Amantadin - (Viregyt, PK-MERZ)

Diskuse o současných lécích, léčivech ale i léčbách roztroušené sklerózy.

Amantadin - (Viregyt, PK-MERZ)

Příspěvekod vychodocech » 27 bře 2013 00:07

V ČR je amantadin zastoupen léky s obchodními názvy Viregyt-K a PK-MERZ. Často je předepisován neurology v případě roztroušené sklerózy.

1. Amantadin potlačuje některé projevy parkinsonismu (antiparkinsonikum), podává se v počátečních fázích nemoci či v pozdních obdobích s výraznými poruchami hybnosti, v těžkých případech je možné i infuzní podání.
2. Amantadin je látka bránící množení chřipkových virů typu A, často se používá profylaxi (antivirotikum) - bohužel zmutováním virů chřipky v posledních letech se již nedoporučuje jeho použití pro tento účel. Kmen chřipky typu H1N1 a H3N2, což jsou převládající kmeny chřipky typu A v posledních letech, prokázaly vysokou úroveň odolnosti proti amantadinu.

Viregyt-K souhrné informace: http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... egyt-k-spc
Viregyt-K příbalový leták: http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... egyt-k-pil
PK-MERZ souhrné informace: http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... k-merz-spc
PK-MERZ příbalový leták: http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... k-merz-pil
informační server - Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí: http://www.cdc.gov/flu/about/qa/antiviralresistance.htm
strojový překlad: http://translate.google.cz/translate?hl ... kQ7gEwBjgK
vychodocech
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Amantadin - (Viregyt, PK-MERZ)

Příspěvekod LenkaNiki » 29 říj 2014 16:21

Dceři předepsala lékařka z RS centra antivirotikum Viregyt-K jako prevenci virózy (dcera trpí na opakované záněty dutin horních dýchacích cest), užívat by měla 1 tbl denně v případě virových infekcí v jejím okolí (ve škole, v rodině ..) nebo 2tbl denně a to pokud virózou onemocní sama. Ovšem, když jsem si doma nastudovala příbalový leták, jsem zjistila, že jak již zmiňoval východočech, tento lék slouží (krom léčby parkinsonismu) pouze k profylaxi a léčbě virových infekcí vyvolaných kmeny viru chřipky typu A, tedy že nechrání před ostatními viry a dále, že mezi časté nežádoucí účinky patří nespavost,
nervozita,poruchy koncentrace, závratě ... a má velký vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje + mohou vznikat interakce při užívání antihistaminik (dcera užívá pravidelně Xyzal a neuroložka je o tom informována). Volala jsem proto do RS centra a bylo mi řečeno, že mé obavy z užívání Viregytu nejsou na místě, v praxi prý nechrání jen před virem chřipky A, ale že se osvědčil i jako prevence pro osoby s chronickým respiračním onemocněním a že z těch popisovaných nežádoucích účinků si lidé stěžují pouze na sucho v ústech, nic závažnějšího jim prý nebylo hlášeno. Pro jistotu jsem ještě ověřovala s imunoložkou, zda lze Viregyt kombinovat s antihistaminiky a ta doporučila v případě, že dcera bude Viregyt užívat, antihistaminika v té době pro jistotu vyřadit.
Zatím jsem se neodvážila dceři tento lék dát, i když u ní ve třídě prý chybí polovina dětí, takže virózy už pravděpodobně řádí a ona sama před týdnem skončila léčbu antibiotiky (opět zánět nosních dutin vč. zánětu středního ucha). Pokud máte s tímto lékem nějaké praktické zkušenosti, především mne zajímají ty nežádoucí účinky (i když je jasné, že u každého člověka to může působit jinak), byla bych vděčná za jakékoliv informace.
LenkaNiki
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 čer 2014 20:47

Re: Amantadin - (Viregyt, PK-MERZ)

Příspěvekod vychodocech » 29 říj 2014 18:52

Za mne osobně (tedy nejen za mne - víc lidí v rodině ho bralo):

Viregyt-K nezpůsoboval žádné výrazné vedlejší účinky krom toho, že člověk moc nespí, tedy nedávat před spaním, nejlépe aplikovat po ránu po (při) snídani.

V současné době se nejčastěji předepisuje neurology při únavě, když člověk nekontrolovatelně usíná (např. v práci apod.), to ale taky nezabírá u každého.

- virů, které způsobují virozu jsou na světě miliony a nejsou nikde spočítány
- pravděpodobnost, že amantadin zrovna zabere (tedy jako profylaxe) na ten daný z toho milionu virů, je minimální - pokud se jedná o virus chřipky, tak je to jednoznačně dáno - jsou to vybrané chřipkové viry ze skupiny A (viz výše) na které jednoznačně působí
- předepisování amantadinu jako profylaxe na virózu je trošku řečeno "střílení od boku" a nemá žádný vědecký základ

PS: amantadin je virostatikum, tedy brání viru chřipky (viz výše) se množit (někde je označován jako antivirotikum)
vychodocech
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Amantadin - (Viregyt, PK-MERZ)

Příspěvekod LenkaNiki » 30 říj 2014 10:35

Moc děkuji východočechu za podrobné info, Vy nikdy nezklamete :), Viregyt zatím zůstane nedotčen v lékárničce, používat ho na prevenci virózy mi přijde jako naprostý nesmysl.
LenkaNiki
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 čer 2014 20:47

Re: Amantadin - (Viregyt, PK-MERZ)

Příspěvekod LenkaNiki » 30 říj 2014 12:41

V dnešním online rozhovoru na idnes s doktorkou Havrdovou byla krom jiného položena otázka, zda je při užívání biologické léčby snížena imunita proti běžným nemocem a virózám a jak se lze účinně bránit proti nakažení. Reakce paní doktorky „Jakékoli infekční onemocnění v průběhu RS může aktivovat základní chorobu. Většina pacientů nemá zhoršenou imunitu proti běžným chorobám. Pokud jsou více ohroženi, mohou přes zimu užívat amantadin, pokud mají více infekcí, měli by být vyšetřeni imunologicky. Jistě ale pomáhá dostatek vitaminu C, otužování a pohyb“.
Tak to vypadá, že ten amantadin, v našem případě (antivirotikum) Viregyt-K, je v RS centrech některým „ohroženým pacientům“ skutečně doporučován jako prevence viróz a běžných chorob ...
LenkaNiki
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 čer 2014 20:47

Re: Amantadin - (Viregyt, PK-MERZ)

Příspěvekod vychodocech » 30 říj 2014 22:59

Chřipkové kmeny A na které amantadin účinkuje jsou v populaci také zastoupeny, ale v menší míře, převládají kmeny rezistentní. Amantadin může sloužit jako profylaxe pouze u virů u kterých lze blokovat proteinový kanálek (M2) kdy nedojde k replikaci viru ( http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/m2-blokatory ), avšak rychle dochází u takovýchto virů k nástupu rezistence na amantadin. Jak jsem psal v předešlém příspěvku, velkou efektivitu profylaxe amantadinu na virozy bych nyní neočekával, půjde spíše o "dobrý pocit".

starší odkaz: http://zdravi.e15.cz/clanek/priloha-lek ... eni-340246

něco o virech, mikrobiologie:
http://mikrobiologie.wz.cz/16-Virologie_obecna.pdf
http://is.muni.cz/el/1411/jaro2007/BLLM ... gie_II.txt
http://leciva-leky.nasclovek.cz/antivir ... rostatika/

neurlogický pohled - amantadin mají stále ve schématu: http://www.cus.cz/wp-content/uploads/20 ... rologa.pdf
vychodocech
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 18 úno 2013 02:12


Zpět na Schválené léky na roztroušenou sklerózu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron