Stránka 11

Otoky po vysazení Medrolu

PříspěvekNapsal: 16 úno 2015 14:00
od petka
Obracím se na Vás, zda jste měli po vysazení Medrolu otoky kotníků, břicha atd... Již jsem měla kvůli jiné léčbě před 3 lety vysazený Medrol, roky beru 4 - 8mg a 4x ročně Solumedrol 3x1g. Po opětovném nasazení Medrolu otoky zmizely. Děkuji za odpovědi. Petra

Re: Otoky po vysazení Medrolu

PříspěvekNapsal: 16 úno 2015 16:15
od vychodocech
Je normální, že kortikoidy zadržují v těle vodu, zrovna tak vyplavují z těla důležité minerály, mají vysoký protizánětlivý účinek, snižují imunitu, v podstatě jde o hormony, které působí na růst. Každý jednotlivý člověk tyto léky snáší jinak a i ta snášenlivost se v průběhu času může měnit. Dlouhodobé užívání kortikoidů může být ale problémem, otázkou je proč je třeba tyto léky užívat, za jakým účelem - jaká nemoc to vyžaduje a zda není možná alternativa.

V tvém případě píšeš, že po kortikoidech oteklé části těla zmizely, u kortikoidů se ale obvykle očekává opak díky zadržované vodě v těle.
Těch důvodů proč se ti po kortikoidech uleví od otoků může být celá řada, může jít i o interakci léků (častý důvod), o reakci iontů v těle, přidružená onemocnění atd. atd. Odpovědi lze částečně najít po kompletním vyšetření, jak celkovém zhodnocení zdravotního stavu lékařem, krevních testů, tak způsobem života (stáním v zaměstnání, sedavou činností apod.). Zkrátka důvodů je mnoho, poradit by ti měl tvůj praktický lékař nebo internista, ten který tě zná nejlépe.

Re: Otoky po vysazení Medrolu

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2015 11:09
od schutzmeister@iex.cz
Pouvažoval bych nad útlumem HPA osy / adrenální insuf. / - manželce se to taky začalo dělat po snížení dávky, jenže měla i jiné těžké problémy dlouhodobě a na RSC - je to v poho, a až vlastní iniciativou letos z jara diag. útlum HPA úplný.
Pozná to endokrinolg z náběru kortizol/ACTH.

Re: Otoky po vysazení Medrolu

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2015 23:30
od vychodocech
schutzmeister@iex.cz píše:Pouvažoval bych nad útlumem HPA osy / adrenální insuf. / - manželce se to taky začalo dělat po snížení dávky, jenže měla i jiné těžké problémy dlouhodobě a na RSC - je to v poho, a až vlastní iniciativou letos z jara diag. útlum HPA úplný.
Pozná to endokrinolg z náběru kortizol/ACTH.

Jistě, je to jedna z možností, která je zodpovědná za tvorby otoků, nelze ovšem konat závěry bez řádného vyšetření. Velmi často ale vyšetření nenalezne zdravotní problém a příčina se často neodhalí. Přesto pokud je k RS přidruženo i jiné onemocnění (tedy např. zmiňované ledviny) je příčina otoků snadněji zodpovězená. Proto první kroky by měly vést k praktickému lékaři, který doporučí další postup (např.doporučení ke specialistovi).

Re: Otoky po vysazení Medrolu

PříspěvekNapsal: 18 dub 2016 21:18
od jasipe2016
Já dobrala Medrol před 10ti dny a obličej mám stále nateklý, sice méně, ale mám.