Stránka 11

Simvastatin

PříspěvekNapsal: 07 lis 2014 10:29
od Franta
RS lékaři a pacienti v Británii tlačí na to aby se Simvastatin mohl používat i na léčbu sekundárně progresivní roztroušené sklerózy.

Simvastatin je lék původně licencovaný na léčbu vysokého cholesterolu, ale nedavné klinické zkoušky dokázaly účinnost ve zpomalování mozkové atrofie u sekundárně progresivní roztroušené sklerózy.

....

Prvotní zkoušky ukazují na to, že by Simvastatin mohl zpomalit úbytek mozkové tkáně o 40%

MS doctors and patients push for repurposing of Simvastatin for treating secondary progressive MS(03/11/14)
http://www.ms-uk.org/MSnews

http://www.dailymail.co.uk/health/artic ... rules.html
Obrázek

Re: Simvastatin

PříspěvekNapsal: 07 pro 2014 12:01
od vychodocech
Ví se už dost dlouho, že statiny snižují počet ložisek a jejich objem nejen u SP formy roztroušené sklerózy, ale i u relaps remitentní rormy RS - tam byly první klinické studie. V podstatě se jedná asi o nejlevnější léčbu RS, bohužel v minulosti nebyla až tak výrazná snaha o kvalitní dlouhé a nákladné klinické studie aby se to dotáhlo do konce.

Statiny mají také nežádoucí účinky - především myotoxicita může skončit fatálně - u 5% léčených pacientů dochází k myotoxicitě z toho 7,6 % se jedná o fatální rhabdomyolýzu (rychlý rozklad tkáně příčně pruhované svaloviny) - toto bylo právě u cerivastatinu, u jiných statinů je to podstatně méně. Ale je toho více, níže přikládám nějaké materiály o statinech.

V roce 2009 p. MUDr. Vachová (dnes primářka neurologické kliniky v Teplicích) http://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/n ... /05/09.pdf

něco o myotoxicitě: http://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2005/03/10.pdf

Simvastatin je lék registrovaný v EU i v ČR pro snižování - úpravu cholesterolu v krvi, níže přikládám souhrn informací o přípravku. Lék ale není v ČR schválen pro použití na onemocnění RS, informace o léku jsou ale veřejné, rizika tam jsou uvedena.

souhrn informací o přípravku: http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... -20-mg-spc