Vysoký příjem soli může být rizikovým faktorem eresky

Ověřené i ne úplně ověřené přírodní či běžné substance, které by mohly pomáhat, ale i škodit. Také alternativní medicína, různé diety, strava. Ověřené i ne zcela ověřené alternativní teorie.

Vysoký příjem soli může být rizikovým faktorem eresky

Příspěvekod Franta » 06 srp 2015 09:14

Zde je jiný důvod proč solit méně.
Nový výzkum na myších ukazuje, že vysoký příjem sodíku může být nově zjištěný rizikový faktor pro vývoj roztroušené sklerózy ovlivňováním imunitních buněk, které způsobují tuto nemoc.
...
Vědci krmili vysoce slanou dietou nebo srovnávací dietou tři geneticky rozdílné skupiny myší.
Vědci poté zavedli těmto myším nemoc podobnou lidské roztroušené skleróze.
V jedné genetické skupině vykázali samci i samičky myší zhoršení klinických příznaků nemoci.
V další genetické skupině pouze samičky vykázaly negativní reakci na sůl.
Ve třetí genetické skupině nebyla žádná odezva na sůl.
Genetika byla zásadním faktorem. U myší které nereagovaly na sůl nebyly přímé změny ve funkci jejich imunitních buněk, ale vykázaly známky zeslabené hematoencefalické bariéry.

....
5.8.2015
http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 110204.htm
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Vysoký příjem soli může být rizikovým faktorem eresky

Příspěvekod Lorain » 08 čer 2016 21:27

Zajímalo by mě, jak to máte se solí. S jejím metabolismem. U nás se solí velmi málo, s mým nástupem RS jsem to u sebe ještě dost omezila a přesto mám dle krevniho rozboru chloridy vždy při horní hranici doporučeného sféra. Poprvé mě to zarazilo, tak jsem soli začala kontrolovat ještě víc a podruhé to bylo ještě horší. Přemýšela jsem o to. I v souvislosti s tím, že jak moč tak i stolice byly cítit velmi slaně. Jskože výrazně víc než kdykoli předtím. Tak, že jsem to zaznamenala.
Lorain
 
Příspěvky: 76
Registrován: 04 led 2016 13:44

Re: Vysoký příjem soli může být rizikovým faktorem eresky

Příspěvekod masha » 08 čer 2016 22:10

Lorain píše:Zajímalo by mě, jak to máte se solí. S jejím metabolismem. U nás se solí velmi málo, s mým nástupem RS jsem to u sebe ještě dost omezila a přesto mám dle krevniho rozboru chloridy vždy při horní hranici doporučeného sféra. Poprvé mě to zarazilo, tak jsem soli začala kontrolovat ještě víc a podruhé to bylo ještě horší. Přemýšela jsem o to. I v souvislosti s tím, že jak moč tak i stolice byly cítit velmi slaně. Jskože výrazně víc než kdykoli předtím. Tak, že jsem to zaznamenala.


U me je Cl zcela v norme,Na taky ok (resp.na ci lehce pod spodni hranici).nesolim,ale striktne to nehlidam...po slanym jidle (ktery mi nechutna) mam navic desnou zizen.
ale je to jedna zkusenost,treba to maj ostatni jinak.pozn.hodnoty v krvi a realny prijem neni ttez ostatne jako u vsech muneralu ev.vitaminu.
Naposledy upravil masha dne 09 čer 2016 16:14, celkově upraveno 1
masha
 
Příspěvky: 44
Registrován: 29 led 2014 00:31

Re: Vysoký příjem soli může být rizikovým faktorem eresky

Příspěvekod dulca » 08 čer 2016 22:17

Lorain píše:Zajímalo by mě, jak to máte se solí. S jejím metabolismem. U nás se solí velmi málo, s mým nástupem RS jsem to u sebe ještě dost omezila a přesto mám dle krevniho rozboru chloridy vždy při horní hranici doporučeného sféra. Poprvé mě to zarazilo, tak jsem soli začala kontrolovat ještě víc a podruhé to bylo ještě horší. Přemýšela jsem o to. I v souvislosti s tím, že jak moč tak i stolice byly cítit velmi slaně. Jskože výrazně víc než kdykoli předtím. Tak, že jsem to zaznamenala.


nejis nahodou kortaky, ty muzou s hladinou Na a Cl docela zacloumat...
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Vysoký příjem soli může být rizikovým faktorem eresky

Příspěvekod vychodocech » 08 čer 2016 23:35

Lorain píše:Zajímalo by mě, jak to máte se solí. S jejím metabolismem. U nás se solí velmi málo, s mým nástupem RS jsem to u sebe ještě dost omezila a přesto mám dle krevniho rozboru chloridy vždy při horní hranici doporučeného sféra. Poprvé mě to zarazilo, tak jsem soli začala kontrolovat ještě víc a podruhé to bylo ještě horší. Přemýšela jsem o to. I v souvislosti s tím, že jak moč tak i stolice byly cítit velmi slaně. Jskože výrazně víc než kdykoli předtím. Tak, že jsem to zaznamenala.

Pokud máte ionty v krvi v normě, tak to nemusíte řešit. To, že méně solíte, ještě neznamená, že budete mít v krevní plazmě jiné hodnoty iontů, tělo si totiž bere z potravy tolik kolik potřebuje, ostatní vyloučí. Jestli se vám zdá, že je špatné, že máte nějaké ionty při horní hranici (normy), tak zkuste více např. dodržovat pitný režim a vypít průběžně denně potřebné množství tekutin (vody). Sodík, draslík, jsou ionty, které regulují v těle vodní rovnováhu (také umějí zadržovat v těle vodu), jsou to životně nezbytné prvky, bez kterých bychom nežili - např. naše nervová soustava by nefungovala. Je jasné, že nadmíra soli (Na) v potravě zdravá není - zatěžuje to orgány v těle, které se podílejí na její vylučování, a zřejmě i ovlivňuje střevní mikrofloru.

něco o iontech: http://www.celostnimedicina.cz/proc-nas ... je-sul.htm
chloridy: http://www.toplekar.cz/laboratorni-hodn ... ml?znak=CH
krevní plazma: http://old.lf3.cuni.cz/physio/Physiolog ... asma_2.doc
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12


Zpět na Přírodní léky, substance a běžně dostupné doplňky stravy - výzkum, zjištění, objevy ; vitamíny a alternativní medicína

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků