Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron apod.

Diskuse o současných lécích, léčivech ale i léčbách roztroušené sklerózy.

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod dulca » 06 čer 2015 08:18

Pul rocnim branim kortaku ti zavislost nevznikne. Přístupy k brání kortaku jsou i v dnesni dobe různé. Někdo dává jenom pulzy a nic mezi, někdo dá pulz a pak vysazuje do malých dávek, který necha půl roku a někdo dava postupně dávky od 1g 500mg až
do 5 mg, když se nevidí pokrok tak na 80 mg se zase vrátí na 1g a dolu. Tu poslední variantu dělají ti lékaři kteří pracují individuálně a mimo centrum. Variant dávkování a přístupu je více. Neboj, že ti vznikne zavislot. Ta vzniká po letech brání. V centru se důrazně prihlas o leky první volby. Jestli to byl první případ tak ti lecbu měli nasadit do čtyř týdnu. Jestli tak neučinili muzes je zazalovat a Uvidis ten fofr. Ono si stačí vzít právníka s sebou na konzultaci, proč že jako ti nedali léčbu.
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod vychodocech » 06 čer 2015 11:06

Jak píše Dulča, závislost ti jen tak hned nevznikne aby ti to poškodilo tvorbu vlastního kortizolu, ale nenapsal jsi (nebo jsem to přehlédl?) jako formu RS máš, případně další dg. Na tom záleží, léčba pak není stejná, léky první volby jsou určeny pouze pro RR-RS pacienty (relaps-remitentní forma RS).
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod Coria » 06 čer 2015 17:30

Díky za uklidňující odpovědi :) S typem RS to je obtížnější, oficiálně nemám žádnou, neboť nesplňuju McDonaldova kritéria , ale reálně mám všechny typické příznaky a chodím do RS centra. Léky první volby bych ani brát nechtěl, podle toho co jsem o nich četl, ale to už zabíhám mimo téma vlákna.
Coria
 
Příspěvky: 30
Registrován: 24 úno 2015 17:06

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod vychodocech » 06 čer 2015 19:30

Tak v tom případě je to jasné, a musím se zastat postupu neurologů, pokud není jasná diagnoza, tak je obtížné léčit. Kortikoidy jsou jistě na místě, situaci musí vyhodnotit lékař. Za příznaky RS se může skrývat více diagnóz zmíním např. Neuromyelitis optica, léčba i diagnostika je pak úplně jiná. Pokud se však budeme bavit o RS a o lécích první volby, tak jsou to dnes již celkem účinné léky a rozhodně to není nic strašného co by mělo lidi s RS odrazovat, možná snad léky starší generace, ty se však postupně dostávají do pozadí.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod petankl » 06 čer 2015 20:37

vychodocech píše:Pokud se však budeme bavit o RS a o lécích první volby, tak jsou to dnes již celkem účinné léky a rozhodně to není nic strašného co by mělo lidi s RS odrazovat, možná snad léky starší generace, ty se však postupně dostávají do pozadí.


Tak jak pise vychodocech, viz napr. http://www.cochrane.org/CD004678/MS_the ... -sclerosis Totez plati o interferonech. Nova generace je o trosicku lepsi, vyleceni ale na hony vzdalena. Bohuzel narok v ceskem zdravotnictvi po prvni atace je na ty interferony a copaxone..
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod vychodocech » 06 čer 2015 21:04

Jinak Copaxone můžu doporučit, účinnost je samozřejmě menší než nová generace léků, osobně (vyzkoušeno sám na sobě i v rámci klinické studie) můžu říci, že ataky s copaxone jsem měl, ale byly velmi mírné. Bez copaxone jsem je měl také, ty byly daleko horší a nástup atak byl daleko rychlejší.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod Leksel » 28 srp 2015 22:59

masha píše:Hezký večer,
vzhledem k tendenci (zejm. nováčků) hledat informace o účincích a vedl. účincích léků,které berou/budou brát, tak přidám svou zkušenost vedl. účinků (jedna je právě čerstvá).

- okamžitá pachuť v puse (vedoucí k mírnému nechutenství a značné žízni)
- mírné eufristické stavy (tj. ráno nakapáno a po zbytek dne jsem jsem nadprůměrně pozitivistická ;)
- zároveň zvýšená energie (tj. chuť si zasportovat...) a také v práci ze mě měli radost ;)
- značné zvýšení tlaku (první hodnota o 20bodů, druhá hodnota o cca 5-10), to asi vysvětluje i ty rudé tváře a zvýšenou energii
- strach, že člověk oteče bych také z mé osobní zkušenosti chtěla všem zmírnit: já při Sol-Medrolu spíše hubnu (jídlo fakt nechutná + energie se víc hýbat, což ale s vysokým tlakem zas plnohodnotně nejde :( )

- jako negativní vlastně můžu zmínit jen drobnou nespavost (ale to je u mě vlastně standard).

Asi se teď ohradí řada lidí s jinou zkušeností, zkrátka podotýkám že člověk je individuum!!


Máš pravdu, vše je individuální. Když jsem brával při atace po infusích 3 g SoluMedrolu ještě delší dobu tbl. Medrolu, jehož dávka se po týdnu postupně snižovala až na nulu, tak jsem na sobě pociťoval obrovskou aktivitu s chutí udělat cokoliv. V práci se taky na mě dívali, jako bych měl v sobě nějaký booster, který mě žene vpřed. Navíc jsem v tomto období měl velký hlad a chuť k jídlu, takže "věnec" knedlíků a přidávání si byl u mě v tomto období standard. To se samozřejmě typicky projevilo v "nafouklém" obličeji. Vše vymizelo a vrátilo se do původních kolejí, když jsem Medrol dobral.
Nyní se při atace dává jen puls SoluMedrolu nejčastěji v dávce 3 g a po jeho i.v. aplikaci se už dávka kortikoidů postupně nesnižuje. Jsem laik, ale myslím si, že dávka 3 g (1x1 g a 4a500 mg) musí být pro tělo velká zátěž, která by se měla snižovat postupně, aby to pro tělo nebyl takový velký skok.
Zdravím ;)
Leksel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 31 črc 2013 20:46

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod nickorette » 14 led 2016 20:59

Coria píše:Díky za uklidňující odpovědi :) S typem RS to je obtížnější, oficiálně nemám žádnou, neboť nesplňuju McDonaldova kritéria , ale reálně mám všechny typické příznaky a chodím do RS centra. Léky první volby bych ani brát nechtěl, podle toho co jsem o nich četl, ale to už zabíhám mimo téma vlákna.


Uz ti neco diagnostikovali?
nickorette
 
Příspěvky: 128
Registrován: 27 lis 2015 08:27

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod Pepe » 04 úno 2016 13:59

Dobrý den,
Zajímalo by mě, zda jste se někdo setkal s tím že se vám po infúzi solu medrolu (3 x 500mg) rozjela ataka? Já mám tuhle zkušenost, po infúzi mi prostě bylo hůř a hůř a vlastně od té doby se téměř pořád necítím dobře.
Od té doby se solu medrolu bojím doslova jak čert kříže a moc si nedovedu představit, že bych do toho šla dobrovolně znova. Nicméně moje doktorka tvrdí, že to není možné, že to byla shoda náhod, že ta ataka se zřejmě zrovna chystala....

Je možné, že to bylo zplsobeno tím, že se medrol nevysazoval postupně?

Díky za jakoukoliv odpověď.
Pepe
 
Příspěvky: 29
Registrován: 04 úno 2016 11:55

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod vychodocech » 04 úno 2016 14:43

Solu-medrol Vám ale jistě nedali jen tak bez důvodu, v drtivé většině případů se dává právě na ataky, dávka 3x500mg je taková nižší, většinou je standardem 3x1000mg. Ataka by se rozjet po kortikoidech neměla, kortikoidy mají v tomto případě imunosupresivní účinek. Je také otázkou jaké bylo podání těchto kortikoidů (IVN nebo orálně).
Kortikoidy by se měly vysazovat postupně, mohlo to způsobit nerovnováhu, ataku ne. Každopádně ataka se dá jednoduše odhalit na MRI.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod Pepe » 04 úno 2016 14:54

Jasně, to všechno vím, poprvé jsem solumedrol jako infúzi dostala taky 3x 1000, bylo mi po ní hůř, trvalo to tak 3 týdny, ale pak se to spravilo (dostala jsem ji na velký a dlouhotrvající bolestivý brnění rukou).
Proto podruhé mi dr dala tu poloviční dávku (vpodstatě to bylo na podobný problém) - no a mě po téhle infúzi prostě už bylo jen hůř a hůř..a postupně se přidávaly další věci...

Prostě moje zkušenost je přesně opačná, nevím, jestli jsem takovej exot, nebo proč to takhle bylo, tak se tady zkouším ptát...
Pepe
 
Příspěvky: 29
Registrován: 04 úno 2016 11:55

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod Pepe » 04 úno 2016 14:57

A postupně znamená v tomto případě přesně co? Že po té infúzi beru ještě např. medrol, kterej mi postupně snižujou?
Pepe
 
Příspěvky: 29
Registrován: 04 úno 2016 11:55

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod vychodocech » 04 úno 2016 15:03

Je normální, že po tak vysoké dávce vznikají nežádoucí účinky, ten výčet je skutečně hodně obsáhlý (u mne např. jsem přestal vidět barvy, po odeznění aplikace kortikoidů se to zase vrátilo k normálu - ale tohle bylo díky vysoké dávce kortikoidů - s atakou to nesouviselo, stalo se to několikrát po alikaci, zejména po té třetí nebo i čtvrté kapačce). Nemělo by však jít o ataku, to zaléčení ataky solu-medrolem opravdu je zhruba do 3 týdnů, okamžitý efekt to většinou nemá, lidé se často začínají cítit lépe po týdnu a déle.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod vychodocech » 04 úno 2016 15:04

Pepe píše:A postupně znamená v tomto případě přesně co? Že po té infúzi beru ještě např. medrol, kterej mi postupně snižujou?

Ano, presně tak, důležitá je také hladina draslíku v těle, protože kortikoidy ho vylučují, je zapotřebí ho doplňovat buď tabletami (kalnormin) nebo i přírodně (banány, sušené meruňky apod.), pro ochranu žaludku před kortikoidy se používají inhibitory protonové pumpy - omeprazol.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod Pepe » 04 úno 2016 16:29

Ano, draslík jsem brala - kalium chloratum, na žaludek helicid.
Já bych brala přechodné zhoršení s tím, že pak to bude lepší...jenže od té doby se mi trvale zhoršila chůze a další. A tyhle problémy jsem prostě před tou infúzí neměla, ale prostě po aplikaci solu medrolu to postupně naskakovalo...proto se příp. další infůze strašně bojím a zkouším pátrat, čím to mohlo být.
Pepe
 
Příspěvky: 29
Registrován: 04 úno 2016 11:55

PředchozíDalší

Zpět na Schválené léky na roztroušenou sklerózu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron