Je roztroušená skleróza v mléce ?

Ověřené i ne úplně ověřené přírodní či běžné substance, které by mohly pomáhat, ale i škodit. Také alternativní medicína, různé diety, strava. Ověřené i ne zcela ověřené alternativní teorie.

Je roztroušená skleróza v mléce ?

Příspěvekod Franta » 26 čer 2013 12:12

Vědci stále neví co způsobuje roztroušenou sklerózu. Možná to jsou viry, genetika nebo faktory prostředí nebo kombinace všech tří možností. Jedna studie naznačuje, že by to mohlo být druhem práce kterou lidé dělají.

Výsledky této studie ukázaly, že pracovníci mlékárny v určité Dánské populaci mají vyšší četnost roztroušené sklerózy než lidé s jinými druhy práce.

Tento výzkum je první který ukazuje na zvýšené riziko roztroušené sklerózy u pracovníků mlékárny.

Zatímco tito výzkumníci nemohou vysvětlit co způsobilo toto zvýšené riziko, tak zmínili předešlé studie které mají spojitost s kravským mlékem a roztroušenou sklerózou.

Tato studie vedená Henrikem Horwitz, MD, z Bispebjerg Hospital at the University of Copenhagen in Denmark, byla odstartována(inspirována) objevy které udělali Dr. Horwitz a jeho kolegové před několika lety.

"Pojištění závažných nemocí" je pojišťovací plán který platí pojištěnci v hromadě peněz když jsou diagnostikováni závažnými nemocemi.

Podle výzkumníků, tito zemědělští pracovníci, tvořeni mlékárenskými pracovníky, zahradníky a zemědělskými pomocníky, měli všeobecně nejnižší výskyt závažných onemocnění. Takže proč se zdá že roztroušená skleróza tak často vyčnívá ?

Předešlý výzkum naznačil, že vitamin D, který většina lidí získává tím, že se vystavuje slunečnímu UV záření může chránit proti roztroušené skleróze. Jiné výzkumy ukázaly na spojitost mezi kravským mlékem a rizikem roztroušené sklerózy.

Pro tuto současnou studii chtěli Dr.Horwitz a jeho kolegové zjistit jestli zahradníci nebo pracovníci mlékárny měli vyšší riziko vyvinutí roztroušené sklerózy v porovnání s jinými pracovníky v PensionDenmark, což je penzijní fond, který pojišťuje více než 300 tisíc dánských pracovníků.

V průběhu 10ti let bylo diagnostikováno s roztroušenou sklerózou 389 lidí.
Výskyt mezi muži byl 10,2 na 100 tisíc mužů.
Výskyt mezi ženy byl 16,1 na 100 tisíc žen.

Největší výskyt roztroušené sklerózy byl mezi pracovníky v zemědělství.

Po trochu hlubším pohledu výzkumníci objevili, že tento vysoký poměr mezi zemědělskými pracovníky by mohl být vysledován více specificky u pracovníků mlékárny u kterých se 2x pravděpodobněji vyvine roztroušená skleróza než u jiných pracovníků.

"Zajímavé je že u mléčných operátorů je nejvyšší riziko vyvinutí roztroušené sklerózy a tato tendence byla nalezena mezi muži i ženy", píší autoři studie.
"Byli jsme zmateni objevy nárůstu rizika roztroušené sklerózy v zemědělském segmentu pojišťovacího fondu, protože to by šlo proti hypotéze vitamínu D a vystavování se sluníčku. Nicméně, nyní je to jasnější když mlékárenští operátoři tvoří jednu třetinu této skupiny a zdá se že to vysvětluje naše objevy."

Jednoduše řečeno, výzkumníci byli poprvé zmateni když našli zvýšené riziko roztroušené sklerózy u zemědělských pracovníků, neboť mnoho z těchto pracovníků pracují typicky venku a dostávají vitamín D ze slunce. Ale poté viděli, že mnoho z pracovníků v zemědělství v tomto penzijním fondu pracovalo v mlékárenském sektoru, který nevyžaduje příliš mnoho venkovní aktivity.

"Žádný z předešlých výzkumů nezjistil zvýšené riziko mlékárenských operátorů, takže je to shoda náhod? A nebo to vede k etiologii (původu nebo příčinám nemoci) ? zeptali se výzkumníci.


Pokračovali na odkazu předchozího výzkumu, který měl spojitost s kravským mlékem s roztroušenou sklerózou, ale uzavírají, že tato otázka by měla být dále zkoumána.

http://www.ms-uk.org/index.cfm/MSnews
Is MS in the Milk?(26/06/13)
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Je roztroušená skleróza v mléce ?

Příspěvekod Franta » 26 čer 2013 13:02

Mé zamyšlení.
Znám paní, která pracovala v mlékárně a všichni její rodinní příslušníci dostali roztroušenou sklerózu, tedy kromě jí. Možná domu nosila čerstvé mléko. A možná měla gen na rozdíl od ostatních rodinných příslušníků, který jí ochránil a je ne.
No nic, je to minimálně zajímavé.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Je roztroušená skleróza v mléce ?

Příspěvekod bosanova » 26 čer 2013 14:02

Vůbec bych neřekla, že to je minimálně zajímavé. Diskuzí na téma mléko a jeho nevhodnost, prozánětlivé působení a pod. bylo mnoho. Leč lidé zvyklí na naši evropskou na mléce postavenou stravu si tuto nechtějí nechat vymluvit...
bosanova
 
Příspěvky: 5
Registrován: 01 bře 2013 13:13

Re: Je roztroušená skleróza v mléce ?

Příspěvekod Franta » 26 čer 2013 14:20

Minimálně zajímavé jsem myslel příběh rodiny mojí známe. Jinak článek je samozřejmě víc než zajímavý ;)
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Je roztroušená skleróza v mléce ?

Příspěvekod bosanova » 26 čer 2013 14:32

No, mně se to zajímavé zdá být velmi hodně. Minimálně mléko obsahuje živočišné tuky, které nejsou doporučovány. Z toho pak snadno přejdeme k dietě Dr. Swanka a k MS recovery diet, která spojuje nízký příjem tuků, vylučuje mléko, lepek, kvasnice, vejce a další...RS mám diagnostikovanou rok, dva měsíce se pokuším a zdokonaluji dietní přístup v rámci MS recovery diet a musím říct, že minimálně mám více energie. Více zatím říct nemohu, jelikož dietu držím krátkou dobu. Ale teď jsem přestála dosti silnou virózu, nějaké drobné problémky se sníženou citlivostí byly, ale nedošlo to do ataky a samo se to upravuje. Kdo ví jak bych to přečkala, kdybych nedietovala:-)
bosanova
 
Příspěvky: 5
Registrován: 01 bře 2013 13:13

Re: Je roztroušená skleróza v mléce ?

Příspěvekod Franta » 26 čer 2013 14:47

tady je nějaký výzkum, že bezlepková dieta na myším modelu dokonce roztroušenou sklerózu zhoršila. Klinicky(příznaky) i na magnetické rezonanci.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15601316
takže bych zase úplně všechny diety nekriticky nepřijímal. Ale je pravda, že to bylo na myším modelu, u lidí to může být jiné, ale bylo by to nepravděpodobné.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Je roztroušená skleróza v mléce ?

Příspěvekod bosanova » 26 čer 2013 15:13

No tak to jsem z toho jelen! Těch výzkumů na to není tolik, navíc vyznejme se v tom. Nicméně lepek sám o sobě zatěžuje tenké střevo, které je drážděno. V tenkém střevě se tvoří převážná část naší imunity....takže dle mne to vynechání lepku má svůj přínos všeobecně. V tom odkazu jsem se moc nevyznala, hodila jsem to jen do překladače. Nemáš k tomu prosím ještě něco dalšího?
bosanova
 
Příspěvky: 5
Registrován: 01 bře 2013 13:13

Re: Je roztroušená skleróza v mléce ?

Příspěvekod Franta » 27 čer 2013 03:16

Já to zkusím jen přeložit, víc nevím:

Pozorování neurologických dysfunkcí podobných roztroušené skleróze pozorovaných klinicky a/nebo na magnetické rezonanci u pacientů s nemocí celiakie(nesnášenlivost lepku) zaměřilo pozornost na možnost, že zakódovaná citlivost na lepek může být zapojena do patogenese roztroušené sklerózy. Zde jsme studovali účinky bezlepkové diety na nemoci protracted-relapsing EAE u DA myší, sloužící jako předklinický model lidské roztroušené sklerózy. Data ukazují nejenom to že tento výživový přístup selhal ve zklidnění vývoje nemoci, ale spíše nemoc rozdráždil.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15601316

Poznámka: toto vlákno později rozdělím - příspěvek o lepku do jiného vlákna.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Je roztroušená skleróza v mléce ?

Příspěvekod vychodocech » 27 čer 2013 12:52

Já si to nějak bez mléčných výrobků nedovedu představit, moje jaterní dieta je hlavně o mléčných výrobcích - sýry, tvarohy, jogurty atd.
Zatím to beru s nadhledem, ale kdo ví co ještě vybádají - jaké další příčiny a souvislosti se ještě dozvíme.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Je roztroušená skleróza v mléce ?

Příspěvekod Franta » 27 čer 2013 13:35

samozřejmě je to třeba brát z nadhledem.
Pokud je diagnostikovaný 1 z 1000
tak v mlékárně to může být 2 z 1000
A to pořád ještě neznamená že mléko je příčina.
Nicméně, je třeba se na takové další zprávy dívat pozorně, protože to nemusí být samo sebou.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Je roztroušená skleróza v mléce ?

Příspěvekod Simms » 29 čer 2013 16:01

Já piju každý den mleko s vločkama a Rska mě taky postihla :twisted: . Možná na tom něco bude. Každopádně článek je to zajimavý.
Simms
 
Příspěvky: 63
Registrován: 25 bře 2013 15:03

Re: Je roztroušená skleróza v mléce ?

Příspěvekod dulca » 29 čer 2013 17:20

nemyslim si, ze je to mlekem, ja ho od raneho detstvi nesnasela a vyhybala se mu, pila vyjmecne studeny s kakaem a RS mam...
Naposledy upravil dulca dne 30 čer 2013 17:27, celkově upraveno 1
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Je roztroušená skleróza v mléce ?

Příspěvekod Miguel » 10 úno 2014 19:29

http://www.badatel.sk/kpm/ulcerozna-kol ... a-choroba/
Crohn a kolitida jsou "nejspíš" protože nikdo to neví jistě, také autoimunitní choroby a připisují se mléku, ale pasterované.
viz článek
Miguel
 
Příspěvky: 68
Registrován: 03 bře 2013 11:19

Re: Je roztroušená skleróza v mléce ?

Příspěvekod Franta » 10 úno 2014 23:59

Mé zamyšlení :
- pasterované mléko pijí téměř všichni lidé v ČR. Pasterované je i čerstvé mléko. Přesto má eresku každý tisícátý. Tj. ne každý.
- studie na začátku vlákna zjistila, že o něco větší výskyt eresky je u pracovníků zemědělství v mlékárnách. Tj. mezi těmi co manipulují i s neupraveným mlékem (narozdíl od konzumentů pasterovaného mléka tj. narozdíl od věch lidí).
- proto by se dalo říct, že pokud ereska je v mléce, tak v neupraveném. Ale ne přímo ereska, ale nějaká bakterie, toxín, a pod. z hospodářských zvířat.
- na druhou stranu při pasterilizaci dochází k zabití takové baktérie, která ale může před svou smrtí do mléka vyprodukovat toxín, který může u citlivých lidí na tento toxín vyvolat přehnanou imunitní obranu - eresku. Takže pracovníci mlékárny mohou být tomuto toxínu vystaveni více.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Je roztroušená skleróza v mléce ?

Příspěvekod Monika46 » 12 úno 2014 23:52

A muj pohled. Mne se objevila RS pred 2 lety pred tim.jsem.byla tehu a tedy tak 3 roky zpetne byl obrovsky bum s mlekomatama kde se staci neupravene mleko a muzu rict ze jsem to pily o 106 ale zase nejsme jediny u rodiny a RS mam jen ja ..... Osobne si myslim ze za chvily prijdoi s rim ze piti mleka ma pozitovni vliv na RS :-)
Monika46
 
Příspěvky: 60
Registrován: 17 úno 2013 09:47

Další

Zpět na Přírodní léky, substance a běžně dostupné doplňky stravy - výzkum, zjištění, objevy ; vitamíny a alternativní medicína

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron