Úraz a riziko roztroušené sklerózy

Léčebné metody lečby roztroušené sklerózy ve výzkumu a nebo ty o kterých se spekuluje, že by mohly fungovat.

Úraz a riziko roztroušené sklerózy

Příspěvekod Franta » 03 pro 2013 10:40

úraz a riziko roztroušené sklerózy: Systématické zpětné hodnocení a meta-analýzy pozorovacích studií

Zaměřili jsme se na prozkoumání úrazu jako rizikového faktoru na následující diagnózu roztroušené sklerózy.

Hledali jsme pozorovací studie, které vyhodnocovali riziko vývinu roztroušené sklerózy po fyzickém úrazu který se odehrál v dětství (≤20years) nebo před vývojem nemoci (>20years). Provedli jsme metanalýzy používající model náhodných účinků.

Výsledky: Identifikovali jsme 1362 jednotlivých studií ze kterých bylo 36 case-control (porovnávacích se zdravými lidmi) a 4 skupinové studie které splňovaly kritéria pro zařazení do tohoto hodnocení.
Ve vysoce kvalitních případových studiích bylo statisticky významné spojení mezi těmi kteří
utrpěli poranění hlavy v dětství (OR=1.27; 95% CI, 1.12-1.44; p<0.001) = (1,27 x větší pravděpodobnost pozdější diagnózy roztroušené sklerózy)
poranění hlavy před nemocí (OR=1.40; 95% CI, 1.08-1.81; p=0.01) = (1,4 x větší pravděpodobnost pozdější diagnózy roztroušené sklerózy)
jiné úrazy během dětství (OR=2.31; 95% CI, 1.06-5.04; p=0.04) = (2,31 x větší pravděpodobnost pozdější diagnózy roztroušené sklerózy)
a rizikem diagnózy s roztroušenou sklerózou.
V méně kvalitnějších studiích bylo statistické spojení mezi "jinými úrazy" před nemocí a mezi "poranění míchy" před nemocí.
Nebylo nalezeno spojení mezi poranění míchy v dětství, mezi zlomeninami a popáleninami v jakémkoliv věku a diagnózou roztroušené sklerózy.
Spojené OR ze 4 skupinových studií zkoumajících poranění hlavy před diagnózou nebylo statisticky významné.

Závěry: Výsledky meta analýz vysoce kvalitních case-control studií naznačují statisticky významné spojení mezi úrazem hlavy před nemocí a rizikem vývoje roztroušené sklerózy. Nicméně nikoliv skupinové studie.

Jsou potřeba další prospektivní studie, které by definovaly úraz dle ověřených nástrojů a zahrnovaly by četnost úrazů pro každého účastníka studie.

[url]http://www.safetylit.org/citations/index.php?fuseaction=citations.viewdetails&citationIds[]=citjournalarticle_423540_28[/url]
Kvůli hranatým závorkám v odkazu to počítač nezobrazuje jako odkaz. Adresu mezi url značky můžete zkopírovat myší do adresy v prohlížeči ručně.


Moje poznámka: To dává smysl pořídit "magnetickou rezonancí ve stoje" a dále zkoumat úrazy jako jednu z možností příčiny roztroušené sklerózy.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2407
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Úraz a riziko roztroušené sklerózy

Příspěvekod vychodocech » 04 led 2014 00:58

Ano, studie je zajímavá. Jako možný rizikový faktor či poslední pojítko (spouštěč). Myslím si, že těch spouštěčů bude více v případě stresu organismu.

příkladem je studie operace mandlí viz. viewtopic.php?f=10&t=453&hilit=operace
vychodocech
 
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 úno 2013 02:12


Zpět na Léčebné metody ve výzkumu - základní i klinický výzkum

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron