interferony

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

interferony

Příspěvekod nickorette » 31 pro 2015 08:06

Budu mít ještě jeden dotaz, a to ohledně vašich zkušeností s lékama první volby. Tím, že budu začínat, tak by mně zajímalo, jaký máte zkušenosti léčbou. Všude se dočítám, že ta účinnost např. interferonů je zhruba 30% a to jak u koho. Tak by mně zajímalo jak to skutečně je, jestli vám zabíraj, nebo ne. Potažmo jestli se váš stav po zahájení léčby ještě zlepšil, nebo jen zakonzervoval, aby se dál nezhoršoval?

Děkuju za odpovědi
L.
nickorette
 
Příspěvky: 128
Registrován: 27 lis 2015 08:27

Re: interferony

Příspěvekod vychodocech » 31 pro 2015 11:54

Mohu hodnotit pouze dle vlastních zkušeností jako pacienta RS i ze svého okolí lidí kteří jsou také pacienty s RS:
- většina pacientů s RR-RS začíná s léky první volby, průběh je +- podobný, kdy z počátku po diagnoze se stav zlepší - tedy částečně i díky lékům první volby (ty se je snaží v tomto stavu držet co nejdéle), u určitého procenta lidí se po nějaké době stav opět zhorší a je nutná eskalace na jiný druh léků, někdy na léky druhé volby, druhá část pacientů zůstává na lécích první volby ve stabilizovaném stavu.
Jelikož dosud neexistuje lék na RS tak, aby byla RS vyléčena - příčiny a mechanismy nemoci RS nejsou zatím plně objasněny, tak současné léky na RS jsou pouze léky, které modulují imunitní systém (imunomodulační léčba) tak aby nepoškozoval myelin v takové míře. Ano jsou jedinci kteří se výrazně zlepšili i po současných lécích, avšak velkou roli může hrát i mechanismus remyelinizace, který je také individuální u každého člověka.
vychodocech
 
Příspěvky: 1070
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: interferony

Příspěvekod firidion » 01 led 2016 08:54

Prvé 2 roky od diagnózy som bral Avonex. Nemal som ataky ale na MR sa kazdým rokom vytvárali nové ložiská. Vtedy sa mi liečba kvôli tomu zmenila.

Ale takisto poznám prípad, kedy Avonex zaberal množstvo rokov. Je to individuálne.
firidion
 
Příspěvky: 84
Registrován: 06 čer 2013 18:13

Re: interferony

Příspěvekod pav » 31 led 2018 23:25

Chci se zeptat.U RS se má člověk vyvarovat infekcí,protože ty mohou vyvolat ataku.Na druhou stranu léčba způsobuje,že je člověk náchylnější k infekcím.Znamená to tedy,že ty infekce způsobené léčbou nevadí? Nebo případná ataka nemá poté vliv na průběh nemoci? Díky za odpověď.
Až se to rozjede naplno,je potřeba padat z co nejvyšší výšky!
pav
 
Příspěvky: 61
Registrován: 06 bře 2017 18:30
Bydliště: náchodsko

Re: interferony

Příspěvekod vychodocech » 01 úno 2018 00:05

Infekce mohou vyvolat následně ataku - nebo řeknu to jinak: samotná infekce aktivuje imunitní systém, někdy se stane, že imunitní systém zareaguje více a zhorší již stávající symptomy RS (často jen na přechodnou dobu), někdy může vyvolat i ataku.

Ta věc druhá: - ne každá léčba zvýší riziko infekce, záleží na typu léčby - a infekce vadí v každém případě, a aby to bylo ještě zajímavější, tak jsou tisíce různých infekcí a některé jsou i život ohrožující nebo smrtelné. Léky na RS jsou od těch imunomodulačních až po imunosupresivní, nebo také jsou léky na symptomy RS. Pokud se budeme bavit třeba o natalizumabu - tam je určité riziko infekce způsobené JC virem a vzniku PML - což je problém nebo spíš průšvih, na druhé straně u glatirameracetátu jsou případné infekce minimální - vlastně jen vzácně třeba při aplikaci injekce.
vychodocech
 
Příspěvky: 1070
Registrován: 18 úno 2013 02:12


Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník