Stránka 11

Strach z RS

PříspěvekNapsal: 25 dub 2015 13:52
od Martina N.
Dobrý den,
Asi půl roku mi brní pravá noha a cca před 14 ti dny se mi začala špatně zvedat, nějak neposlouchá. Trpím poslední dobou velkou únavou a občas mi při zaostřování jakoby utíká oko. Abych to zkrátila, je mi 36 let a pečuji o mámu, které diagnosukovali RS v 48 letech. Tuším, že ji mám také. Stále přemýšlím, zda má význam navštívit lékaře a nechat si říci nezvratnou diagnózu, když žádné fungující léky na primárně progresivní typ nejsou. Vím, že psychika hraje obrovskou roli, viděla jsem to na mámě, když se zamilovala, projevy Rs byly daleko menší, pak rozchod a zase zhoršení. Přemýšlím, zda neskusit jiné cesty, zdravá strava, různé druhy terapií (fekální).
Píši toto vše sem, protože mám prostě strašný strach, že se nebudu moci starat o mé syny (1 a 9 let),mámu, protože mám z toho všeho strašný maglajs v hlavě a nechci tím zatěžovat rodinu.
Ještě jedna teorie, která mě tak napadá. Často jsem mámu odsuzovala za to, že vůbec nebojuje, představovala jsem si, jak já statečně bojuji, slézám hory a v dešti chodím ven, prostě bojuju jako blázen. Nejhorší je, že ta představa mi byla vlastně příjemná. Tak si říkám, že jsem si to třeba sama " vysnila".
Teď se prostě jen bojím....že nebudu moc....

Re: Strach z RS

PříspěvekNapsal: 26 dub 2015 07:40
od petankl
Nech si udelat vysetreni mozkomisniho moku a magnetickou rezonanci. To ti obvodacka sice neudela, ale muze te poslat na neurologii do nemocnice, a tam te na to v rs centru radi poslou (protoze kazda nova dusicka znamena vic penizku). Ac je pravda, ze priznaky, ktere popisujes, se objevuji u rs a ano rs se v urcitem rozsahu dedi, tak je to vse take pravda pro radu jinych neurologickych onemocneni anebo to muzou byt jen priznaky stresu nebo psychiky. Tu bych vubec nepodcenoval. Napr. rs je do znacne miry psychicka nemoc, jak jsi sama na mame videla. Me doporuceni je sehnat si ty dve vysetreni, abys pro jistotu vyloucila, ze to neni rs, a jestli ne tak se snazit byt v klidu a nesledovat se. A ano, statecni nejsou ti, co hrave slezaji hory a jsou ve vsem nejrychlejsi. To je hrozne jednoduche. Statecnost zacina az tam, kdy se musis smirit s nejakou terminalni diagnozou u rodiny nebo u sebe. To je jiny level.

Re: Strach z RS

PříspěvekNapsal: 26 dub 2015 12:47
od vychodocech
Petankl to napsal moc pěkně, naprosto se s ním ztotožňuji. Strach, psychika, nejistota ... vyšetřením nic nezkazíš, MRI a lumbální punkce a odběry. To, že na primární RS není účinné léčby .... no první vlaštovky léčby prog.RS se začínají objevovat, vývoj a výzkum jde v posledních letech neuvěřitelně kupředu, takže sice chápu strach z RS (sám jsem si tím prošel), ale pokud to hodnotím v čase, tak léčba dnešní generace nemocných s RS je neporovnatelně jinde než RS našich rodičů a prarodičů.

Re: Strach z RS

PříspěvekNapsal: 26 dub 2015 20:40
od Martina N.
Děkuju, za vaše slova a čas. Zítra jdu k jednomu kořenáři, počkám měsíc dva a pokud potíže neustoupí, zajdu k lékaři. Je pravda, že takhle bych se jen ubíjela pochybnostmi. Ach jo, doufám ze budu mít dost síly......
Mého syna učím od malinka aby si zapamatoval z mnoha mých mouder alespoň jedno důležité : Hlavně se z toho nepo....
Tak si ho budu muset napsat a pověsit na viditelné místo ;)