
Nevýhodou je, že se tukem rozpustnými vitamíny můžeme až předávkovat. Zatímco vodou rozpustné vitamíny při předávkování odcházejí močí, u tukem rozpustných vitamínů toto neplatí. Jsou známy případy předávkování např. vitamínem A v oblastech, kde se konzumuje hodně rybích jater. Ty obsahují obzvláště hodně vitamínu A.

Vitamín D – jaké dávkování vede k předávkování
Co se týká vitamínu D, vzniká zde nebezpečí předávkování v průběhu dlouhého užívání vysokých dávek ve formě potravinových doplňků.
50 µg neboli 2.000 IE za den platí v Evropě a Severní Americe jako doporučené maximální dávky. Avšak klinické studie ukazují, že i dlouhodobé přijímání dávek 10 000 IE nepřináší žádná rizika. Předávkování se může vyskytnout až u 50 000 IE za den a při hladině v séru 150 ng/ml. Může dojít ke hyperkalcemii (příliš mnoho vápníku v krvi) – takto to bylo alespoň vyhodnoceno indickými vědci v květnu 2011 v Oman Medical Journal.
V ideálním případě mají hodnoty v krvi ležet pod 100 ng/ml, protože i u přírodních lidí, kteří se hodně pohybují na slunci, většinou nedosahují koncentrace vyšších hodnot. Od 300 ng/ml se již jednoznačně dostáváme do oblasti toxicity.
Hodnoty jsou často uváděny v nmol/l. Pro přepočet na jednotky SI platí vztah: nmol/l = 2,5 ng/ml.

Vitamín-D - Předávkování: od 50.000 IE za den po dobu více měsíců
Od roku 2011 je známo několik případů, kdy předávkování vedlo k problémům. U 70-leté ženy, která přijímala po dobu tří měsíců denní dávky 50.000 IE, se vyskytly typické příznaky hyperkalcemie: únava, nevolnosti a zmatenost. Po vysazení vitamínu D se ale žena v období pěti měsíců zase plně zotavila. Zde je ale nutno také vzít v potaz, že žena brala také denně 3 gramy vápníku.
Jiný případ popisuje muže, který nedopatřením přijímal denně po dobu dvou měsíců dávky 2.000.000 IE vitamínu D a v důsledku toho trpěl únavou, zmateností, nadměrnou žízní a častým močením.
A ve třetím případu byl pozorován případ muže, který šest měsíců přijímal denně dávky 50.000 IE vitamínu D. Vyskytli se u něj typické příznaky hyperkalcemie:
• Nadměrná žízeň a časté močení
• Žaludeční nevolnosti, nevolnost, zvracení a zácpa
• Bolestí kostí, svalová slabost
• Zmatenost, letargie a únava

Vitamín-D – Předávkování vlivem potravy nebo slunce?
Vzhledem k tomu, že vitamín D se takřka nevyskytuje v potravinách, nepřichází zde předávkování v úvahu.
Dokonce vlivem slunečního záření to také není možné. Zdá se, že tělo má ochranná opatření, která zastavují produkci vitamínu D, jakmile je dosažena jeho dostatečně vysoká hladina.
Za slunečného dne přijme proto tělo jen zřídka větší dávku jak 10.000 IE vitamínu D – a to pouze tehdy, pokud strávíme celý den neoblečení na slunečním záření.
Pouze v extremním slunečním světle (v horkých oblastech při celodenním pobytu na pláži) může dojít k nepříznivému předávkování vitamínem D, ale to pouze tehdy, když je současně nedostatek vitamínu K a případně příliš bohatá dodávka vápníku.

Vitamín D a vitamín K2
Z tohoto důvodu se doporučuje vždy při užívání vitamínu D současně přijímat zdravé dávky vitamínu K2. Vitamín K2 je vitamín, který vykonává v organizmu dvě velké úlohy:
• reguluje krevní srážlivost, takže nemůže nikdo již při malých rankách vykrvácet.
• převádí přebytek vápníku v krvi do kostí. Stará se tedy o to, že se vápník neukládá na stěnách cév nebo ve formě ledvinových kamenů.
Protože vitamín D podporuje příjem vápníku, se zvýšeným příjmem vitamínu D dochází také ke zvýšenému příjmu vápníku. Pokud chybí vitamín K2, může dojít k problémům s rozdělováním vápníku v organizmu.
Doporučené dávky vitamínu K2 při velkých dávkách vitamínu D se pohybují podle odborníků od 100 µg na 5.000 až 10.000 IE vitamínu D až ke 100 µg na 1.000 IE vitamínu D.
Doporučujeme následující dávkování vitamínu K2:
• 100 µg vitamínu K2 při přijmu do 2.500 IE vitamínu D za den
• 200 µg vitamínu K2 při příjmu přes 2.500 IE za den
Kdo chce vitamín K2 dávkovat individuálně, může si pomoci následujícím vztahem: 2 – 3 µg vitamínu K2 na kilogram tělesné váhy.
Mějte však na paměti příjem vitamínu K2 v jídle. Pokud budete mít dostatek vitamínu K2 díky vaší dietě, musíte přijímat vitamín K2 jen v prvních týdnech vašeho přijímání vitamínu D.
Vitamín K2 je k dispozici v různých formách, doporučujeme jako doplněk stravy Menachinon-7, který je znám také pod zkratkou MK-7. Je vhodný i pro vegány a je považován za nejlépe vstřebatelnou formu vitamínu K2.
Kdo bere léky na ředění krve nebo léky, které se nesnášejí s vitamínem K, měl by správné přijímání konzultovat s lékařem.

Vitamín D a hořčík
Protože je pro aktivaci vitamínu D potřebná přítomnost hořčíku, je třeba při přijímání vitamínu D zajistit optimální přísun hořčíku.
Denní potřeba hořčíku je pro dospělého člověka 400 mg. Tato dávka stačí pro příjem vitamínu D až do dávek 5.000 IE.
Jestliže někdo přijímá větší dávky vitamínu D, měl by také přiměřeně zvýšit dávkování hořčíku, a to mezi 200 – 300 mg, v závislosti na množství hořčíku v potravě.
• Informace k volbě správného hořčíkového preparátu naleznete zde: Die besten Magnesiumpräparate
• Informace o dietě bohaté na hořčík naleznete zde: Magnesiumbedarf mit der Ernährung decken

Vitamín D a vápník
Vitamín D je znám jako vitamín pro kosti a je proto často přijímán v kombinaci s vápníkem. To se ale jeví jako smysluplné jen v určitých případech:
• když např. v době přechodu má být sníženo nebezpečí osteoporózy,
• pokud se již osteoporóza vyskytla a má se snížit riziko zlomenin
• když je prováděna dieta chudá na vápník a je přijímáno významně menší množství než je doporučených 1.000 mg.
Kdo má ale dostatečný přísun vápníku, by jeho příjem neměl zvyšovat. Hlavně při velmi vysokých dávkách vitamínu D. Sníží se tím nebezpečí hyperkalcemie.

Před zahájením přijímaní vitamínu -D: Změřit hladinu vitamínu D!
Než se rozhodnete k přijímání vitamínu D, měli byste si nechat změřit jeho úroveň. Jinak by se mohlo stát, že budete přijímat příliš malé dávky a přijímání by nemělo žádný efekt. Nebo byste mohli zvolit zbytečně velké dávky a tím zbytečně zatěžovali vaše tělo.
Vitamínu D byste tedy měli přijímat jen tolik, kolik vaše tělo opravdu potřebuje. Chcete-li zjistit správnou dávku, nechte si změřit aktuální hladinu vitamínu D. To můžete provést u vašeho domácího lékaře nebo můžete test provést i sám na sobě doma.
Test může být objednán přes internet, stojí asi 30 euro a vyžaduje to trochu úsilí. Píchnete se do prstu (potřebné doplňky jsou součástí testu), dáte pár kapek krve do zkumavky a odešlete do laboratoře. Přibližně za 5 až 7 dní obdržíte poštou výsledek s vaší osobní hodnotou vitamínu D.
Hodnoty jsou často uváděny v nmol/l. Pro přepočet na jednotky SI platí vztah: nmol/l = 2,5 ng/ml.
Za pomocí v tomto článku obsažené tabulky si můžete pak určit potřebné dávkování vitamínu D a objednat potřebné preparáty.
Po dvou až třech měsících byste si měli nechat opět změřit hladinu vitamínu D, abyste viděli, jak se hladina zvýšila a podle toho jste mohli upravit dávkování.

Jaké dávkování je to správné?
Cílem by měla být hladina vitamínu D alespoň 30 ng/ml, výhodněji přibližně 40 až 50 ng/ml. Správné dávkování vypočítáte z rozdílu aktuální hodnoty a hodnoty žádané přepočítaném s ohledem na vaší tělesnou váhu.
Při masivním nedostatku vitamínu D nemusí postupy popsané v odkazovaných článcích vést dostatečně rychle ke zdravé hladině. Představujeme vám tedy metodu podle Dr. med. Raimund von Helden, autora brožury „Zdravý v sedmi dnech – Úspěchy s terapií pomocí vitamínu D“ „Gesund in sieben Tagen – Erfolge mit der Vitamin-D-Therapie“.
MUDr. von Helden rozděluje terapii pomocí vitamínu D na dvě části: na úvodní léčbu a trvalou nebo udržovací léčbu.
• Úvodní léčba se používá při nedostatečných zásobách vitamínu, aby došlo co možná k nejrychlejšímu potlačení symptomů nedostatku. Jedná se o jednorázovou dávku. Poté se přejde k dávkování trvalé léčby.
• Trvala léčba představuje podávání vitamínu D v takových dávkách, aby byly vyrovnány denní ztráty a došlo k trvalému udržování zdravé hladiny vitamínu D.
Výpočet dávky pro úvodní léčbu: Abychom zvedli hladinu vitamínu D o 1 ng/ml, je při tělesné váze 70 kilogramů potřebná dávka 10.000 IE. Při jiné tělesné váze dávku proporcionálně upravíme. Neměla by být překročena dávka 7.000 IE na kilogram tělesné váhy.
Pokud tedy vážíte např. 70 kg a máte aktuální hodnotu vitamínu D 15 ng/ml a chcete dosáhnout hodnoty 35 ng/ml, pak zvolte pro počáteční fázi terapie jednorázovou dávku 200.000 IE. Pokud vážíte pouze 60 kg, pak vezměte asi 170.000 IE.
Výpočet dávky pro trvalou léčbu: Za předpokladu, že vaše tělesná váha je 70 kilogramů, se doporučují dávky 3.333 IE vitamínu D za den, případně 23.000 IE vitamínu D za týden. Také zde je třeba dávku proporcionálně upravit pro jinou tělesnou váhu.
Kdo je v létě hodně na slunci, může v tuto dobu příjímání vitamínu D pozastavit. Ale pravděpodobně by nemělo dojít k překročení dávkování, kdybyste s přijímáním vitamínu D pokračovali i v tuto dobu.

Vitamín D brát vždy s trochou tuku
Pokud použijete preparáty, které jsou ve formě prášku v kapslích, s kávou, pak to sice vede k absorpci vitamínu, ale k poněkud nízké absorpci. Jako v tucích rozpustný vitamín bychom měli vitamín D přijímat vždy s trochou tuku.
Velké množství tuku ale není také dobrý nápad. Pokud budeme přijímat vitamín D s tlustou vrstvou taveného nebo tučného sýra, nedojde také k ideálnímu příjmu, protože velké množství tuku také brání správné absorpci.
Ve studii z roku 2013 se ukázalo, že přijímání vitamínu D s 11 gramy tuku vedlo k o 16 procent vyšší absorpci než při přijímání s 35 gramy tuku a k o 20 procent vyšší absorpci než při přijímání s 0 gramy tuku.
Nezáleží přitom na tom, zda se jedná o tuk z polynenasycené mastné kyseliny (konopný olej, lněný olej, slunečnicový olej), z mononenasycených mastných kyselin (olivový olej, avokádo, mandle) nebo nasycený (kokosový olej).
Jak si můžete sami vyrobit přírodní vitamín D z hub, to je popsáno dole v odkazech. Takové přijímání nemůže být samozřejmě použito pro udržování určité hladiny vitamínu, protože nikdy neznáme skutečný obsah vitamínu. Můžete si ale zavést dlouhodobé používání vařených hub a tak snížit dlouhodobě používanou dávku preparátu.

Vysoké dávkování vitamínu D
Dostatečný příjem vitamínu D je nyní považován za důležitý faktor při prevenci takových chorob, jako je deprese, astma nebo rakovina.
Právě zde provedl Jeff T. Bowles‘ neobvyklý experiment na sobě samotném: pomocí nesmírně vysoké dávky vitamínu D3 (až 100.000 IE/den) se mu podařilo zbavit se svých chronických stavů.
xdraho
 
Příspěvky: 1
Registrován: 28 čer 2017 00:53

Re: Coimbra protokol

Příspěvekod vychodocech » 28 čer 2017 10:54

super! díky za příspěvek
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12


Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron