Lumbální punkce (odběr mozkomíšního moku)

Diskuse o současných lécích, léčivech ale i léčbách roztroušené sklerózy.

Lumbální punkce (odběr mozkomíšního moku)

Příspěvekod vychodocech » 04 dub 2013 12:49

Lumbální punkce slouží především k potvrzení nebo vyloučení zánětlivých onemocnění centrálního nervového systému, mozkomíšních obalů a míchy. Používá se také v diagnostice krvácení při poranění hlavy a mozku. Tento zákrok je nutný pro stanovení diagnozy roztroušené sklerózy (RS).
Odběr se provádí v bederní krajině, v místě, kam už mícha nedosahuje. Její poranění či poškození tedy v žádném případě nehrozí.
V minulosti se lumbální punkce prováděla "starou metodou - speciální dutá punkční jehla" kdy pacient po zákroku musel zůstat v klidu ve vodorovné poloze cca 24 hodin.

V dnešní době lze zákrok provést tkz. atraumatickou metodou, která je šetrnější a není třeba 24 hodinové hospitalizace - uvádí se, že cca po 4 hodinách může jít pacient domů. (ze své zkušenosti mohu říci, že jsem šel domů cca po půl hodině :-)). Metoda tkz. atraumatickou jehlou je popsána níže v odkazu.

Obrázek

Mozkomíšní mok je čirá, bezbarvá tělní tekutina. Má tři důležité funkce– udržuje mozkovou tkáň pod určitým tlakem a tlumí menší otřesy a nárazy, dopravuje do mozkové tkáně nezbytné živiny a odvádí z ní odpadní látky, jeho průtok uvnitř lebeční dutiny a páteře vyrovnává změny nitrolebního objemu krve. Lidské tělo obsahuje v průměru asi 150 ml mozkomíšního moku. Při různých onemocněních se mění jeho složení. Rozborem je možné zjistit jaké procesy probíhají v centrálním nervovém systému.

wiki: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lumb%C3%A1ln%C3%AD_punkce

atraumatická lumbální punkce: http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/me ... cena-jehly

http://www.cmp-brno.cz/Lumbalni-punkce.html
vychodocech
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Zpět na Schválené léky na roztroušenou sklerózu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník