Swankova dieta

Ověřené i ne úplně ověřené přírodní či běžné substance, které by mohly pomáhat, ale i škodit. Také alternativní medicína, různé diety, strava. Ověřené i ne zcela ověřené alternativní teorie.

Swankova dieta

Příspěvekod Franta » 01 srp 2017 18:52

Tady je článek o Swankově dietě

Nejprve se v článku popisuje historie a co je to za dietu.
Ke konci je shrnutí nějakých slabých(?) důkazů podporujících tuto dietu pro pacienty s RS
A probírají se tam v krátkosti i jiné možné diety.

http://www.medicalnewstoday.com/articles/318665.php

Automatický překlad:
https://translate.googleusercontent.com ... gxxm7Acxcg
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Swankova dieta

Příspěvekod ealaskae » 09 srp 2017 09:01

Chci se zeptat dodrzuje nekdo tuto dietu?Ja ji drzim par dni a mam celkem furt hlad :) cukry s tuky jsou moje i kdyz jsem cely zivot hubena.Moje neurolozka s teto diety neni moc nadsena tak by me zajimalo jestli ji tu nekdo drzi a jake ma zkusenosti diky :)
ealaskae
 
Příspěvky: 16
Registrován: 27 črc 2013 09:45

Re: Swankova dieta

Příspěvekod vychodocech » 09 srp 2017 12:00

Maličko jsem si to načetl a můj závěr? :

- dost omezující dieta a do značné míry i nebezpečná (je to taková hra se svým tělem, zkouška co ještě tělo snese ...), člověk by měl jíst pestrou stravu aby do sebe dostal dostatečné množství rozmanitých látek (minerálů, tuků, sacharidů, bílkovin, vitamínů atd..), je třeba aby se vám střeva hýbali, aby byli "funkční", aby mohlo tělo správně fungovat.

PS: - bílkoviny a tuky jsou strašně důležité - rozmanitost tuků ve stravě - (kromě těch ztužených - ty ne - to není pro tělo přirozené). viz.: http://www.nehladu.cz/2015/12/jaky-je-r ... tecne.html
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Swankova dieta

Příspěvekod ealaskae » 09 srp 2017 12:27

No ja zkousela dietu dr.wahls a ta byla mnohem horsi a vic omezena.Tohle mi prave tak hrozne neprijde,svym zpusobem smazene jidlo a uzeniny fakt moc zdrave nejsou.Mlecne vyrobky jsem nikdy moc nemusela a kefir se muze ten ma jen 1% tuku a na streva je taky dobry.Jinak veskere prilohy povoleny maso kureci a ryby.Nevim.....zkusim to budu si muset hlidat vahu kdyz bude ubyvat stejne s ni budu muset seknout.Uprime moje puvodni strava byla fakt hruza coz mi tohle prijde jako mensi zlo.A kdyz ctu na netu tak co se tyce stravy je vse spatne :D jednou to potvrdi v zapeti to vyvrati.Ale diky za nazor.Jsem stejne zvedava jak dlouho mi to vydrzi :)).
ealaskae
 
Příspěvky: 16
Registrován: 27 črc 2013 09:45

Re: Swankova dieta

Příspěvekod firidion » 13 srp 2017 06:41

Ja skúšam OMS prístup, čo je vlastne vylepšený následovník swankovej diéty.

https://overcomingms.org/recovery-program/diet/
firidion
 
Příspěvky: 94
Registrován: 06 čer 2013 18:13

Re: Swankova dieta

Příspěvekod Coria » 16 srp 2017 17:03

Já jsem na této dietě lehce přes dva roky a od té doby jsem neměl ataku. Mínus je, že je trochu těžší s tím cestovat a jíst venku, je potřeba si udělat pořádný průzkum dopředu, sledovat menu restaurací online a i při objednávání si často žádám různé úpravy, aby to vyhovovalo dietě. Taky jsem kvůli tomu zhubl víc než bych chtěl, ale to u většiny lidí nehrozí. Já jsem ten typ, co byl hubený i před dietou, takže jsem to nepotřeboval. Ale pozitiva převládají - neberu léky, nemám ataky, mám víc energie a celkově se cítím dobře. Tuhle dietu jsem se rozhodl dodržovat hlavně proto, že je to nejpřesvědčivější způsob, jak kontrolovat RS. Swank měl lepší úspěchy než moderní léky, a to začal experimentovat s dietou už začátkem 50. let.

Na Facebooku je skupina lidí, co Swankovu dietu dodržujou a nenarazil jsem tam na nikoho, kdo by řekl, že to nefunguje. Je tam i několik původních pacientů Dr. Swanka.
Coria
 
Příspěvky: 30
Registrován: 24 úno 2015 17:06

Re: Swankova dieta

Příspěvekod firidion » 16 srp 2017 19:02

Coria píše:Na Facebooku je skupina lidí, co Swankovu dietu dodržujou a nenarazil jsem tam na nikoho, kdo by řekl, že to nefunguje. Je tam i několik původních pacientů Dr. Swanka.


Hodil by si sem pls odkaz na skupinu?

Mäso jedávaš? Orechy?
firidion
 
Příspěvky: 94
Registrován: 06 čer 2013 18:13

Re: Swankova dieta

Příspěvekod Ter » 16 srp 2017 20:49

Coria píše:Já jsem na této dietě lehce přes dva roky a od té doby jsem neměl ataku. Mínus je, že je trochu těžší s tím cestovat a jíst venku, je potřeba si udělat pořádný průzkum dopředu, sledovat menu restaurací online a i při objednávání si často žádám různé úpravy, aby to vyhovovalo dietě. Taky jsem kvůli tomu zhubl víc než bych chtěl, ale to u většiny lidí nehrozí. Já jsem ten typ, co byl hubený i před dietou, takže jsem to nepotřeboval. Ale pozitiva převládají - neberu léky, nemám ataky, mám víc energie a celkově se cítím dobře. Tuhle dietu jsem se rozhodl dodržovat hlavně proto, že je to nejpřesvědčivější způsob, jak kontrolovat RS. Swank měl lepší úspěchy než moderní léky, a to začal experimentovat s dietou už začátkem 50. let.

Na Facebooku je skupina lidí, co Swankovu dietu dodržujou a nenarazil jsem tam na nikoho, kdo by řekl, že to nefunguje. Je tam i několik původních pacientů Dr. Swanka.


Mohu se zeptat jak moc striktně dodrzujete? Ráda bych i oleje ořechy a semínka (oleje samozřejmě jen rostlinné)
Jinak jsem spíše pro wahls, protože takhle málo tuků co doporučuje swank je pro tělo dost drsné:O
Ter
 
Příspěvky: 15
Registrován: 15 črc 2017 09:49

Re: Swankova dieta

Příspěvekod Coria » 17 srp 2017 11:36

firidion píše:
Coria píše:Na Facebooku je skupina lidí, co Swankovu dietu dodržujou a nenarazil jsem tam na nikoho, kdo by řekl, že to nefunguje. Je tam i několik původních pacientů Dr. Swanka.


Hodil by si sem pls odkaz na skupinu?

Mäso jedávaš? Orechy?


Název skupiny je The Swank MS Diet and Lifestyle. Zkus to vyhledat. Mě to kdysi z nějakého důvodu nešlo, tak mě tam musela přidat adminka. Kdyžtak dej vědět, kdyby se ti nedařilo skupinu najít.

Jinak maso jím omezeně. Kuřecí prsa cca 2-3x za měsíc, ale dieta ti je dovoluje jíst klidně denně. Já je jím málo, protože kupuju jen v bio kvalitě a častěji si to nemůžu dovolit. Ryby 2-3x týdně. Červené maso můžeš jíst jen omezeně po prvním roce (85g v uvařeném stavu jednou týdně a pouze libové), ale osobně jsem ho měl zatím jen 4x. Ten první rok na dietě se mi změnily chuťové buňky a přestalo mi chybět :) Ořechy mám skoro denně, dělám si z nich i rostlinné mléko.
Coria
 
Příspěvky: 30
Registrován: 24 úno 2015 17:06

Re: Swankova dieta

Příspěvekod Coria » 17 srp 2017 11:49

Ter píše:Mohu se zeptat jak moc striktně dodrzujete? Ráda bych i oleje ořechy a semínka (oleje samozřejmě jen rostlinné)
Jinak jsem spíše pro wahls, protože takhle málo tuků co doporučuje swank je pro tělo dost drsné:O


Dodržuju to důsledně, až na pár výjimek. Poslední revize diety byla v 80. letech a dle mého názoru je tam pár věcí neaktuálních. Například avokádo se podle pravidel může konzumovat jen 1/8 v jednom jídle, ale já jím většinou čtvrtinu nebo polovinu. Půlka avokáda má asi 18g tuku, takže se dá v pohodě sníst, aniž by byly porušeny tukové limity na den. Přiznám se že nedodržuju příliš striktně ani limit nenasycených tuků, který je 50g denně. Dělám to proto, že jsem od přírody dost hubený. Swank tenhle limit nikde ve své knize ani v článcích neospravedlnil (na rozdíl od limitu příjmu nasycených tuků, kterému věnuje hodně prostoru a vysvětlování) a Dr. Jelinek, který navazuje na Swanka ve svém OMS programu, žádný limit nestanovil. OMS je v podstatě Swankova dieta upravená o moderní poznatky. Dr. Jelinek mě přesvědčil několika argumenty, které jsem zakomponoval do své diety, ale v jiných věcech mi přijde zbytečně příšný. To jsem ale odbočil :)
Co se týče olejů a semínek, ty jsou dovolené a doporučené i ve Swankově dietě, akorát si musíte hlídat celkový příjem tuků.
Wahlsové nevěřím, její příběh mi přijde spíš jako způsob, jak vydělat peníze. Swank svou dietu úspěšně otestoval na stovkách pacientů plus jeho program dodržují další tisíce lidí, kteří nebyli jeho pacienty. Swankův program je prověřený víc než 60 let v čase, jeho studie trvala přes 40 let! Swank sám svou dietu dodržoval a dožil se 99 let. Pro srovnání - dieta Dr. Wahlsové byla sestavena na základě účinků, kterých dosáhla na jednom jediném pacientovi - jí samotné.
Coria
 
Příspěvky: 30
Registrován: 24 úno 2015 17:06

Re: Swankova dieta

Příspěvekod ealaskae » 17 srp 2017 14:10

Ja tedy zatim jim maso kazdy den kureci a snazim se prokladat rybami.Trochu mi to kureci uz leze usima.Ale stale badam nemate nejake tipy na snidani?Davam si treba rohlik s marmeladou.Taky kupuji recke jogurty bez tuku.A jak to mate s upravou masa ja smazim kureci na rostlinnem oleji davam ho tam minimum.Drzim tu dietu chvili a neni to tak strasne.Ale s cestovanim je to opravdu tezke ted jedem na vikend na hory s polopenzi tak se trochu bojim ze mi nabidnou k veceri gulas nebo svickovou :)).Asi vymenime polopenze za apartmany s vlastnim varenim.Wahls ma dietu hlavne s velkym omezenim sacharidu a ja hlavne bez sladkeho nefunguji :) a cetla jsem,ze mozel jede hlavne na cukry.
ealaskae
 
Příspěvky: 16
Registrován: 27 črc 2013 09:45

Re: Swankova dieta

Příspěvekod Ter » 17 srp 2017 17:57

Coria píše:
Ter píše:Mohu se zeptat jak moc striktně dodrzujete? Ráda bych i oleje ořechy a semínka (oleje samozřejmě jen rostlinné)
Jinak jsem spíše pro wahls, protože takhle málo tuků co doporučuje swank je pro tělo dost drsné:O


Dodržuju to důsledně, až na pár výjimek. Poslední revize diety byla v 80. letech a dle mého názoru je tam pár věcí neaktuálních. Například avokádo se podle pravidel může konzumovat jen 1/8 v jednom jídle, ale já jím většinou čtvrtinu nebo polovinu. Půlka avokáda má asi 18g tuku, takže se dá v pohodě sníst, aniž by byly porušeny tukové limity na den. Přiznám se že nedodržuju příliš striktně ani limit nenasycených tuků, který je 50g denně. Dělám to proto, že jsem od přírody dost hubený. Swank tenhle limit nikde ve své knize ani v článcích neospravedlnil (na rozdíl od limitu příjmu nasycených tuků, kterému věnuje hodně prostoru a vysvětlování) a Dr. Jelinek, který navazuje na Swanka ve svém OMS programu, žádný limit nestanovil. OMS je v podstatě Swankova dieta upravená o moderní poznatky. Dr. Jelinek mě přesvědčil několika argumenty, které jsem zakomponoval do své diety, ale v jiných věcech mi přijde zbytečně příšný. To jsem ale odbočil :)
Co se týče olejů a semínek, ty jsou dovolené a doporučené i ve Swankově dietě, akorát si musíte hlídat celkový příjem tuků.
Wahlsové nevěřím, její příběh mi přijde spíš jako způsob, jak vydělat peníze. Swank svou dietu úspěšně otestoval na stovkách pacientů plus jeho program dodržují další tisíce lidí, kteří nebyli jeho pacienty. Swankův program je prověřený víc než 60 let v čase, jeho studie trvala přes 40 let! Swank sám svou dietu dodržoval a dožil se 99 let. Pro srovnání - dieta Dr. Wahlsové byla sestavena na základě účinků, kterých dosáhla na jednom jediném pacientovi - jí samotné.


Super tak děkuju Moc, zkusím to nějak pěkně poskládat. Celozrnne pečivo, guinoa, rýže může zůstat ze? Po tom co jsem četla wahls mám pocit ze nemůžu jist nic :D
Ter
 
Příspěvky: 15
Registrován: 15 črc 2017 09:49

Re: Swankova dieta

Příspěvekod firidion » 17 srp 2017 18:47

Coria píše:
firidion píše:
Coria píše:Na Facebooku je skupina lidí, co Swankovu dietu dodržujou a nenarazil jsem tam na nikoho, kdo by řekl, že to nefunguje. Je tam i několik původních pacientů Dr. Swanka.


Hodil by si sem pls odkaz na skupinu?

Mäso jedávaš? Orechy?


Název skupiny je The Swank MS Diet and Lifestyle. Zkus to vyhledat. Mě to kdysi z nějakého důvodu nešlo, tak mě tam musela přidat adminka. Kdyžtak dej vědět, kdyby se ti nedařilo skupinu najít.


Díky, našiel som to, som prijatý :).
firidion
 
Příspěvky: 94
Registrován: 06 čer 2013 18:13

Re: Swankova dieta

Příspěvekod Coria » 19 srp 2017 08:48

ealaskae píše:Ja tedy zatim jim maso kazdy den kureci a snazim se prokladat rybami.Trochu mi to kureci uz leze usima.Ale stale badam nemate nejake tipy na snidani?Davam si treba rohlik s marmeladou.Taky kupuji recke jogurty bez tuku.A jak to mate s upravou masa ja smazim kureci na rostlinnem oleji davam ho tam minimum.Drzim tu dietu chvili a neni to tak strasne.Ale s cestovanim je to opravdu tezke ted jedem na vikend na hory s polopenzi tak se trochu bojim ze mi nabidnou k veceri gulas nebo svickovou :)).Asi vymenime polopenze za apartmany s vlastnim varenim.Wahls ma dietu hlavne s velkym omezenim sacharidu a ja hlavne bez sladkeho nefunguji :) a cetla jsem,ze mozel jede hlavne na cukry.


K snídani například:
ovesné vločky uvařené - https://www.youtube.com/watch?v=DiEbybeAdmk
ovesné vločky studené (přes noc) - https://youtu.be/BdZIHHwX0Ao?t=1m28s
polévky s krajícem chleba. Dá se připravit doprředu, nebo tahle čočková netrvá moc dlouho - http://www.thekitchn.com/recipe-red-len ... chn-212392
rýžová kaše - spousta receptů (zeleninová, kuřecí, rybí, s houbama atd.) - například https://youtu.be/5odnF7H-tz0?t=1m
veganský talíř s tofu a zeleninou - http://www.veggieful.com/2012/07/big-ve ... kfast.html (vyžaduje víc času, dělám jen o víkendu)
ovesné banánové placky - https://www.youtube.com/watch?v=rrOpeQ5hpKs
Obecně hledám hlavně veganské recepty nebo cokoliv co je rychlé na uvaření. Není ani potřeba vymýšlet nic speciálního. Stačí jen pár krajíců chleba - s marmeládou, arašídovým máslem (kupovat bez palmového oleje), hummusem aj.

Maso smažím na troše rostlinného oleje, peču nebo griluju v troubě. S cestováním je to někdy obtížné. Pokud máš kontakt na hotel, zkus jim napsat dopředu a požádat je o nějakou snídani, co by ti vyhovovala. Udělal jsem to takhle párkrát a dostal jsem jednou uzenou rybu, pak třeba zeleninový salát, ovecné vločky s mandlovým mlékem atd. Ještě jsem se nesetkal s tím, že by mi někdo nechtěl vyhovět :)
Coria
 
Příspěvky: 30
Registrován: 24 úno 2015 17:06

Re: Swankova dieta

Příspěvekod Coria » 19 srp 2017 08:54

Ter píše:Super tak děkuju Moc, zkusím to nějak pěkně poskládat. Celozrnne pečivo, guinoa, rýže může zůstat ze? Po tom co jsem četla wahls mám pocit ze nemůžu jist nic :D


Určitě, akorát u toho pečiva bych si hlídal složení. Často do něj přidávají mléko nebo palmový olej. Já se osobně vyhýbám i chlebům s éčkama. Quinoa a rýže v neomezeném množství. Quinou mám celkově rád, je skvělá jako příloha a dají se z ní udělat saláty do 30 minut. Dám ji vařit do rýžovaru, mezitím nakrájím zeleninu a mám snídani nebo večeři na dva dny dopředu :)
Taky jsem měl zezačátku pocit, že nemůžu nic, ale receptů mám teď tolik, že je nestíhám zkoušet. Tady jich je víc než dost - https://www.pinterest.ie/theswankmsdieta/
Coria
 
Příspěvky: 30
Registrován: 24 úno 2015 17:06

Další

Zpět na Přírodní léky, substance a běžně dostupné doplňky stravy - výzkum, zjištění, objevy ; vitamíny a alternativní medicína

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron