Rituximab

Více než 50 experimentálních léků na roztroušenou sklerózu v různých fázích vývoje. Včetně léků které již čekají na schválení regulačních orgánů.

Rituximab

Příspěvekod Franta » 01 bře 2013 03:07

Kombinovaná lečba rituximabem u relabující RSky
Fáze 2 klinických zkoušek Rituximabu v kombinaci s β Interferonem nebo copaxonem
Studie se dělala v této kombinaci - jako doplňková lečba. Autorům bylo trapné to porovnávat s placebem z etických důvodů.

U RSky přítomnost B buněk, plazmatických buněk a zvýšené množství imunoglobulinů v CNS a v mozkomíšním moku znamená pro lidský imunitní systém patogenesi nemoci. Nicméně dokuk se neobjevily konkrétní terapie na vyčerpání B-buněk tak nebyla dokázána zásadní role B buněk a jejich produktů dokázána. Rituximab, což je monoklonální protilátka která vyčerpá B-buňky zacílením na molekulu CD20, se ukázala že účinně snižuje aktivitu nemoci u pacientů s relabující RSkou jako jeden agent. Naši výzkumnící kteří zahájili fázi 2 pouze publikovali klinickou zkoušku ve které byl rituximab použitý jako doplňková lečba pro pacienty s relabující RSkou, kteří neadekvátně odpovídali na standardní injekční nemoc modifikující lečby (DMT disease-modifying therapies).

Primárním cíl, počet gadolinium-enhanced (GdE) lézí na magnetické rezonanci (MRI) před lečbou rituximabem a po lečbě, ukázal významný přínos rituximabu (74% skenů MRI na konci lečby bylo bez GdE lézí v porovnání s 26% u základny; p < 0.0001). Nebyly zanamenány rozdíly porovnávající pacienty na různých DMT. Několik sekundrárních cílů, bezpečnost a laboratorní měřítka (včetně počtů B a T buněk v krvi a mozkomíšním moku, úrovně chemokinů v séru a CSF, protilátek na myelinové proteiny) bylo zhodnoceno. PPřekvapivě byl pokles počtu B-buněk provázen i významnou redukcí počtu T-buněk v periferní krvi a v CNS. Lečba rituximabem byla spojena s významným poklesem dvou chemokinů CXCL13 a CCL19. Žádné významné změny nebyly po léčbě pozorovány v séru v úrovni protilátek proti myelinovým proteinům [myelin basic protein (MBP) and myelin/oligodendrocyte glycoprotein (MOG)]. Tyto výsledky naznačují že B buňky hrají roli v RSce nezávisle na produkci protilátek a pravděpodobně jejich role spočívá v jejich roli prezentaci antigenu T-buňkám nebo v jejich produkci chemokinů/cytokinů.

http://www.medscape.com/viewarticle/779101_4

Je tam celkem 10 stránkek. Takže mě zajímala třeba invalidita


EDSS zůstala po lečbě stabilní u 21 z 30ti pacientů. Zlepšení které následovalo po lečbě bylo ohodnoceno. Trvalé zlepšení bylo definováno jako pokles EDSS o jeden bod od počáteční EDSS do 5,5 nebo o půl bodu od EDSS 6.0 a vyšš a muselo být přítomno trvale od 32 týdne do 52 týdne v porovnání se základnou.
Podle těchto kritérií bylo EDSS zlepšeno u sedmi pacientů a zhoršeno u dvou pacientů.
To znamená že během studie bylo 28 pacientů ze 30 stabilních nebo dokonce zlepšených a dva se zhoršili.

Takže abych to tak okomentoval, myslím si že to je super, protože se neporovnávalo s placebem, ale s existující lečbou DMT kterou byli pacienti léčeni. A že se po léčbě víc pacientů zlepšilo než zhoršilo. To zatím žádná lečba RSky neumí.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2418
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Kombinovaná lečba rituximabem u relabující RSky

Příspěvekod slghmevp » 01 bře 2013 10:16

Tu je dobry clanok, ktory prezentuje nazor neurologa, preco sa rituximab este nepouziva pre liecbu MS - http://neuroimmunology.wordpress.com/20 ... sclerosis/ .
slghmevp
 
Příspěvky: 28
Registrován: 18 úno 2013 11:51

Re: Kombinovaná lečba rituximabem u relabující RSky

Příspěvekod Franta » 01 bře 2013 11:15

Prolétl jsem článek a tak nějak jsem pochopil, že patent na Rituximab vyprší v roce 2015, takže z toho léku nebude mít nikdo zisk.
A proto si neurolog myslí, že další vývoj nebude pokračovat. Žádná soukromá firma to nezaplatí protože to nebude mít ochranu.

Píšou tam a i já jsem to tu myslím psal, že existuje podobný lék s názvem Ocrelizumab (také anti-CD20 ) a že vše bude muset proběhnout znova.
Článek je docela starý (dle diskuse nejméně dva roky) tak od té doby ocrelizumab pokročil asi možná už na začátek třetí fáze.
Akorát myslím není zamýšlen jako kombinace s DMT což jeho impozantní účinky trošku zmenší. Ale za nějaké cca 3 roky by to tu mohlo být.
Ale je pravda, že ten lék tady už mohl být kdyby regulační úřady byly trochu schovívavější a nebo kdyby to zaplatily pojišťovny - zcela jistě by nakonec sami pojišťovny ušetřily. Takhle budou za každého pacienta muset platit předražený komerční lék.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2418
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Kombinovaná lečba rituximabem u relabující RSky

Příspěvekod slghmevp » 01 bře 2013 13:23

Liek je uz schvaleny a pouziva sa na RA (rheumatoid arthritis). Pre RA sa podava pacientovi mesacne pricom pri MS staci 2 x za mesiac pri jednom cykle -co je 6 mesiacov. To znamena ze napr v prvom mesiaci 2x infuzia a potom v 6 mesiaci 2x infuzia a to je vsetko. Cena lieku je tusim na rok nizsia ako rocna davka betaseron/copax.
slghmevp
 
Příspěvky: 28
Registrován: 18 úno 2013 11:51

Re: Kombinovaná lečba rituximabem u relabující RSky

Příspěvekod Franta » 01 bře 2013 13:58

Nojo, jenže regulační úřady chtějí aby i pro roztroušenou sklerozu proběhla třetí fáze. Bez ní to bude schváleno jen pro RA a nikoliv pro RS.
Takže lékaři vám to oficiálně nepředepíšou. Jedině na černo a zatím, protože ještě nebyl rok 2015, za velké peníze ze svého. Po roce 2015 ta cena léku podstatně klesne ale v RS centru vám to stejně nedají.
Dívím se proč se nedomluví všechny zdravotní pojišťovny po evropě a nezaplatí tu poslední studii. Ušetřily by miliardy.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2418
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Kombinovaná lečba rituximabem u relabující RSky

Příspěvekod petankl » 01 bře 2013 14:13

Franta píše:Dívím se proč se nedomluví všechny zdravotní pojišťovny po evropě a nezaplatí tu poslední studii. Ušetřily by miliardy.


Protoze to neni lege artis lecba a nekdo by jim to u soudu mohl omlatit o hlavu. A o lege artis rozhoduje EMA, SUKL a tem by se nejake povoleni sroubu jiste nevyplatilo (teda jeho vedeni). :-)
petankl
 
Příspěvky: 499
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Rituximab

Příspěvekod Franta » 27 led 2014 11:31

Chystá se Studie NIH (Národní institut zdraví v USA) pro sekundárně progresivní formu RSky na experimentální lék Rituximab.

V současnosti neexistují účinné léčby pro lidi se sekundárně progresivní roztroušenou sklerózou, kteří nezažívají relapsy nebo nemají aktivní léze na magnetické rezonanci.
Nicméně výzkumníci z NIH zhodnocují bezpečnost a účinnost Rituximabu (obchodní názvy Rituxan a MabThera) - což je nový experimentální lék pro roztroušenou sklerózu. V této studii bude Rituximab podán vnitrožilně a přímo do mozkomíšního moku lubální punkcí 80ti pacientům se sekundárně progresivní roztroušenou sklerózou. Tato studie je dotována Národním institutem Neurologických nemocí a mrtvice.

Možná ještě něco přeložím

Technicky je rituximab geneticky upravené chimérikum (ze dvou geneticky odlišných typů) myší/lidská monoklonální protilátka směrovaná proti antigenu CD20 nacházejícího se na povrchu normálních a maligních B-lymfocytů.
Protilátka je nějaký IgG1 kappa immunoglobulin obsahující sekvence myšího lehkého a těžkého řetězce proměnlivých oblastních a sekvence lidské neměnné oblasti.
(moje pozn. vysvětlující obrázek co jsou to proměnlivé oblasti najdete již v našem slovníku)
Rituximab je složen ze dvou těžkých řetězců ze 451 aminokyselin a dvou lehkých z 213 aminokyselin.

...
Účastníci NIH studie budou mezi 18 a 65 lety diagnostikovaní na sekundárně progresivní RSku a schopní ujít 25 stop s asistencí. Studie potrvá tři roky a bude rozdělena do dvou částí.
V první části, která potrvá rok, pacienti nebudou léčeni. (moje pozn.zřejmě proto aby se zjistilo kdo má jak agresivní formu a pod. )
Ve druhé dvouleté části účastníci dostanou v součtu 3 infuze buď Rituximabu nebo placeba.
...
Celý článek:
http://www.ms-uk.org/rituxan
NIH study for secondary-progressive MS underway on experimental drug Rituximab(27/01/14)
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2418
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Rituximab

Příspěvekod vychodocech » 27 led 2014 17:56

O tomto léku jsme také již psali, můžete nalézt zde viewtopic.php?f=29&t=311.
Rizika spojená s tímto lékem zde: viewtopic.php?f=3&t=809
Přehled jak lék funguje (video) zde: viewtopic.php?f=3&t=618

Jinak působení léku je podobné jako u Ocrelizumabu. Rituximab je lék, který je na světě již dlouhou dobu, na RS resp. devicovu chorobu se používá i v ČR, ovšem výjimečně. viz. klinický standard zde: viewtopic.php?f=16&t=611
vychodocech
 
Příspěvky: 1179
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Rituximab

Příspěvekod slghmevp » 28 led 2014 07:16

Zaujimave je to, ze ho aplikuju priamo do miechy cez lumbalnu cast, ako lumbalna punkcia ale vstrekuju tam liek.
slghmevp
 
Příspěvky: 28
Registrován: 18 úno 2013 11:51


Zpět na Klinický výzkum - experimentální léky - studie léků pro roztroušenou sklerózu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník