únava

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

únava

Příspěvekod nika.vera » 11 pro 2014 12:50

Ahoj všichni,

poraďte mě, prosím, něco na únavu při RS. Každý den, když přijdu z práce domů ( a to mám sedavé zaměstnání ), tak jsem schopná se akorád tak vykoupat a o půl osmé už kolikrát spím.. Už jsem neviděla večerní film ani nepamatuji. S RS se léčím druhým rokem, píchám Copaxon, vše jinak v rámci možností dobré. Děkuji :)
nika.vera
 
Příspěvky: 26
Registrován: 09 srp 2013 13:35

Re: únava

Příspěvekod vychodocech » 11 pro 2014 17:31

Na únavu, co vím, tak medikace je složitá, v poslední době se o tom bavím s doktory, to co jednoznačně propagují a doporučují (prý to funguje) je fyzická aktivita, cvičení, rehabilitace. Pokud se budeme bavit o lécích, tak jsou pouze na vybuzení organismu, nikoliv na únavu, do této kategorie lze zařadit i amantadin (Viregyt-K, PK-Merz) - to u někoho funguje, u někoho ne, zpravidla po něm člověk nespí, ale to je vše, léky se používají jako antiparkinsonikum (dříve se používal jako antivirotikum na kmeny chřipky A, ty jsou již dnes ve většině případů rezistentní na amantadin).
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: únava

Příspěvekod martinka » 15 říj 2015 05:27

Únava?u mě šílený!dvě hodiny po probuzení to jde,ovsem pak....funguju s vypětim veškerých sil,večer usínam taky brzy,do 21. hodiny,rodina si už zvykla :lol: .a to nemluvim o kruzích pod očima..vypadám jak panda(snad jsem to zvíře dobře trefila),musim maskovat různými korektory,makeupy...ale jak z toho ven vůbec netušim :? .je pravda,že pokud mám hodně práce a nezastavim se,tak jsem prostě tak rozjetá,že o únavě nevim a je mi fajn..spíš když se povaluju,tak je to peklo,takže asi to má něco do sebe s tim cvičením.
martinka
 
Příspěvky: 7
Registrován: 13 říj 2015 05:30

Re: únava

Příspěvekod Kendik » 17 říj 2015 21:28

Vzdy kdyz na me zacne padat velka unava jdu radeji neco delat nez lezet, protoze to je jeste horsi a ubijejici.
Rotoped, jit se na cerstvy vzduch nebo si proste zacvicit, aby se telo probudilo.
<3 CBG <3
Kendik
 
Příspěvky: 47
Registrován: 15 zář 2015 12:59

Re: únava

Příspěvekod tom » 27 říj 2015 15:17

Únava mě trápí poslední roky,tři cca, ale někdy je to horší, někdy lepší a taky už mi není cet.. Mnoho let sem brala kortikoidy, tak to jsem byla akčnejší, po solumedrolu ožiju i teď/ ale raději bez něj, že:-)/. V žilách mi v podstatě kolovalo pouze černé kafe, poslední týdny ne, i můj kachní žaludek začal prostestovat.
Mám sedavé zaměstnání, zkrácený úvazek, pak nějaká zvířata, děti už jsou velké a částečně z domu.Za zvířaty se přinutím pohnout a asi je to fakt lepší, když je nejhůř, sekám si úkoly a odpočinek po kratších sekvencích.Větší aktivity si plánuju raději na dopoledne a postupně, "nemohu si dovolit být puntičkář", říká moje kamarádka:-). Usínám u TN, ale je fakt, že vstávám před pátou/ zas tolik mi to nevadí, o dovolené vstávám v šest, jsme skřivan/.
Já ten pohyb moc nemusím, jsem typický gaučák,/ ale nutím se a snažím, věřím na něj/.
Dost ráda jsem si přečetla Únavový syndrom od Jána Praška- aspoň vím, že v tom nejsem sama a že je celkem fuk, od čeho to je- zahání se to aktivizací, vždy :-).
tom
 
Příspěvky: 18
Registrován: 02 úno 2014 18:51

Re: únava

Příspěvekod Jenda » 14 lis 2015 22:17

Zdravím, to já jsem na Solu-Medrolu teď. Letos už po třetí... Dostal jsem dávky jak pro koně :D Ale únavu cejtím pořád. Když jsem dlouho na nohách, tak mě bolí, a to jsem na neschopence už rok. Teď chodím na rehabilitace, právě kvůli ůnavě nohou. Když nechodím na rehabilitaci, tak se snažím cvičit ráno, protože přes den jsem na nohách... moc mě ležet neba. Jedíně když mě něco položí... Chodím na procházky ze psem...
Jenda
 
Příspěvky: 16
Registrován: 30 dub 2013 09:09

Re: únava

Příspěvekod jasipe2016 » 23 dub 2016 09:18

martinka píše:Únava?u mě šílený!dvě hodiny po probuzení to jde,ovsem pak....funguju s vypětim veškerých sil,večer usínam taky brzy,do 21. hodiny,rodina si už zvykla :lol: .a to nemluvim o kruzích pod očima..vypadám jak panda(snad jsem to zvíře dobře trefila),musim maskovat různými korektory,makeupy...ale jak z toho ven vůbec netušim :? .je pravda,že pokud mám hodně práce a nezastavim se,tak jsem prostě tak rozjetá,že o únavě nevim a je mi fajn..spíš když se povaluju,tak je to peklo,takže asi to má něco do sebe s tim cvičením.



Ahoj, sice starší příspěvek, ale jako když píši já, únava jak hrom a kruhy pod očima, ty jsem nikdy neměla. Když mě nohy slouží, jakože nebrní a nejsou jak led, někdy je to fajn a dokážu fungovat i půl dne a pak sama sebe obdivuji. Zatím jsem doma a čekám na léčbu. VŠEM POZITIVNÍ MYŠLENÍ!!!
jasipe2016
 
Příspěvky: 35
Registrován: 20 bře 2016 21:47

Re: únava

Příspěvekod nickorette » 06 kvě 2016 05:24

Mivate nekdo k ty unave i buseni srdce? Zrychlenej a silnejsi tep?
nickorette
 
Příspěvky: 128
Registrován: 27 lis 2015 08:27

Re: únava

Příspěvekod jasipe2016 » 06 kvě 2016 06:59

nickorette píše:Mivate nekdo k ty unave i buseni srdce? Zrychlenej a silnejsi tep?


Ahoj, já ano, nyní mi doktor sleduje tep i tlak. Pořád něco..........
jasipe2016
 
Příspěvky: 35
Registrován: 20 bře 2016 21:47

Re: únava

Příspěvekod pav » 20 úno 2018 18:01

Ja únavu sváděl na RS.Nakonec mi pomohlo přejít z práce na 3 směny pouze na 2.Taky už roky mám hodně intenzivního fyzického pohybu.Průměrně 2h denne 5x v týdnu.Nejvíc kolo.cca.10000km za rok,v zimě několik set na běžkách.Ale určitě to není reálné pro každého.Doktor v RS centru mi řekl at s tím kolem nepřestávám.Doktorka na neurologii mi řekla,že závody jezdit můžu,ale v cíli bych neměl spadnout vysílením na zem.A obvoďák mi řekl,ať se více šetřím. :?:
Až se to rozjede naplno,je potřeba padat z co nejvyšší výšky!
pav
 
Příspěvky: 61
Registrován: 06 bře 2017 18:30
Bydliště: náchodsko

Re: únava

Příspěvekod dexter277 » 20 úno 2018 21:07

Ahoj, mohu potvrdit, že proti únavě RS není moc možností což mi také potvrdila neuroložka v MS centrum. Únava mě osobně provází ve větší či menší míře permanentně celou dobu, začalo již krátce před samotnou diagnozou. S tou únavou je to tady složitější jelikož ani doktoři nevědí jak přesně a proč vzniká. Proto tak jak jsou různorodé příznaky u pacientů tak je u samotná únava a u každého působí trochu jinak. Stejně jako máte různé druhy a intenzity bolesti tak to samé je i tady u únavy. Ano pohyb a aktivita se udává jako nejlepší lék proti únavě a to i u zdravých lidí, to je z části pravda, u mě to pomáhalo ze začátku.Dnes už toho nedám tolik jako zpočátku (posilovna a plavání), dříve v pohodě 2x týdně posilovna a 2-3x týdně plavání. Teď když dám třeba plavání tak chvilku je to dobrý ale druhý ten únava je ještě horší.K dnešku jsem vyzkoušel snad vše, ale bez většího efektu ještě jsem chtěl vyzkoušet Natltrexone ale to nikdo nechce předepsat. Problém je že u únavy RS hraje roli více faktorů. A to jak samotné postižení nervové soustavy tak narušení imunitního systému, a v poslední řadě také fyzické postižení (především slabost svalů), další roli zde hraje deprese, poruchy spánku, bolesti a nežádoucí účinky léků. Proto se vše ze začátku svaluje na depresi kterou trpí velká část pacientů a průvodním příznakem deprese je právě únava, proto jako první při stesku na únavu dávají doktoři antidepresiva. Může být ale i nemusí, já vyzkoušel většinu antidepresiv s různým mechanismem účinky ale bez většího efektu. U mě se střídají různé druhy únavy jednou jako únava při chřipce, pak zase typ únavy, že mám pocit jak když to tělo každou chvíli vypne a u této únavy ani spánek nepomůže, pak zase únava ze svalové únavy, kdy naopak zase spánek pomůže a lehnutí je pro mě takovou úlevou jako kdybych se spálil (tíže té únavy) a lehnutí do postele je jako kdybych na tu bolest ze spálení přiložil ledový obklad. A navíc k únavě u RS se přidávají i poruchy kognitivních funkcí pak je to ještě horší. Ještě co prý je dobré ale ještě jsem nevyzkoušel jsou silné dávky vitamínu C nitrožilně. A pak co mi pomohlo z počátku kryocentrum.
dexter277
 
Příspěvky: 68
Registrován: 14 srp 2016 21:20

Re: únava

Příspěvekod dulca » 20 úno 2018 22:15

Kdyby tem blbum konecne doslo, ze za RS se skrývají infekce a lecily je tak je po únavě. Vyzkouseno, po kazde antibioticke kure, co rozezněly i vedlejsaky spojene s jejich pusobenim unava mizela jak kouzelnym proutkem
Vitamin C 15g tydne pomaha jen částečně, zalezi na sile infekce, ktera se zrovna dere na slunce. Pomáhá tak, ze je mi s nim lip a jsem provozuschopnejsi nez bez. Posiluje i imunitu, takze se mi vyhybaji bezna nachlazeni, ktera taky unavu zhorsovaly.
Bojovat s unavou pri RS pohybem je cesta do pekel, vycerpavane telo infekcí jeste vycerpavat pohybem, kdyz nechce....oni na to casem prijdou az znici dalsich par desitek, tisic zivotu...
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: únava

Příspěvekod 666_peter_666 » 21 úno 2018 08:37

Po 20 rokoch s SM, momentálne už v štádiu SPSM, zvládam pracovať na plný úväzok. Tiež mám sedavé zamestnanie, ale keď vystúpim z auta, musím presadnúť na vozík. Asi najväčšie fyzické zaťaženie je pre mňa štvrťhodinové cvičenie na rotopede, spať chodím pred polnocou. Jasné, že väčšiu fyzickú aktivitu po práci okrem cvičenia už nezvládnem, ale potrebné práce doma si rozvrhnem tak, aby som ich zvládal.
Skús si počas dňa rozvrhnúť svoju aktivitu, zober to tak, že každé ráno vstávaš s určitým balíkom energie, z ktorého môžeš počas dňa čerpať. A je na tebe, ako si svoju dennú dávku rozdelíš, lebo ďalšiu budeš mať zase až na druhý deň.
Inak mne dosť pomáha amantadin 2x denne (PK-Merz), ktorý mi predpisuje moja neuro. Dostanem energiu navyše, a zároveň účinkuje ako prevencia proti vírusu chrípky (sama moja neuro ho berie počas chrípkových období).
SM je len pre silných.
FB
Uživatelský avatar
666_peter_666
 
Příspěvky: 47
Registrován: 09 zář 2015 16:43
Bydliště: Bratislava

Re: únava

Příspěvekod vychodocech » 21 úno 2018 14:37

Pozn.: Amantadin funguje (fungoval) jen na chřipku A, na nové zmutované kmeny A (H1N1, atd. další nejčastější) již nefunguje. Ale jo, na RS amantadin u některých funguje na únavu (Viregyt K, PK-Merz...).
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: únava

Příspěvekod 666_peter_666 » 21 úno 2018 14:45

dulca píše:Kdyby tem blbum konecne doslo, ze za RS se skrývají infekce a lecily je tak je po únavě. Vyzkouseno, po kazde antibioticke kure, co rozezněly i vedlejsaky spojene s jejich pusobenim unava mizela jak kouzelnym proutkem
Vitamin C 15g tydne pomaha jen částečně, zalezi na sile infekce, ktera se zrovna dere na slunce. Pomáhá tak, ze je mi s nim lip a jsem provozuschopnejsi nez bez. Posiluje i imunitu, takze se mi vyhybaji bezna nachlazeni, ktera taky unavu zhorsovaly.
Bojovat s unavou pri RS pohybem je cesta do pekel, vycerpavane telo infekcí jeste vycerpavat pohybem, kdyz nechce....oni na to casem prijdou az znici dalsich par desitek, tisic zivotu...


Pani dulca - tí "blbci" sa pri liečení pacientov musia držať schválených postupov pre stanovenú diagnózu. Tie postupy sú overené a účinné pri určitom (pre schválenie dostačujúcom) percente pacientov s danou diagnózou. Ak by sa vás pokúsili liečiť inak, boli by za to osobne zodpovední a mohli by aj prísť o licenciu, hlavne vtedy keď by ich alternatívna liečba viedla k zhoršeniu stavu pacienta.
Keby ste vy bola lekár, asi by ste sa tiež radšej držala smerníc.
Samozrejme, lekár vám môže neoficiálne pošepkať rady, o ktorých si myslí, že by vám mohli pomôcť, a je na vás, či na jeho rady dáte.
Často spomínate liečbu antibiotikami. Je potešujúce, že vám pomáhajú. Ale keby zdroj a príčiny SM boli u každého také triviálne a rovnaké, SM by bola už dávno vyriešená.
SM je len pre silných.
FB
Uživatelský avatar
666_peter_666
 
Příspěvky: 47
Registrován: 09 zář 2015 16:43
Bydliště: Bratislava

Další

Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron