Stránka 11

PML se objevilo u pacienta s Gilenyi

PříspěvekNapsal: 31 črc 2013 16:57
od petankl
Po sedmimesicnim brani se vyvinulo PML u pacienta s Gielnyi. Neco podobneho se ocekava i u tecfidery a zda se, ze to mozna bude obecna vlastnost novych "ucinnejsich" prepraratu na rs.

odkaz: http://www.medpagetoday.com/Neurology/M ... osis/40748

Re: PML se objevilo u pacienta s Gilenyi

PříspěvekNapsal: 31 črc 2013 21:48
od vychodocech
No jo, ale taky se tam píše, že to bylo pravděpodobně z Tysabri, jelikož pacient přecházel z Tysabri na Gilenyi.

cituji:
"Novartis uvedl, že celkem 71000 pacientů dostávalo (Gilenyi) po celém světě, přičemž "žádné případy PML nebyly připisovány Gilenyi". Pouze u jednoho pacienta se údajně vyvinula PML krátce po přechodu na fingolimod (Gilenya) z natalizumabu (Tysabri), který nese riziko PML. Novartis uvedl, že natalizumab je pravděpodobně zodpovědný za tento případ."

O riziku přechodu z Tysabri (nebo podobných monoklonárních protilátek) na jinou léčbu se již delší dobu ví - v materiálech Tysabri se píše až 6 měsíců od ukončení léčby.

Re: PML se objevilo u pacienta s Gilenyi

PříspěvekNapsal: 01 srp 2013 05:55
od petankl
Ja myslim, ze toto je jiny, novy pripad. Par pacientu na gylenii na PML zemrelo a bylo to kvuli predesle lecbe tysabri, ale tento pacient myslim tysabri pred tim nemel. Ale je pravda, ze ty clanky o tom nejsou napsany prilis jasne v tomto ohledu.

Re: PML se objevilo u pacienta s Gilenyi

PříspěvekNapsal: 01 srp 2013 12:43
od vychodocech
Ten článek pojednává pouze o tom jednom případě kdy pacient přecházel z Tysabri na Gilenyi, nic jiného se z toho nedá chápat.

Ale asi máš pravdu, vyšel článek který o tom píše podrobněji - překládám:

U pacienta s Gilenyí (RS) se vytvořilo vzácné a potenciálně smrtelné virové onemocnění, uvedla v úterý společnost Novartis, neboť čelí rostoucí konkurenci nové ústí léčby. Gilenya je velkou nadějí nových léčiv společnosti Novartis, roste o 66 procent ve druhém čtvrtletí na 468.000.000 dolarů. Lék ale čelí konkurenci nových léků, jako je Tecfidera od Biogen IDEC. Novartis uvedla, že byla informována o případu progresivní multifokální leukoencefalopatie (PML) u pacienta s RS, který užíval Gilenyi sedm měsíců. Uvedla, že pracuje s lékaři pro pochopení všech možných přispívajících faktorů, včetně těch mimo léčbu, vzhledem k několika atypickým prvkům daného případu.
Novartis uvedl v prohlášení "kurz základního neurologického onemocnění byl rychlý s některými atypickými zjištěními pro MS na MRI (vyšetření mozku a míchy), jakož i některé neobvyklé klinické rysy". Novartis řekl, že všechny dříve hlášené případy PML mezi přibližně 71,000 pacientů léčených Gilenyí zatím bylo připisováno předchozí léčbě Tysabri od Biogen Idec, který je známé rizikem PML.
Deutsche Bank analytik Tim Race řekl, že případ může vyvolat určité obavy ohledně budoucího růstového potenciálu Gilenye. Výskyt hlášených případů PML u Gilenye byl dosud velmi nízký.

http://www.ms-uk.org/index.cfm/gilenya