Slabé brnění

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Slabé brnění

Příspěvekod nika.vera » 24 úno 2015 09:22

Ahoj všichni,

prosím o radu, mám RS již 2 roky, od diagnozy 1 ataka ve formě pálení chodidel. Nyní cítím asi dva dny slabé brnění na chodidle levé nohy a občas i trochu prsty levé ruky. Mám to nechat odeznít, případně neřešit, nebo mám jít k doktorce, která by do mě určitě naprala Solumedrol, po kterým mě zase bude bolet celý tělo a budu jako koule :x :cry: :cry:
nika.vera
 
Příspěvky: 26
Registrován: 09 srp 2013 13:35

Re: Slabé brnění

Příspěvekod petankl » 24 úno 2015 09:27

No ja mel za to, ze drobnejsi paleni chodidel a takove priznaky (kdyz nejsou hodne vyrazne) jsou bezna soucast rs a neni to ataka. Tedy rozhodne ne nejaka tezsi ataka. Nicmene se to muze zhorsovat, a pak se muzou pridat dalsi veci (oci, noha..) a na ten solumedrol uz je pak dobre jit. Pokud je rs neurolog rozumny tak to tak zhodnoti. Rada jich ale dava solumedrol hned. Navic to tak doporucuje Havrdova myslim.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: Slabé brnění

Příspěvekod damanhur » 24 úno 2015 09:42

Takhle šablonovitě k řešení potíží prof. Havrdová určitě nepřistupuje, doporučuji přečíst její poslední knihu, kde je vše srozumitelně a podrobně popsáno.
http://www.medical-services.cz/Aktualit ... eroza.html
Navíc mají neurologové k dispozici magnetickou rezonanci se zkušenou obsluhou, která dokáže spolehlivě zobrazit případné nové ložisko a vyhodnotit jeho aktivitu. Nejlépe v porovnání s referenčním vyšetřením z minula.
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: Slabé brnění

Příspěvekod dulca » 24 úno 2015 11:02

damanhur píše:Takhle šablonovitě k řešení potíží prof. Havrdová určitě nepřistupuje, doporučuji přečíst její poslední knihu, kde je vše srozumitelně a podrobně popsáno.
http://www.medical-services.cz/Aktualit ... eroza.html

Navíc mají neurologové k dispozici magnetickou rezonanci se zkušenou obsluhou, která dokáže spolehlivě zobrazit případné nové ložisko a vyhodnotit jeho aktivitu. Nejlépe v porovnání s referenčním vyšetřením z minula.


myslís, že někdy pochopis, že praxe od knihy jsou dve rozdílné věci? U Havrdovy v centru se Solumedrol píse hned. Že by někdo dělal MR tak to ani nahodou. Ale je roztomilé jak veris všemu co si přečtes, když daná osoba je ovesena dostatečným počtem titulu....

to Nika.Věra : Já jsem s brnenim a palenim nikdy nikam nelezla, přešlo to do pár týdnu samo bez následků....muzes zobat vitamín B tím nic nezkazis ...
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Slabé brnění

Příspěvekod damanhur » 24 úno 2015 12:24

Pro Dulcu: No ano, většinou to tak je, že stačí třeba Milgamma N, ale poradit se s lékařem není nikdy na škodu. Čím dříve se případná ataka podchytí, tím lépe. O mně se Dulčo neboj :) , zkušeností mám dost. Ty snad na magnetickou rezonanci nechodíš? Nebo ostatní? Tak proč je tam vždy plno a chodí se i o víkendu?!
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: Slabé brnění

Příspěvekod nika.vera » 24 úno 2015 12:41

Děkuji všem moc za rady. Nicméně souhlasím s Dulca v tom, že na Karláku, kam i docházím, se píše okamžitě na vše Solumedrol:(. Mě nedělá vůbec dobře, ani v kapačce, ani v pitíčkách..Právě proto se mě tam nechce a chtěla jsem se poradit s Vámi tady :?
Asi dám to B a nebudu to řešit, ještě že to není nic horšího :)

Pro Petankl: Fakt jsem dostala na pálení chodidel okamžitě na týden 5 Solouš a bylo mě řečeno, že je to ataka :? Nohy mě nikdy pálit nepřestaly, beru na to ještě Lyricu a je to pořád stejný :roll: Tak nevím, co s tím, nejlepší varianta asi je, naučit se s tím žít :)

Pro damanhur: Profesorka Havrdová je kapacita, o tom není žádná pochyba, nicméně málokomu se poštěstí se k ní dostat a konzultovat s ní vše. Ostatní lékaři jsou taky dobří, ale prostě toho mají moc a vše řeší Soloušem. A co se týče rezonance, tak standard je 1krát ročně.
nika.vera
 
Příspěvky: 26
Registrován: 09 srp 2013 13:35

Re: Slabé brnění

Příspěvekod damanhur » 24 úno 2015 12:45

Tím spíš, že se u Vás ataka takhle projevila, bych tu rezonanci zvažoval a požádal o ni. Porovnat ji můžete s loňskou a hned se uvidí. A Milgammu N jste zkoušela?
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: Slabé brnění

Příspěvekod Romka » 24 úno 2015 14:07

slabé mravečení paží a pálení chodidel mívám již delší dobu,Docentovi jsem to pečlivě nahlásila,ten mne ukklidnil že někdo to takto mívá,už jsem na to zvyklá.Pravda je,že se mi nic hrozného neděje,béčko je dobré :)
Romka
 
Příspěvky: 46
Registrován: 06 dub 2013 11:11

Re: Slabé brnění

Příspěvekod dulca » 24 úno 2015 14:39

No chodím 1x ročně a to si ji musím vyhadat. Že by me na ni někdo poslal kvůli atace tak to ani nahodou.
Profesorka aní neni taková kapacita jako Vyborna arogantní histerka, ktera si dokáže dokonale protirecit. Měla jsem tu cest 2x. Jsou tam lepsi opravdu lékaři. .
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Slabé brnění

Příspěvekod petankl » 24 úno 2015 14:57

nika.vera píše:Pro Petankl: Fakt jsem dostala na pálení chodidel okamžitě na týden 5 Solouš a bylo mě řečeno, že je to ataka :? Nohy mě nikdy pálit nepřestaly, beru na to ještě Lyricu a je to pořád stejný :roll: Tak nevím, co s tím, nejlepší varianta asi je, naučit se s tím žít :)


Paleni chodidel, jak jiste sama uz vis, je pomalu to nejmensi (pokud to neni nejake k nevydrzeni), co Ti muze rs zpusobovat. Spolecne s ocnima atakama obecne patri k tem lehcim a nejlepe je telo leci a opravuje. Spis byt tebou tak jim tu milgammu N (tu ja v tabletach jim denne i kdyz nemam ataku), magnezium, hodne cecka. No a sledoval to a kdyz se to zacne zhorsovat vyrazne nebo se neco prida, tak jit k doktorovi. Jinak na MRI chodim jednou za rok, ale spis min. S atakou me tam nikdo nikdy neposlal, protoze je vytizena hlavne studiema na rs preparaty nebo jinymi pacienty, co nemaji rs.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: Slabé brnění

Příspěvekod vychodocech » 24 úno 2015 19:18

Romka píše:slabé mravečení paží a pálení chodidel mívám již delší dobu,Docentovi jsem to pečlivě nahlásila,ten mne ukklidnil že někdo to takto mívá,už jsem na to zvyklá.Pravda je,že se mi nic hrozného neděje,béčko je dobré :)

Souhlas, mám to také, někdy pravá noha, někdy levá, někdy pravá ruka, někdy levá, pořád dokola. Takže béčka (měl by v tom být B12), pokud se to daleko více zhorší tak solouš.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Slabé brnění

Příspěvekod MS-warrior » 16 bře 2018 11:49

Zdravím všechny. Chtěl bych se zeptat jestli je normální přístup v RS centru, když jsem přišel s pálením a brněním nohou a zhodnocení neuroložky bylo zhoršení z EDSS 1.0 na 2.0 kvůi sníženým reflexům na levé noze, zhodnotila to jako slabou ataku a řekla,že mám dostat 4x 500 mg SOLUMEDROLU, že si mám dojít za TÝDEN pro infuze. Neměly by se ty infuze nasadit hned?
Ne až za týden?
Vzal bych klidně nějaké antibiotika, ale nevím jaké.
MS-warrior
 
Příspěvky: 60
Registrován: 28 úno 2018 19:24

Re: Slabé brnění

Příspěvekod Lorain » 16 bře 2018 13:43

Tohle jsem konzultovala. Mám totiž něco takového jednou až dvakrát měsíčně. Někdy mám i silné pálení či brnění. V MS centru, kam chodím, tohle ale moc neřeší, občas to hlásím, ale SM jsem na to ještě nedostala. Zatímco jiná MS centra i na mnohem mírnější brnění, pálení apod. ordinují 3-5g. Tak se asi přístup může lišit.
Lorain
 
Příspěvky: 76
Registrován: 04 led 2016 13:44

Re: Slabé brnění

Příspěvekod MS-warrior » 16 bře 2018 14:52

Tak na jednech strankach pisou utnout ataku HNED Solumedrolem a pak te nechaji tyden brnet a palet. Vzdyt jde o hodinovou infuzi....
MS-warrior
 
Příspěvky: 60
Registrován: 28 úno 2018 19:24

Re: Slabé brnění

Příspěvekod pav » 16 bře 2018 15:22

Ono cpát do sebe kortikoidy ve velkém často asi také není ideální řešení.Přece jen těch nežádoucích účinků je tam hodně.Kamarádovi to před pár lety při jiné nemoci způsobilo cukrovku. Já měl solumedrol 3g pouze jednou.Tenkrát jsem si chválil,jak mi to mimo jiné vyléčilo ekzém. Jenže ten se asi za 3 týdny vrátil.Proto mě napadlo,jestli to takhle nemůže fungovat i v mozku. Jestli ono to ten zánět ve skutečnosti jen na nějakou dobu neutlumí.A jak kortikoidy přestanou účinkovat,jestli se zánět pomalu neobnoví.
Ale to se spíš ptám.Fakt nevím,jak to je.
Až se to rozjede naplno,je potřeba padat z co nejvyšší výšky!
pav
 
Příspěvky: 61
Registrován: 06 bře 2017 18:30
Bydliště: náchodsko

Další

Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků