Rituximab: Efektivnější než jiné léčby první volby ?

Více než 50 experimentálních léků na roztroušenou sklerózu v různých fázích vývoje. Včetně léků které již čekají na schválení regulačních orgánů.

Rituximab: Efektivnější než jiné léčby první volby ?

Příspěvekod Franta » 15 úno 2018 15:56

Srovnání účinnosti Rituximabu a dalších možností počáteční léčby roztroušené sklerózy

Látky snižující buněčné množství anti-CD20 B, jako je rituximab, mohou nabídnout slibnou počáteční léčbu modifikující onemocnění (DMT) pro relapsující-remitující roztroušenou sklerózu (RRMS) a primární progresivní roztroušenou sklerózu. K dnešnímu dni však nebyly provedeny žádné srovnávací studie účinností v praxi nemoc modifikujících léků první volby (DMT) pro RRMS, které zahrnují rituximab.

Cílem této retrospektivní kohortní studie u pacientů s nově diagnostikovaným RRMS bylo porovnat míru účinnosti a vysazení rituximabu s dávkami injekčních DMT, dimethylfumarátu, fingolimodu nebo natalizumabu.

Při použití švédského registru eresky vyšetřovatelé identifikovali 494 pacientů (průměrný věk 34,4 let a 32% mužů) s diagnózou RRMS ve Stockholmu nebo v okrese Västerbotten od 1. ledna 2012 do 31. října 2015. Případná následná kontrola těchto pacientů stanovení roční míry přerušení počáteční volby léčby, která byla primárním výsledkem. Sekundární výsledky zahrnovaly specifické důvody pro přechodnou lékovou terapii. Multivariabilní Coxova regrese, včetně sklonů, umožnila analýzu těchto výsledků.

Počáteční léčba zahrnovala injekční DMT u 215 pacientů (43,5%), dimethylfumarátu u 86 (17,4%), fingolimodu u 17 (3,4%), natalizumabu u 50 (10,1%), rituximabu u 120 (24,3%) a dalších DMT šest (1,2%), s výraznými regionálními rozdíly. Roční míra přerušení léčby byla 0,03 pro rituximab, 0,53 pro injekční DMT, 0,32 pro dimethylfumarát, 0,38 pro fingolimod a 0,26 pro natalizumab.

Pokračující aktivita onemocnění byla hlavním důvodem pro přerušení injekčních DMT, dimethylfumarátu a fingolimodu. Naproti tomu vedoucím důvodem pro přerušení natalizumabu byly pozitivní výsledky serologie pro virus JC.

Ve srovnání s injekčními DMT a dimethylfumarátem měl rituximab jako počáteční léčbu za následek výrazně nižší míry klinických relapsů a / nebo neurorádiologických onemocnění a méně nežádoucích účinků. Také byl zaznamenán nijak významný trend pro nižší relapsy s rituximabem než s natalizumabem nebo fingolimodem. Ve Västerbottenu, kdy byl podíl pacientů užívajících rituximab podstatně vyšší než ve Stockholmu (81% oproti 18%), byla míra ročního přerušení počáteční léčby výrazně nižší (0,09 oproti 0,37).

Tato studie byla omezena retrospektivním pozorovacím projektem, který může vést ke zmatení indikací. Další omezení zahrnovaly neznáhodněný návrh studie, zahrnutí menších skupin pro některé léčebné skupiny, poměrně omezený čas sledování, který vylučuje analýzu dlouhodobých výsledků postižení a nedostatek objemových údajů o MRI.

Nicméně míra přerušení léčby a klinická účinnost byla s rituximabem významně lepší než u všech ostatních DMT (s hraničním významem ve srovnání s natalizumabem a fingolimodem). Navíc kraj, ve kterém byl rituximab vedoucí volbou pro počáteční léčbu, měl nejlepší výsledky.

U pacientů s nově diagnostikovaným RRMS se zdá, že rituximab působí lépe než jiné DMT při rozšířeném užívání. Závěry jsou v souladu s údaji z jiných populací v reálném světě, které ukazují, že až dvě třetiny pacientů přeruší léčbu DMT první linky do dvou let.

Na základě této studie může dostupnost rituximabu podnítit dlouhodobou adherenci. Potenciální varování je, že bezpečnostní profily natalizumabu a fingolimodu u pacientů s roztroušenou sklerózou byly zdokumentovány mnohem rozsáhleji než u rituximabu. Snášenlivost rituximabu je však dobrá u pacientů s revmatoidní artritidou, s nízkým rizikem malignit a progresivní multifokální leukoencefalopatie. Rituximab užívaný v jednorázové dávce 500 mg nebo 1000 mg dvakrát ročně je dokonce méně nákladný než terapie platformou. Nicméně překážkou jeho užívání je jeho status, který je mimo značku, v jiných zemích než ve Švédsku, čímž se řídí různými pojistnými předpisy.
https://www.medscape.com/viewarticle/892179
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2418
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na Klinický výzkum - experimentální léky - studie léků pro roztroušenou sklerózu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník