SOLUMEDROL, DEPRESE, ALTERNATIVA SOLUMEDROLU?

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

SOLUMEDROL, DEPRESE, ALTERNATIVA SOLUMEDROLU?

Příspěvekod Lucisek » 06 črc 2016 14:54

Od března mám dg. RS po asi ročních problémech, celkově už mi bylo opravdu zle. V dubnu jsem absolvovala 5 dávek 1g Solumedrou i.v. a jelikož problémy částečně přetrvávaly, docházím jednou měsíčně na puls Solumedrolu než začne účinkovat Copaxone. Celé ty tři měsíce jsou pro mě jako noční můra, protože Solumedrol velmi těžce snáším. Kromě stavů celkového vyčerpání, malátnosti, bolestí žaludku (i přes Helicid), mi vyvolává těžké depresivní stavy. Po poslední dávce mi bylo tak zle, že jsem pochopila lidi, kteří si dokážou v podobných stavech zatmění mozku ublížit. Sama pracuji deset let jako psychoterapeut, je mi jasné, že s touto diagnózou souvisí i určité fáze, kterými člověk prochází než se s nemocí vyrovná. Ale toto jsou stavy, které nejsou ovlivnitelné samotným pacientem a běží si samy na podkladě narušení kortizolové dráhy...Přiznávám, že představa, že tyto léky mají být mým lékem číslo jedna při každé případné atace, ve mě vyvolávají bezmoc a beznaděj. Je nějaká jiná možnost léčby akutní ataky? Nevím, co mám dělat. Když jsem volala do RS centra, bylo mi řečeno, že to musím vydržet... Budu zřejmě přesně ten případ, který bude potřebovat úzkou spolupráci neurologa a psychiatra, kde je vzít??? V RS centru v Motole, kde jsem zatím 2x byla, byla pokaždé jiná lékařka a nemoc je zajímala čistě z neurologického hlediska, tečka... Psychiatričku mám skvělou, ale odchází do důchodu a je v jiném městě než RS centrum. Prošel jste tímto někdo? Je tu někdo, kdo též nesnášel Solumedrol? Vyzkoušeli u vás něco jiného?? Tohle se dlouho vydržet nedá. Moc děkuji za odpověď. Pokud budete vědět, kde mají s touto problematikou zkušenost, na koho bych se mohla obrátit, budu Vám velmi vděčná, cítím se na pokraji svých sil.
Lucka
Lucisek
 
Příspěvky: 3
Registrován: 22 bře 2016 15:53

Re: SOLUMEDROL, DEPRESE, ALTERNATIVA SOLUMEDROLU?

Příspěvekod petankl » 06 črc 2016 20:24

Tusim, ze k solumedrolu existuje jakasi alternativa prave pro ty, co ho nesnasi. Nevim ale bohuzel, jak se jmenuje, kazdopadne zde byla zminena parkart na foru. Kazdopadne, ze v rs centru se zabyvaji jen neurologickymi problemy a casto specificky jen temi neurologickymi problemy, ktere se resi solumedrolem nebo bilogickymi preparaty, je v CR bohuzel standard.
petankl
 
Příspěvky: 499
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: SOLUMEDROL, DEPRESE, ALTERNATIVA SOLUMEDROLU?

Příspěvekod vychodocech » 06 črc 2016 20:27

Jasně, je určité procento pacientů RS u kterých je vedlejší účinek solumedrolu psychická nerovnováha - tam je nutné to řešit i s psychiatrem, nejsi v tom sama, tohle se prostě někdy děje ..... Každopádně zaléčení ataky lze provést i dalšími léky jako je dexmethason (což jsou také kortikoidy, ale trošku jiné) nebo pomocí cytostatik.
podrobnosti můžeš najít v tomto odkazu: viewtopic.php?f=3&t=387
vychodocech
 
Příspěvky: 1105
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: SOLUMEDROL, DEPRESE, ALTERNATIVA SOLUMEDROLU?

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 14 črc 2016 12:35

Jo, s tím máme s manželkou 30 letou zkušenost. Solumedrol je svinstvo, ale co naděláš.
Neváhat a ještě před bolusem nasadit SSRI - citalopram u nás nejlepší. A dobrýho psychouše, ale máme a stejně ví celkem P.R.D.
Okamžitě při bolusu ženě nejlíp zabírá Atarax - jo to je zvláštný prášek, píše ho taky psychiatr a je třeba jen při nouzy, nefunguje dlouhodobě, ale jednorázově fantastika. Říkám, je to zvláštní, ale vyzkoušeli jsme úplně vše, tak vím, o čem mluvím.
A dallší, ještě zvláštnější - na to jsme kápli náhodou, ale zachránilo ji to od blázince : vitamin D - vyšší dávky. U toho už každý kroutí fousama, ale má to tak nečekaný psychoušský účinky, že to stojí za to zkusit. Vysoký dávky to je nad 5-15 kapek vigantolu denně, nebo jednou za 14 dní kapsle D3. Ale bacha na předávkování. U každýho je to jiný. Nějakým způsobem moduleje hypofýzu, asi přes PTH účinek. Prostě funguje líp, než vše ostatní.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 295
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: SOLUMEDROL, DEPRESE, ALTERNATIVA SOLUMEDROLU?

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 14 črc 2016 12:42

Jo, ještě k tomu Solumedrolu - to je svinstvo, který doktoři dávají, když už nevědí. Dává se to na všechno. Na rakovinu, na TBC, na úrazy. Má to krátkodobý účinek - akorát potřebný k tomu, aby tě pustili domu a doma ti zase bylo zle.
Neříkám tak, ani tak, několikrát jsme ho taky potřebovali.
Za těch 30 let jsme ale přišlo na to, že když tomu dáme čas a klid - KLID - doma, teplo, vitaminy, pohodu - tak to sice nepřejde za 3 dny jako při Solumedrolu, ale za dýl, jenže je to v pohodě, potom dál. Ta ataka netrvá věčně.
Je to těžký rozhodování - jo, či ne. Proto je třeba se tomu dopředu vyhnout a šetřit se. To sice doktoři moc nedoporučují, ale z dlouhodobého výhledu nic lepšího není. Tady nejde překonat sám sebe, prostě nejde.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 295
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: SOLUMEDROL, DEPRESE, ALTERNATIVA SOLUMEDROLU?

Příspěvekod Lucisek » 19 črc 2016 17:21

Děkuji moc všem za reakci! V mém RS centru mi řekli, že Dexametazon nikdy místo Solumedrolu neaplikují, zatím mi to řekli jen do telefonu, jsem zvědavá, proč. Děkuji za odkazy na to, co pomohlo v případě podobných obtíží schutzmeister@iex.cz, určitě na to kouknu. Na příští případnou ataku musím být připravená, tohle se nedá mockrát přežít bez následků...Hodně sil všem! Lucka
Lucisek
 
Příspěvky: 3
Registrován: 22 bře 2016 15:53


Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník