lékařka s RS žádá na Slovensku o eutanazii

lékařka s RS žádá na Slovensku o eutanazii

Příspěvekod vychodocech » 15 čer 2015 01:22

Slovenská lékařka s RS žádá povolení eutanazie na Slovensku článek zde:

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa ... nazii.html
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: lékařka s RS žádá na Slovensku o eutanazii

Příspěvekod petankl » 15 čer 2015 05:48

To by me zajimalo, co by na ten clanek rekla prof. Havrdova a jak by kolegyni poradila. :-)
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: lékařka s RS žádá na Slovensku o eutanazii

Příspěvekod Franta » 15 čer 2015 18:50

Já bych jí radil to nevzdávat.
Na eRSku určitě existují silnější kalibry než lék který určitě bere. Je to spíš jen ostuda společnosti, když prosí o eutanázii, když řešení existuje.
Ale i jestli chce společnost šetřit, a paní nemá jinou možnost, tak na eresku funguje levná chemoterapie.
Heathers také ještě před HSCT brala chemoterapii a eresky se "zbavila" ještě před samotnou transplantací. A pak jsem tu někde psal i příběh nějaké ženy co také brala chemoterapii a byla docela ok. Když bude jó špatně, tak může kouřit trávu a být vysmátá...

A třeba se dočká alespoň již v EU schválené Lemtrány, která je o dost věší kalibr než Tysabri, ale za to riziko to myslím stojí a nebo se třeba dočká i Ocrelizumabu.
Také by mohl partner prodat dům a ty léky koupit a nebo jí zaplatit HSCT v USA.
Takhle bych řekl, že je v tom jiný háček.
Buď je tam deprese a sebevražedné sklony, jako regulérní diagnóza a nebo se jí partner chce zbavit.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: lékařka s RS žádá na Slovensku o eutanazii

Příspěvekod petankl » 16 čer 2015 05:47

Tak ji porad emailem Franto, jiste ji to moc potesi, ze nema pachat sebevrazdu, ze ji do toho tlaci partner a ze existuji jiz silne preparaty pro zacinajici rrrs, ktere budou do deseti let na trhu. :-)
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: lékařka s RS žádá na Slovensku o eutanazii

Příspěvekod Franta » 17 čer 2015 12:40

Když má někdo sebevražedné sklony či deprese způsobené vedlejším účinkem léků, tak mu to těžko někdo rozmluví. :cry:
Takže to byla jen taková filozofická úvaha :?
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: lékařka s RS žádá na Slovensku o eutanazii

Příspěvekod petankl » 17 čer 2015 15:24

A jak vis, ze je to ucinkem leku? Rs je smrtelna nemoc, ktera muze byt pro pacienta nesnesitelne paralyzujici. A to bez ohledu na nejnovejsi preparaty, ktere ji stejne nevyleci. Jestli ta doktorka neni neurolozka, ktera samozrejme uz mela v nemocnici na pokojich radu tech rs lezaku, co cekaji neschopni slova az se konecne udusi. Ze tak sama nechce skoncit a je to pro ni podstatnejsi nez zivot je jen otazka jejiho osobniho rozhodnuti. Je naprosta pravda, ze ne kazdy takto musi skoncit a vzhledem k tomu, ze jeste pise na vladu, tak v tom stavu neni. Opakuji ale, ze to jestli chce nebo nechce zit, chce nebo nechce eutanazii je jeji navysost osobni rozhodnuti do ktereho zadne spolecnosti nic neni.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: lékařka s RS žádá na Slovensku o eutanazii

Příspěvekod Franta » 17 čer 2015 20:17

Co se týká příspěvku léků k depresi.:
Vedlejší účinky Medrol: http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... &tab=texts
.....psychiatrické poruchy (mánie, blud, halucinace a schizofrenie), afektivní porucha (včetně depresivní nálady, euforické nálady, citové lability, drogové závislosti, sebevražedných myšlenek), duševní poruchy, změny osobnosti, změny nálady, stavy zmatenosti, abnormální chování, úzkost, nespavost, podrážděnost

vedlejší účinky Prednison:
http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... &tab=texts
.....deprese nebo mánie (povznesená dobrá nálada)....

nežádoucí účinky Rebif
.....Deprese je častá (může postihovat až 1 z 10 pacientů) u pacientů .....

nežádoucí účinky Copaxone:
Velmi časté (mohou postihnout více než 1 osobu z 10): infekce, chřipka úzkost, deprese, bolest hlavy nevolnost kožní vyrážka...

nežádoucí účinky Gilenya:
http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... &tab=texts
Psychiatrické poruchy
Časté: Deprese
Méně časté: Zhoršená nálada

To co je na příbalových letácích, tak to je ze studií v porovnání s lidmi co měli také roztroušenou sklerózou(také v těžké životní situaci), ale kteří nebyli léčeni tím konkrétním lékem. Tj. deprese je zde jednoznačně způsobena pouze tím lékem a nikoliv situací.
Ale tím vůbec nechci říkat, že to je způsobeno jen léky. Samozřejmě, bývá to způsobeno i reálnou situací ve které se nemocný nachází. Ale příspěvek léků k depresi je jasný.

Konkrétní případ neznám, ale když můžu, tak se vždy pokusím sebevraždu rozmluvit a to i v případě že je naděje na vyléčení minimální.
Ano, dovedu si představit, že bych mohl respektovat svobodnou volbu ukončit život, nejprve je ale třeba udělat vše pro záchranu života a sebevraždu se alespoň pokusit rozmluvit.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: lékařka s RS žádá na Slovensku o eutanazii

Příspěvekod rozárka » 21 čer 2015 20:42

Franta píše:Já bych jí radil to nevzdávat.
Na eRSku určitě existují silnější kalibry než lék který určitě bere. Je to spíš jen ostuda společnosti, když prosí o eutanázii, když řešení existuje.
Ale i jestli chce společnost šetřit, a paní nemá jinou možnost, tak na eresku funguje levná chemoterapie.
Heathers také ještě před HSCT brala chemoterapii a eresky se "zbavila" ještě před samotnou transplantací. A pak jsem tu někde psal i příběh nějaké ženy co také brala chemoterapii a byla docela ok. Když bude jó špatně, tak může kouřit trávu a být vysmátá...

A třeba se dočká alespoň již v EU schválené Lemtrány, která je o dost věší kalibr než Tysabri, ale za to riziko to myslím stojí a nebo se třeba dočká i Ocrelizumabu.
Také by mohl partner prodat dům a ty léky koupit a nebo jí zaplatit HSCT v USA.
Takhle bych řekl, že je v tom jiný háček.
Buď je tam deprese a sebevražedné sklony, jako regulérní diagnóza a nebo se jí partner chce zbavit.


Tedy promiň Franto, ale po přečtení tohoto tvého příspěvku mám pocit, že vůbec nevíš o čem ereska je. Musím uznat, že být zdravá, tak bych si taky asi neuměla přesně předstvavit pocity a problémy člověka, který je mladý a velice rychle ztrácí kontrolu nad svým tělem. Ale já RS mám, přibližně stejně dlouho jako zmiňovaná paní doktorka a nejspíš budu v podobném stavu jako ona. Léčbu už nemám žádnou, protože zatím vše selhalo (Betaferon, Kiovig, Siponimod) a nic jiného mi nikdo nenabídl a už asi nenabídne. Nemám perspektivu. Je mi 40 a měla bych být na vrcholu svých sil. Místo toho sotva lezu, svěrače nesvírají, ruce slouží jen na půl, jsem slaboučká, unavená a mám hrůzu z budoucnosti, která se rýsuje čím dál zřetelněji.S nadějí každý týden hltám tvoje články, jestli není nějaký nový zázrak na obzoru. Nemám deprese z léků, dokonce na to, v jakém jsem stavu je v podstatě nemám vůbec, a z tohoto světa se mi odcházet nechce, stejně jako paní doktorce. Ale jedno vím jistě, že až přijde ta chvíle, kdy už to nepůjde, budu víc na obtíž než k užitku a nebudu si moct ani utřít nudli pod nosem, tak chci říct "TEĎ chci jít a vy mi to umožněte". Zkrátka mít možnost odejít relativně důstojně. Paní doktorce fandím a moc bych si přála, aby politici odložili pokrytecké kecy o dostatku léků na bolest a našli odvahu a eutanázii schválili. Je ještě jiná bolest, bolest na duši a bezmoc a na tu žádné léky nejsou...
rozárka
 
Příspěvky: 2
Registrován: 05 črc 2013 22:13

Re: lékařka s RS žádá na Slovensku o eutanazii

Příspěvekod vychodocech » 21 čer 2015 21:45

Já to vidím tak, že nelze hodnotit člověka a jeho zdravotní stav na dálku, ta lékařka jistě není hloupá a zná svoje možnosti. RS může mít různé podoby a také konečné stadium nemoci je mnohdy děsivé. Tam už nelze ani hovořit o lécích na depresi nebo na bolest, ten nevyhnutelný stav totiž trvá značně dlouho (není to tak rychlé jako např. u smrtelně nemocných s rakovinou), možná Franta jen neviděl konce těchto nemocných. Já osobně jsem příznivcem eutanazie, jen je to složitá otázka pravidel na její provedení - bohužel do toho se nikomu v politice nechce.

Jinak tento případ vidím tak, že jde o to, aby se rozvířila diskuze o eutanazii, tedy o možnosti důstojného odchodu ze života za jasných podmínek. Je ale věcí novináře jak si ten článek "přibarví", takže ho beru s rezervou.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: lékařka s RS žádá na Slovensku o eutanazii

Příspěvekod Franta » 22 čer 2015 01:30

@rozárka
Franta píše:dovedu si představit, že bych mohl respektovat svobodnou volbu ukončit život, nejprve je ale třeba udělat vše pro záchranu života a sebevraždu se alespoň pokusit rozmluvit.

Nikdo nemůže u každého předem vědět, jestli jsou sebevražedné sklony způsobeny léky a nebo tíživou situací. To že bych se vždy sebevraždu pokusil rozmluvit vůbec neznamená, že situaci zlehčuji.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: lékařka s RS žádá na Slovensku o eutanazii

Příspěvekod elwex » 23 čer 2015 13:17

Já jsem měl těžkou depresi po Solumedrolu a v té době jsem byl pevně rozhodnutý, že se musím zabít, jenom jsem nevěděl jak. Bylo by to mé "svobodné rozhodnutí". A nyní jsem opravdu moc rád, že mě má rodina ve spolupráci s doktory uhlídala, abych se nezabil.
elwex
 
Příspěvky: 50
Registrován: 01 pro 2013 20:47

Re: lékařka s RS žádá na Slovensku o eutanazii

Příspěvekod ostravacek » 29 čer 2015 15:31

Při přečtení příběhu této mladé ženy kterou nemilosrdně drtí RS se mi roztřásly ruce a měl jsem k pláči jen kousek...smutné a chápu její pocity.Mohu ji snad jen popřát pevnou víru a odhodlání i když sám vím jak je tento boj s RS těžký.
ostravacek
 
Příspěvky: 1
Registrován: 11 čer 2013 18:00


Zpět na Zdravotní péče - Finance - Přednášky - Odkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron