Netrin-1 cíl pro opravy myelinu

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Netrin-1 cíl pro opravy myelinu

Příspěvekod vychodocech » 10 črc 2013 23:43

Dnes vyšel zajímavý článek o novém objevu - inhibitor oligodendrocytů s názvem Netrin-1.

Něco jsem přeložil (volný překlad) - tedy dost neodborně (moje AJ není dobrá) pro něco jsem nenašel české slovo takže mě klidně opravte - děkuji:

Oligodendrocyty vykazují omezenou schopnost remyelinizace u roztroušené sklerózy. Faktorem procesu lézí RS se předpokládá, že dochází k potlačování šíření oligodendrocytů (neaktivních bílkovin nebo peptidů**), což omezuje jejich přijímání do axonů, které potřebují obnovit myelin, ale bylo identifikováno jen málo látek (inhibitorů) které tuto reakci ovlivňují. Kandidátem je inhibitor netrin-1, což je vylučovaný protein, který odpuzuje přenesení oligodendrocytů (neaktivních bílkovin nebo peptidů**) během nervového vývoje - ty co se tvoří v myelinové oligodendrocyty v centrální nervové soustavě dospělých hlodavců. Zkoumali jsme distribuci netrinu-1 v bílé hmotě dospělého člověka s RS. Zaznamenali jsme plnohodnotné bílkoviny netrin-1 a kratší fragmenty-netrin-1 ve vzorcích normální bílé hmoty a RS lézí z dospělého lidského mozku. Ukazujeme, že peptidy odpovídající amino terminál domén VI a V netrin-1 odrážejí přenesení oligodendrocytů (neaktivních buněk - peptidů**), ale nemají chemoatraktivní schopnost v plnohodnotný netrin-1. Navíc rekombinantní doména VI-V netrin-1 narušuje činnost chemoatraktivní Full-netrin-1, v souladu s "competitive"* mechanismem účinku. Tato zjištění naznačují, že plnohodnotné a fragmentované formy netrin-1, nalezené v lézích RS mají schopnost inhibovat ovlivnění migrace oligodendrocytů, identifikace netrinu-1 je potenciální cíl pro terapie pro remyelinizaci.

*competitive (viz.: Biochemie - v souvislosti s inhibici enzymové aktivity, která je výsledkem reverzibilní spojení enzymu s alternativní hmotou a brání normálnímu substrátu vazby)
** (neaktivních bílkovin nebo peptidů) - viz. níže poučka od Franty :-)

zdroj: http://multiple-sclerosis-research.blog ... epair.html
Naposledy upravil vychodocech dne 12 črc 2013 09:50, celkově upraveno 2
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Netrin-1 cíl pro opravy myelinu

Příspěvekod Franta » 11 črc 2013 08:55

Jen taková málá oprava.
V článku nepíší o šíření samotných oligodendrocytů, ale o prekurzorových buňkách oligodendrocytů. To jsou buňky ze kterých se oligodendrocyty teprve vytváří. Ty mohou volně migrovat.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Netrin-1 cíl pro opravy myelinu

Příspěvekod vychodocech » 11 črc 2013 15:35

OK. já vím, uvedl jsem proto vlastními slovy "odpuzuje přenesení oligodendrocytů (neaktivních bílkovin nebo peptidů) během nervového vývoje" (nedokázal jsem to jinak popsat česky)

Ale díky za opravu - napsal jsi to lépe :-).
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Netrin-1 cíl pro opravy myelinu

Příspěvekod Franta » 12 črc 2013 02:35

myslím už v předchozí větě ;)
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Netrin-1 cíl pro opravy myelinu

Příspěvekod vychodocech » 12 črc 2013 09:47

Ajjajaj, no vidíš - přehlédl jsem to - chybička se vloudila. díky - opravím to :-)
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12


Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků