Chybný metabolismus tuků

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Chybný metabolismus tuků

Příspěvekod Franta » 14 úno 2013 13:59

http://www.eurekalert.org/pub_releases/2011-12/uocp-rcm122211.php
http://medicalxpress.com/news/2011-12-link-multiple-sclerosis-area-brain.html
http://shineonscotland.org.uk/2011/12/researcher-contends-multiple-sclerosis-is-not-a-disease-of-the-immune-system/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=researcher-contends-multiple-sclerosis-is-not-a-disease-of-the-immune-system

Další teorie, že RS vůbec není autoimunní choroba.
Že roztroušenou sklerozu zapřičiňuje chybný metabolismus tuků. Prý je to hodně podobné atheroskleroze (kornatění tepen). S tím rozdílem, že se to děje v centrální nervové soustavě.

Tato teorie vysvětluje že ženy častěji trpí RS, protože maji jiný metabolismus tuků než muži.

Dr. Angelique Corthals, forézní antropolog a professor na univerzitě John Jay kriminálního soudu v New Yorku, věří že primární příčina RS může být vysledována v transkripčních faktorech v buněčném jádru, které řídí přísun, štěpení a uvolňování lipidů (tuků a podobných látek) uvnitř těla. Poruchy těchto proteinů, známých jako "peroxisome proliferator-activated receptors (PPARs)" zapřičiňují toxický vedlejší produkt špatného cholesterolu zvaný zoxidovaný LDL který vytváří plak na postižených tkáních. Nahromadění plaku pak spouští imunitní odezvu, která nakonec vede ke zjizvení. To je v podstatě ten samý mechanismus zapojený v atheroskleroze ve které porucha PPAR zapřičiňuje akumulaci plaku, vyburcování imunitního systému a zjizvení srdečních artérií.
"když selže metabolismus lipidů v arteriích tak dostanete atherosklerozu", vysvětluje Corthals. " Když se to samé stane v centrální nervové soustavě, tak dostanete roztroušenou sklerozu."

Největší rizikový faktor poruch homeostáze lipidů je to že máte vysoký LDL cholesterol. Takže jestli PPAR stojí v příčině RS, tak by to vysvětlovalo vzestup choroby v posledních desetiletích. "Všeobecně lidé na celém světě zvyšují jejich přísun cukrů a živočišných tuků, které často vedou k vysokému LDL cholesterolu." říká Corthals. "Tak že by jsme měli očekávat že budeme vidět vysoký výskyt chorob spojených s metabolismem tuků - tak jako srdeční choroby a v tomto případě i RS." To také vysvětluje proč statiny, léky používané na snížení hrozby cholesterolu, ukazují slibný potenciál v lečbě RS.

Hypotéza lipidů také vnáší světlo na spojení RS a nedostatku vitamínu D. Vitamín D pomáhá snižovat cholesterol, a tak je jasné, že nedostatek vitamínu D zvyšuje pravděpodobnost choroby - zejména ve spojení se stravou bohatou na tuky a cukry.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2418
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Chybný metabolismus tuků

Příspěvekod Petr75 » 20 pro 2018 22:50

2018 Lis 19
Division of Brain Sciences, klinika, Imperial College, London, UK
Lipoprotein markery spojené s postižením RS
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6242870/

..Volný cholesterol nesen VLDL-2 vysoce koreluje s plazmovými cytokiny CCL-17 a IL-7

----------------------------------------------------------------------------------------------

2018 Lis 20
Ústav lékařské chemie, biochemie a klinické biochemie, Lékařská fakulta Univerzity Komenského, Bratislava, Slovensko
Cholesterol koreluje s invalidním skóre u pacientů s relabující-remitující formou RS
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30339921

ZÁVĚR:
Pozitivní korelace celkového a LDL cholesterolu se zdravotním postižením skóre u pacientů s relabující-remitující formu RS ukazují, že Lipidové parametry mohou mít negativní vliv na progresi onemocnění.
Uživatelský avatar
Petr75
 
Příspěvky: 2610
Registrován: 17 úno 2013 08:58
Bydliště: Rychnovsko


Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron