avonex - zkušenosti, názory

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

avonex - zkušenosti, názory

Příspěvekod jasoň » 31 kvě 2016 13:15

Zdravím, beru momentálně rebif22 (přechod z rebifu44, který jsem nesnášela dobře) no s 22jkou to taky není žádná sláva.. ale k dotazu a povím ho naprosto na rovinu:D Brzy mě čeká návštěva MS centra a jelikož rebif22 už možná nebude (minule mi říkali, že se přestává vyrábět) tak se chci na tu možnost tak trochu připravit. Celkově mě léčba omezuje a otravuje mi život stokrát víc než samotná RS, fakt mě to nebaví :lol: celkově se cítím hůř než když jsem byla bez léčby - únava, slabost, obden se nevyspím a tím pádem nevydržím dlouho nic dělat, takže i často poslouchám, že jsem líná atd což taky není příjemný. Když už do sebe mám cpát nějakou "chemku", která stejně nijak zvlášť nezabírá, tak to chci na sobě co nejméně pociťovat - píchat 3x týdně do toho moc nezapadá :D plegridy asi zatím nejsou a nebudou takže přemýšlím co Avonex? Jsou vedlejšáky, nápor na játra, aplikace, atd.. horší než s Rebifem? Aplikace je prý hluboko do svalu, čehož se docela bojím, ale je na to snad i nějaký aplikátor, případně bych mohla otravovat známé sestřičky (1x týdně by mě snad vzali na milost) :D Možná mě někteří odsoudíte, ale opravdu vážně jsem uvažovala i o přerušení léčby.. můžu jí pak znovu kdykoliv nastoupit? Samozřejmě asi ne s tím samým lékem, ale když bych přerušila na lécích 1.volby, můžu pak zase začít na lécích 1.léčby?
jasoň
 
Příspěvky: 12
Registrován: 03 led 2014 15:55

Re: avonex - zkušenosti, názory

Příspěvekod petankl » 31 kvě 2016 14:10

jasoň píše:Možná mě někteří odsoudíte, ale opravdu vážně jsem uvažovala i o přerušení léčby.. můžu jí pak znovu kdykoliv nastoupit? Samozřejmě asi ne s tím samým lékem, ale když bych přerušila na lécích 1.volby, můžu pak zase začít na lécích 1.léčby?


Lekari rikaji, ze pokud odmitnes preparaty prvni volby tak se pripravis o DMD uplne, protoze je to podle nich odmitnuti jimi navrzene lecby. Jestli je to pravda netusim, ale kdyztak by bylo potreba se pripravit na to, ze DMD uz nebudou. Nicmene i bez DMD rada lidi s rs zije a je celkem v pohode. Dost zalezi na tom, jak vazna je tva rs.. tj. jak casto mas ataky a jak se ti zhorsuje neurologicky stav.

Kazdopadne krom injekci jsou uz i rs tablety. Napr. teriflunomide alias Aubagio nema az tolik vedlejsich ucinku (jen trochu vypadavani vlasu..). Kazdopadne nesnasenlivost horecek a chripkovych priznaku u rebifu je prijatelny duvod ke zmene na jine preparaty, zalezi ale asi na centru. Ja byl ve velmi podobne situaci a rebifu 44 jsem se nakonec zbavil a presel na jine.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: avonex - zkušenosti, názory

Příspěvekod vychodocech » 31 kvě 2016 22:50

Plný souhlas s Petanklem, napsal to pěkně.

Každopádně přerušení léčby lze provést z vážných důvodů (těhotenství, zdravotní komplikace - operace apod.) - tohle může vysvětlit a zařídit váš lékař neurolog.
Z vlastní vůle přestat brát předepsané léky nebo tyto léky odmítnout bez závážných důvodů je vlastně plýtvání penězi, i časem lékaře, potažmo i zdravotním systémem. Toto se nedoporučuje.
V případě těhotenství apod. - pokud se přerušuje léčba daným lékem - se poté po porodu opět přechází na původní léky. Tomuto se říká přerušení léčby. Pokud jde o stav, že se přechází na jiný typ léku - tak je to eskalace na jiný lék, tedy v případě selhání stávající léčby (a to může být i z důvodu vedlejších účinků léku - rizika nebo vedlejší účinky léku převyšují přínos z léčby).
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: avonex - zkušenosti, názory

Příspěvekod sedmikraska1 » 13 čer 2016 19:37

O přerušení léčby je zmínka i v článku od MUDr. Horákové, na odkaze,který posílám níže
http://nadacejakubavoracka.cz/page/defa ... mozkomisni
sedmikraska1
 
Příspěvky: 12
Registrován: 22 úno 2016 19:09


Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků