Přírodní molekula NAC může pomoci zlepšit funkci mozku u RS

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Přírodní molekula NAC může pomoci zlepšit funkci mozku u RS

Příspěvekod vychodocech » 05 bře 2020 00:22

Přírodní molekula NAC může pomoci zlepšit funkci mozku MS.

strojový překlad:

Léčba N-acetylcysteinem nebo NAC - přírodní molekula, která zvyšuje hladinu antioxidantů po dobu dvou měsíců - významně zlepšila metabolickou aktivitu v určitých oblastech mozku u lidí s roztroušenou sklerózou (MS), uvádí se malá klinická studie.

Toto zvýšení metabolické aktivity bylo doprovázeno zlepšením kognitivní funkce a pozornosti pacientů.

"Jedná se o vzrušující studii, která naznačuje, že přírodní molekula, jako je NAC, může pomoci zlepšit metabolismus a symptomy mozku u pacientů s roztroušenou sklerózou," Andrew Newberg, MD, profesor na Thomas Jefferson University, neuro-zobrazovací expert a vedoucí studie autor, řekl v tiskové zprávě.

Studie „Podávání N-acetylcysteinů je spojena se zvýšeným mozkovým metabolismem glukózy u pacientů s roztroušenou sklerózou: průzkumná studie“, byla zveřejněna v časopise Frontiers in Neurology.

V MS vede autoimunitní reakce namířená proti myelinu - ochranný proteinový plášť kolem nervových vláken - k zánětlivému procesu, který vytváří léze a vážně poškozuje neurony pacientů nebo nervové buňky. Dostupné terapie se však zaměřují na prevenci výskytu dalších lézí místo na obnovu postižených nervových buněk.

Oxidační stres, nerovnováha mezi tělem produkující potenciálně škodlivé reaktivní druhy kyslíku a jeho schopnost je zadržet, je známou hnací silou neurologického poškození způsobeného samovolně reagujícím nebo samo útočným imunitním systémem.

Řešení oxidační nerovnováhy je tedy slibnou strategií, která pomůže snížit poškození neurologických funkcí.

NAC je přírodní molekula, která zvyšuje hladinu glutathionu v těle a mozku. Glutathion je antioxidant nalezený v neuronech, který chrání tyto buňky před oxidačním poškozením.

Společný volně prodejný perorální doplněk NAC je také k dispozici jako injekční lék. Ve své injekční formě se NAC používá k prevenci poškození jater vyvolaného oxidačním stresem po předávkování acetaminofenem snižujícím bolest (prodávaným mimo jiné jako Actamin a Tylenol).

Studie myší ukázaly, že příjem NAC zvyšuje hladinu glutathionu v mozku.

V předchozí studii vědci z Univerzity Thomase Jeffersona ve Filadelfii vyhodnotili výhody, které poskytuje NAC lidem s Parkinsonovou chorobou, což je také stav, který se vyznačuje oxidačním stresem a neurodegenerativním poškozením.

Účastníci této studie, kteří byli léčeni kombinací jak orálního, tak intravenózního (do žíly nebo IV) NAC, měli zesílení dopaminové funkce v bazálních gangliích, což je oblast mozku často postižená Parkinsonovou chorobou. Dopamin, jehož ztráta je charakteristickým znakem nemoci, je chemický posel, který umožňuje nervovým buňkám komunikovat a kromě jiného pomáhá regulovat pohyb.

V nové studii vědci vyhodnotili, zda má NAC terapeutické přínosy také u SM.

"I když existuje několik studií na lidech, které hodnotily antioxidanty u pacientů s RS, žádná z nich prozkoumala použití NAC," uvedl tým.

Do klinického hodnocení (NCT03032601) bylo zařazeno 24 pacientů s MS, z toho 18 s relaps-remitující MS (RRMS) a šest s primární progresivní MS (PPMS). Účastníci byli náhodně rozděleni do dvou skupin. 12 osob v kontrolní skupině - 10 žen a dva muži, průměrný věk 53,9 - dostalo pouze standardní péči. Mezitím dostali ostatní 12 - 10 žen a dva muži, průměrný věk 51,5 - NAC plus standardní léčba.

NAC byl podáván denně - IV jednou týdně a ústně během zbývajících 6 dnů. Účastníci v obou skupinách byli hodnoceni na začátku studie (výchozí hodnota) a po dvou měsících léčby.

Vyhodnocení pomocí zobrazování fluorodeoxyglukózou (FDG) pozitronovou emisní tomografií (PET) - technika měření metabolismu glukózy (cukru) v neuronech - byla provedena na začátku a na konci dvou měsíců.

Účastníci také vyplnili klinické a symptomové dotazníky na začátku studie a o dva měsíce později. Jednalo se o inventarizaci duševního zdraví (MHI) a dotazník o vnímání deficitu (PDQ).

Po počátečním dvouměsíčním období měli účastníci ve standardním rameni studie nárok na léčbu pomocí NAC.

Výsledky zobrazování PET ukázaly, že u pacientů, kterým byl podán NAC po dobu dvou měsíců, došlo v několika oblastech mozku k významnému zvýšení glukózové aktivity - což naznačuje zlepšení metabolismu mozku - ve srovnání s těmi, kterým byla poskytnuta standardní péče.

Účastníci skupiny NAC také prokázali významná vylepšení obou dotazníků s lepším skóre MHI a skóre pozornosti PDQ. To znamenalo, že se zlepšila také jejich kognitivní funkce a schopnost zaostření.

"Současná studie využívající zobrazení FDG PET naznačuje, že NAC může pozitivně ovlivnit metabolismus glukózy v mozku u pacientů s RS a zdá se, že je to spojeno se zlepšenými příznaky souvisejícími s poznáváním a pozorností," uvedli vědci.

V budoucnu pomohou větší a placebem kontrolované studie lépe definovat klinické přínosy léčby NAC během progrese RS. Tyto studie také určí nejlepší režim dávkování a léčby, uvedli.

„Tato studie je důležitým krokem k pochopení toho, jak by NAC mohla fungovat jako potenciálně nová cesta ke zvládnutí pacientů se sklerózou multiplex,“ řekl Daniel Monti, MD, ředitel Marcus Institute of Integrative Health na Thomas Jefferson University a první autor studie.

"Zdá se, že NAC umožňuje neuronům obnovit některé z jejich metabolických funkcí," uzavřel Monti.

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... dy-reports
vychodocech
 
Příspěvky: 1194
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník