Stránka 11

důchod-jak na něj

PříspěvekNapsal: 20 bře 2016 22:06
od jasipe2016
Ahoj, poslední půlrok, ale hlavně měsíc mě tak proměnil, že pomýšlím o zažádání o důchod. Můžete mi poradit, díky jasipa

Re: důchod-jak na něj

PříspěvekNapsal: 21 bře 2016 00:52
od vychodocech
To záleží s čím konkrétně chcete poradit, celý postup je na stránkách české správy sociálního zabezpečení. Na místně příslušné správě sociálního zabezpečení (zpravidla okresní správa OSSZ) se podávají žádosti o důchod a tam také sepíšou s klientem veškerou dokumentaci k této žádosti. Záleží také o jaký důchod jde, vytušil jsem že asi o invalidní, ten má dnes tři kategorie (tři stupně) a záleží na zdravotním stavu a následném posouzení posudkovým lékařem o jaký stupeň půjde. Na toto vše Vás budou informovat přímo na místně příslušném OSSZ.

Nejdříve však doporučuji navštívit svého praktického lékaře a celou záležitost s ním důkladně probrat (on totiž bude ten kdo bude předkládat vaši celkovou zdravotní dokumentaci posudkovému lékaři), je třeba mu doložit veškerou zdravotní dokumentaci o své základní chorobě, případně si opatřit další lékařské zprávy od všech specialistů - lékařů ke kterým chodíte (kteří Vás léčí i s dalším případným onemocněním) a důkladně se i s nimi pobavit o tom, že mají psát tuto zprávu důkladně - tedy nevynechat nic z vašeho zdravotního stavu, jelikož toto bude poté posuzovat právě posudkový lékař (i jemu tím usnadníte rozhodování při posuzování vašeho zdravotního stavu pokud bude mít vyjádření od vícero kolegů lékařů).
Veškeré tyto lékařské zprávy předejte nejprve svému praktickému lékaři!

zde jsou podmínky nároku na invalidní důchod: http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojiste ... uchody.htm

Re: důchod-jak na něj

PříspěvekNapsal: 21 bře 2016 09:53
od jasipe2016
Díky moc. Tápu. Prima web. :)

Re: důchod-jak na něj

PříspěvekNapsal: 15 srp 2016 16:55
od dexter277
Ahoj,
k tomu bych chtěl říct, že co se týká eresky tak posudkového lékaře u této nemoci zajímá pouze stupeň EDSS tem musí být nejméně 3,5-4 a to stačí jen na třetí nejnižší stupeň ID který činí cca 6000,- a stát platí zdravotní pojištění a to je vše. Další na co se kouká u této nemoci je Inkontinence to myslím že automaticky činí nárok na 3 stupeň. S tím, že na poprvé se dává na 1 rok, po roce následuje znovu kontrola revizním doktorem a doložení aktuální stavu (MRI, MS centrum atd.). Pokud dojde ke zlepšení automaticky se odebere i ten třetí stupeň a pak je potřeba znovu podat žádost.
3 stupeň musí mít min pracovní neschopnost 35-49%

http://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2011/92/02.pdf EDSS
http://kupnisila.cz/nemoci-pro-invalidni-duchod/ TABULKY

Re: důchod-jak na něj

PříspěvekNapsal: 15 srp 2016 17:49
od vychodocech
Třetí stupeň invalidity je ten nejvyšší (dříve označován jako plný invalidní důchod) .... jen pro informaci....

viz.: http://www.mpsv.cz/cs/619

Re: důchod-jak na něj

PříspěvekNapsal: 24 říj 2016 19:44
od MonikaK
Já jsem dostala po 10 měsících léčby částečný důchod. Co mám dělat, když jsem bez práce a již neberu podporu, když nejsem schopná fungovat v poslední době a důchod stěží pokryje bydlení?????jak to řešíte vy???děkuju. :oops:

Re: důchod-jak na něj

PříspěvekNapsal: 25 říj 2016 14:13
od vychodocech
Pokud zdravotní stav neumožňuje dál pracovat, tak nezbývá než zažádat o plný ID na správě soc. zabezpečení, tohle je ovšem důležité podložit lékařskými zprávami, vyjádřením od lékařů, hodnocením EDSS atd.. s tím by měl poradit praktický lékař.

PS:
Je fakt, že je velmi těžké se s částečným ID zařadit do pracovního procesu, zvláště, když částečné úvazky často nejsou k dispozici, tedy takové částečné úvazky pro zdravotně postižené v jejich oboru (jiné obory pracovního zařazení sice jsou k dispozici na částečné úvazky, často ale fyzicky náročné (úklid, roznáška pošty apod), nebo ty částečné úvazky vypadají tak, že dva dny v týdnu je sice volno, ale ty zbývající jsou stejné jako ty plné pracovní úvazky - takže to tento problém pro nemocné neřeší ...)

Re: důchod-jak na něj

PříspěvekNapsal: 25 říj 2016 15:08
od MonikaK
Nj, to je ono. Jenže když jsem ve studii, připadá mi, že lékařka stále dělá, že je vše celkem OK, to asi jo, ale já žiju tak 4 hodiny napůl funkční a zbytek hodina dobrý, pak spím dvě hodiny a hodinu se probírám....a to se zlepšilo. Mám 1.stupeň. Však to znáte. :D

Re: důchod-jak na něj

PříspěvekNapsal: 25 říj 2016 16:04
od vychodocech
Tohle je časté, natolik časté v případě RS. Je to na posouzení revizním lékařem správy soc. zabezpečení, i on má k dispozici nějakou toleranci pro rozhodování, bohužel pravidla přiznání ID často plně nezohledňují celkový skutečný stav nemocného - zejména však souběh diagnoz, pak lze pouze provést odvolání se proti rozhodnutí rev.lékaře. Při tomto odvolání je zapotřebí doložit důvody tohoto kroku lékařskými posudky, zprávami, situací - pracovní i rodinné v dané oblasti svého bydliště apod..

Re: důchod-jak na něj

PříspěvekNapsal: 25 říj 2016 16:16
od MonikaK
vychodocech píše:Tohle je časté, natolik časté v případě RS. Je to na posouzení revizním lékařem správy soc. zabezpečení, i on má k dispozici nějakou toleranci pro rozhodování, bohužel pravidla přiznání ID často plně nezohledňují celkový skutečný stav nemocného - zejména však souběh diagnoz, pak lze pouze provést odvolání se proti rozhodnutí rev.lékaře. Při tomto odvolání je zapotřebí doložit důvody tohoto kroku lékařskými posudky, zprávami, situací - pracovní i rodinné v dané oblasti svého bydliště apod..


Myslím na to, jak na to. Je to na prd. Ale díky.

Re: důchod-jak na něj

PříspěvekNapsal: 27 úno 2018 18:00
od pav
Své doposud 2 ataky jsem si spustil při stresu v práci.A práce v noci tomu dost pomohla.Jenže u nás je šance sehnat práci jinak než v třísměnném nebo nepřetržitém provozu minimální.Takže pokud to chce člověk finančně utáhnout,nemá moc na výběr. Nevím jestli by i pro systém nebylo vlastně levnější,dát při diagnoze RS automaticky částečný invalidní důchod.Člověk by pak mohl vzít nějakou klidnější práci na 1 směnu(samozrejmě hůř placenou) a finančně by vyšel.Možná by někomu ubylo atak a zmenšila se progrese nemoci.Věřím že u mnoha pacientů by výsledky mohly být lepší a levnější než biologická léčba.A nebo třeba taky ne. :?:

Re: důchod-jak na něj

PříspěvekNapsal: 27 úno 2018 18:24
od dulca
S kamoskou, jsme se schodly, ze by nebyl spatny plny ID hned a ne se ho pak slozite domahat, za šílených nervu a ve stavu kdy by člověk radeji chcipl. I při plnem ID clovek muze pracovat a vydělat kolik chce, jen by vsechno mohl snáze prispusobit aktualnimu zdravotnimu stavu. Leky jsou v první řadě k zachování sobestacnosti nikoliv praceschopnosti, jak se prekroutilo v teto bananove republice....

Re: důchod-jak na něj

PříspěvekNapsal: 28 úno 2018 11:17
od schutzmeister@iex.cz
My jsme taky k ID začali využívat i všechny další vymoženosti sociálního státu. Samozřejmě se to vztahuje taky k EDSS,
ale každý šušeň dobrý a v součtu to není tak zlý. Je to vše na pracáku v oddělení sociálních případů.
1. příspěvek na péči - ten nejnižší je tuším pár stovek, ale zase na tom nemusíte být tak zle.
2. příspěvek na dopravu - to je na ZTP
3. příspěvek na bydlení - to je sice pro socky, ale je to slušný peníz vázaný na výši nájmu, tj. nemáte-li nějaký příjem - žena má ID 11.000 - doplatí vám určitou část nájmu - nám z 6.000 nájmu platí 2.0000 pracák. Zohledňují v tom i děti.
Lepší, než drátem do oka.
Taky platí různý pomůcky, ale to moc využitelný není.