Metformin + Clemastine = nová klinická studie v UK

Více než 50 experimentálních léků na roztroušenou sklerózu v různých fázích vývoje. Včetně léků které již čekají na schválení regulačních orgánů.

Metformin + Clemastine = nová klinická studie v UK

Příspěvekod Franta » 19 črc 2022 22:53

Annabelle, která trpí recidivující RS, se stala první osobou, která se zapojila do nové klinické studie. V rámci studie se testuje, zda by dva léky společně mohly pomoci obnovit myelin, ochranný obal kolem nervů. Vědci se domnívají, že oprava myelinu by mohla pomoci zpomalit nebo zastavit progresi RS.

V roce 2020 výsledky malé studie naznačily, že stávající lék proti rakovině by mohl podpořit obnovu myelinu u lidí s recidivující RS. Bohužel vedlejší účinky byly příliš závažné na to, aby mohl být lék dále používán. Oznámili jsme však plány na novou studii, která by na těchto zjištěních stavěla.

Nyní, po několika odkladech kvůli programu COVID-19, se do studie zapojil první člověk. Tato nová studie bude testovat kombinaci dvou léků, aby se zjistilo, zda mohou nastartovat přirozený proces obnovy myelinu v těle.

"Dalo mi to tolik naděje"
První osobou, která se do studie zapojila, je Annabelle, které byla v roce 2011 diagnostikována recidivující RS. Po dobu šesti měsíců bude denně užívat tablety buď léčebné kombinace, nebo placeba (fiktivního léku). Budou jí provedeny snímky magnetickou rezonancí, aby se zjistilo množství myelinu ve stávajících poškozených oblastech. A zrakový test, který dokáže změřit, jak rychle se zprávy šíří mezi očima a mozkem. Obojí by se mělo zlepšit, pokud se myelin opraví.

Annabelle říká: "Když jsem uviděla klinickou studii, tak mě to nadchlo a hned jsem se přihlásila... ještě před několika měsíci mi říkali, že se nedá nic dělat - a teď jsem první účastník nové studie! Dalo mi to tolik naděje."

Studii vede profesor Alasdair Coles z univerzity v Cambridge. Říká: "Nábor našeho prvního účastníka je obrovským milníkem. Jsme o další krok blíže době, kdy člověk s RS dostane několik léčebných postupů, které budou řešit všechny různé prvky RS, takže jeho život bude tímto onemocněním ovlivněn jen minimálně."

Přepracování stávajících léků na cukrovku a sennou rýmu
V rámci studie se testují dva kombinované léky:

Metformin je stávající lék na cukrovku.
Klemastin je antihistaminikum používané k léčbě senné rýmy.
Oba léky se v laboratoři ukázaly jako slibné, pokud jde o jejich účinky na myelin. U potkanů může metformin napodobením účinků hladovění pomoci buňkám vytvářejícím myelin lépe se opravovat. A u malé skupiny lidí s roztroušenou sklerózou zlepšil klemastin vedle léčby modifikující onemocnění (DMT) rychlost přenosu zpráv z oka do mozku. Další studie na zvířatech také ukázaly, že metformin může zvýšit účinek klemastinu.

Vědci doufají, že kombinace těchto dvou léků by mohla poskytnout bezpečnou a účinnou léčbu pro obnovu myelinu. Vzhledem k tomu, že oba tyto léky jsou již používány u jiných onemocnění, známe již mnoho jejich vedlejších účinků. Tato kombinace však ještě nikdy nebyla testována na lidech. A metformin nebyl nikdy testován u lidí s RS. Potřebujeme tedy studii, abychom zjistili, zda je to bezpečné a účinné.

Kdo se může studie zúčastnit?
Jedná se o malou studii. Zúčastní se jí pouze 50 lidí. Většina lidí bude rekrutována prostřednictvím nemocnice Addenbrookes v Cambridge.

Všichni účastníci budou mít recidivující RS. Je to proto, že u relabující RS je více nervů dostatečně zdravých na to, aby mohlo dojít k jejich opravě. Výzkumníci tak mají větší šanci, že se projeví účinek. Pokud zjistí, že léčba podporuje obnovu myelinu, dalším krokem by mohlo být testování u lidí s progresivní RS.

Nalezení léčby, která by zastavila RS, je naší prioritou číslo jedna.

Naše vedoucí výzkumu, Dr. Clare Waltonová, říká: "Přestože existuje více než tucet licencovaných léčebných postupů pro lidi s relabujícími formami RS, stále je spousta lidí bez léčby.

"Tento nový výzkum je skutečně významným milníkem v našem plánu zastavit RS a my se těšíme na jeho výsledky."


https://www.mssociety.org.uk/research/l ... pair-trial
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na Klinický výzkum - experimentální léky - studie léků pro roztroušenou sklerózu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků