Kalium (draslík), Kalnormin, Kalium chloratum a další

Diskuse o současných lécích, léčivech ale i léčbách roztroušené sklerózy.

Kalium (draslík), Kalnormin, Kalium chloratum a další

Příspěvekod vychodocech » 27 kvě 2013 23:32

Kalium se užívá při nedostatku draslíku v těle. Tento nedostatek velmi často nastává právě při užívání diuretik a kortikoidů.

V případě roztroušené sklerózy kdy je ataka léčena kortikoidy se Kalium indikuje právě proto, že kortikoidy ve větší míře zapřičiňují vylučování draslíku z těla. Při dlouhodobém užívání kortikoidů je zapotřebí pravidelně monitorovat hladinu draslíku (iontů) v krvi.

"Sníží-li se hladina draslíku pod 3,8 mmol/litr, mluvíme o hypokalémii. Podobně jako hyperkalémie (zvýšená hladina draslíku v krvi), může i hypokalémie způsobit rychlou a nečekanou smrt."

"Kalium (draslík) je velmi důležitý iont pro správné funkce probíhající v těle. Draslík potřebujeme pro správnou funkci nervového a svalového systému a ve správné činnosti našeho srdce. Hladina draslíku v krvi je přísně regulována pomocí našich ledvin. Větší odchylka koncentrace draslíku v krvi od optimálních hodnot může vážně ohrozit naše zdraví. Poruchy srdečního rytmu v důsledku zvýšené nebo snížené hladiny draslíku nejsou bohužel nijak vzácné."

Draslík v podobě léků je zastoupen řadou produktů farmaceutických firem, tyto léky jsou na lékařský předpis a doporučení lékaře. V ČR je nejčastěji předepisován Kalnormin a také Kalium chloratum.

Kalnormin jsou tablety s prodlouženým uvolňováním. Draslík se z nich ve střevě uvolňuje pozvolna, a tak zůstává koncentrace volné draselné soli v trávicím ústrojí nízká. Tím se předchází nepříznivým účinkům, jaké mají na žaludek a střevo draselné soli v prášku anebo v roztoku.

S draslíkem je třeba zvláštní opatrnosti při kombinaci s dalšími léky, zvláště léky proti bolesti, zánětu a horečce, diuretiky, léky na srdce a krevního tlaku, cytostatiky a léky ovlivňující srážlivost krve. Draslíkem je možno se předávkovat s fatálními následky. Čtěte proto příbalový leták!

Kalium chloratum
příbalová informace: http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... medica-pil
souhrn údajů o přípravku: http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... medica-spc

Kalnormin
příbalová informace: http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... normin-pil
souhrn údajů o přípravku: http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... normin-spc

text v uvozovkách - zdroj ze článků:
http://www.stefajir.cz/?q=nizky-draslik-hypokalemie
http://www.ordinace.cz/clanek/draslik/
odkaz na články o kortikoidech:
http://www.lupus-sle.cz/clanky/nezadouc ... amethasonu
viewtopic.php?t=268
vychodocech
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Zpět na Schválené léky na roztroušenou sklerózu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník