Prirozeny prubeh rs - relapsy vs postizeni

Včasná diagnostika RSky je dobrá nejen pro nové pacienty, ale i pro výzkumníky proto, aby při vývoji léků nemuseli čekat na výsledky několik let.

Prirozeny prubeh rs - relapsy vs postizeni

Příspěvekod petankl » 24 bře 2013 09:47

Nevim, jestli to tu jeste nekde neni (kdyztak prosim smaz Franto) ale bylo by dobre sem pridat zajimavou studii o prirozenem prubehu rs. Neurologove zde zjistili, ze pocet relapsu ma jen maly vliv na dlouhodobou invaliditu rs pacientu. Konkretne:

-caste relapsy v prvnich dvou letech a kratky interval mezi nimi znamenaji v prumeru rychlejsi postup k sekundarni progresi,
-celkovy pocet relapsu ale neni nijak statisticky asociovan s rychlejsim nebo pomalejsim nastupem invalidity,
-vyssi pocet relapsu po roce 2 choroby je naopak priznivy ukazatel, tj. cim vice, tim pozdejsi nastup invalidity.

Link (doporucuji procist a prohlednout grafy): http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2892939/
Naposledy upravil petankl dne 24 bře 2013 11:34, celkově upraveno 1
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: Prirozeny prubeh rs - relapsy vs postizeni

Příspěvekod vychodocech » 24 bře 2013 11:28

Zajímavá studie, je dobré říci, že ta studie vychází z dlouhodobých údajů nemocných pacientů a to i 25 let zpátky do minulosti, v té době nebyly téměř žádné léky které by tuto nemoc ovlivnily, sběr dat skončil v roce 2000. Porovnává se doba a nástup invalidity mezi jednotlivými formy RS (progresívní, sekunrárně progresívní a RRRS). Každopádně je to rozsáhlá, dlouhodobá studie, která se snažila být objektivní - (u lidí již léčenými "novými" léky by ta objektivita už nebyla - proto je v názvu "Přirozený průběh").

Díky petankl - sice nevím jestli jsem to přeložil vlastními slovy srozumitelně (alespoň jsem to tak z překladu pochopil).
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Prirozeny prubeh rs - relapsy vs postizeni

Příspěvekod petankl » 24 bře 2013 11:38

Dal jsem to sem proto, aby bylo videt, jaky je zhruba prirozeny vyvoj rs (ve statistickem pohledu samozrejme, na to se nesmi zapominat). Slo mi o to, aby zde bylo aspon o trochu lepe definovano oproti cemu maji ty vyvijene preparaty vytvaret zlepseni. A taky, ze cil studii ve forme snizeni poctu relapsu za dva nebo ctyri roky neni dobry endpoint, nebot ani ty relapsy, ackoliv velmi neprijemne, nemusi znamenat dlouhodobe postizeni.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22


Zpět na Diagnostika - výzkum

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků