Protein vázající vitamin D, potenciální biomarker v MS

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Protein vázající vitamin D, potenciální biomarker v MS

Příspěvekod vychodocech » 22 kvě 2021 18:52

vyšel článek o studii vit D a proteinu, který ho váže, proto také úbytek vit D u pacientů s RS.

strojový překlad:

Nižší hladiny proteinu vázajícího vitamin D v krvi, známého jako VDBP, byly pozorovány u pacientů s nově diagnostikovanou roztroušenou sklerózou (MS) v nové studii - nálezy, které naznačují, že by protein mohl potenciálně působit jako biomarker neurodegenerativního onemocnění.

"Tato studie odhalila nezávislou souvislost mezi nižšími ... úrovněmi VDBP a rizikem MS," napsali vědci. Tým však uvedl, že k potvrzení jejich zjištění jsou zapotřebí další studie.

Studie „Redukce cirkulujícího proteinu vázajícího vitamin D u pacientů s roztroušenou sklerózou“ byla publikována v BMC Neurology.

Genetické a environmentální rizikové faktory jsou spojeny s MS. Jedním z takových rizikových faktorů je hladina vitaminu D v krvi, která se podílí na vylučování protizánětlivých faktorů.

VDBP je protein, který váže a transportuje metabolizovaný vitamin D, aby zabránil jeho nedostatku.

"Protože VDBP je klíčovým determinantem vitaminu D, může účinně ovlivnit udržitelnost, biokompatibilitu a biologický výkon vitaminu D," napsali vědci.

Předchozí studie ukázaly nekonzistentní výsledky týkající se možné asociace mezi proteinem vázajícím vitamin D a prevalencí MS a progresí onemocnění.

Tým vědců z Teheránské univerzity lékařských věd v Íránu tedy zkoumal vztah mezi rizikem MS a hladinami VDBP u nedávno diagnostikovaných pacientů s MS - u pacientů s diagnózou v předchozím roce - aby zjistil, zda protein může působit jako biomarker nemoci.

Mezi březnem 2018 a únorem 2020 bylo přijato celkem 609 účastníků studie. Celkem bylo 296 pacientů s RS (79,1% žen, průměrný věk 33,1) a 313 zdravých lidí (58,8% žen, průměrný věk 35,1), kteří sloužili jako kontroly .

Byly hodnoceny dvě běžné variace genu VDBP - zvané rs7041 a rs4588 - a bylo zjištěno, že se vyskytují s podobnou frekvencí v MS a kontrolních skupinách.

Poté vědci dále analyzovali podskupinu účastníků, která zahrnovala 77 pacientů s MS diagnostikovaných jeden rok před zahájením studie a 67 zdravých lidí, kteří byli ve shodě z hlediska věku a pohlaví.


Více než polovina (54,5%) pacientů s MS v podskupinové analýze uvedla, že užívá pravidelné doplňky vitaminu D, ve srovnání s pouhými 18% kontrol. Není překvapením, že průměrná hladina vitaminu D v krvi byla u těchto pacientů s RS vyšší (33,6 nanogramů / ml) než u kontrol (21,6 nanogramů / ml).

Je pozoruhodné, že průměrná hladina cirkulujícího VDBP byla významně nižší u pacientů s MS (3,64 mikrogramů (mcg) / ml) než u kontrol (5,31 mcg / ml), a to i po úpravě hladin vitaminu D účastníků, indexu tělesné hmotnosti (míra tělesného tuku na základě výšky a hmotnosti) a užívání doplňků vitaminu D.

V žádné skupině nebyla pozorována žádná souvislost mezi hladinami VDBP a vitaminu D. Hladiny VDBP se navíc významně nelišily u pacientů s MS léčených specifickou léčbou MS ve srovnání s neléčenými jedinci.

"Závěrem jsme nezjistili žádnou rizikovou souvislost mezi běžnými genetickými variantami VDBP a MS," napsal výzkumník a dodal, že data naznačují "souvislost mezi nižšími hladinami cirkulujícího VDBP a roztroušenou sklerózou u nově diagnostikovaných pacientů."

Tým zdůraznil, že jejich studie byla omezena pozorovacím designem a krátkodobou povahou.

"Jsou zapotřebí další práce, aby se zjistilo, zda může být VDBP znám jako biomarker v raných fázích MS," uvedli vědci a poznamenali, že "příčinná role VDBP ve vývoji MS je stále nejasná."

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... biomarker/
vychodocech
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník