cíl pro zmírnění zánětu u RS - IL-13

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

cíl pro zmírnění zánětu u RS - IL-13

Příspěvekod vychodocech » 03 bře 2020 23:27

# ACTRIMS2020 - IL-13 může být „atraktivní“ cíl pro zmírnění zánětu u RS - Rostoucí množství důkazů prokázalo neuroprotektivní roli IL-13

strojový překlad:

Signální molekula imunitního systému zvaná interleukin 13 (IL-13) může modulovat funkci klíčových imunitních buněk zapojených do roztroušené sklerózy (MS) a jejich migraci bariérou, která chrání mozek a míchu.

IL-13 je „atraktivní molekula“ a potenciální cesta pro léčbu RS, uvedli vědci, když hovořili o své zjevné schopnosti působit jak na imunitní buňky, tak na jejich pohyb do centrálního nervového systému (CNS; mozek a mícha).

Tato zjištění byla prezentována Chloé Hoornaertem, PhD, s Výzkumným střediskem CHUM v Kanadě, na Americkém výboru pro léčbu a výzkum v roztroušené skleróze (ACTRIMS) Forum 2020 konaném na Floridě 27. – 29. Února.

Její prezentace byla s názvem „Modulační potenciál interleukinu-13 cytokinů TH2 na bariéře mozku v krvi a na imunitních buňkách u roztroušené sklerózy.“

Rostoucí množství důkazů prokázalo neuroprotektivní roli IL-13 ve více zvířecích modelech neuroinflammace.

IL-13 patří do velké skupiny signalizačních faktorů zvaných cytokiny - malé proteiny obvykle uvolňované imunitními buňkami as různými účinky, od modulace imunitních a zánětlivých odpovědí po buněčnou adhezi, aktivaci a diferenciaci.

Ačkoli signalizace prostřednictvím IL-13 může být spojena s alergickými reakcemi v dýchacích cestách (např. Astma), může mít také důležité protizánětlivé vlastnosti.

Tento cytokin může být sekretován různými podtypy imunitních buněk, včetně T pomocných buněk typu 2 (Th2 buňky; obvykle se účastní protizánětlivých odpovědí), CD4 + T-buněk a přírodních zabiječských T buněk.

V dřívějších studiích používajících myši s demyelinizačními lézemi - napodobující punc MS (ztráta myelinu, ochranný povlak neuronů) - Hoornaert a jeho kolegové zjistili, že zvyšování hladin IL-13 v mozku účinně omezuje mozkové léze a ztrátu myelinu.

Aby bylo možné zjistit, zda se tyto neuroprotektivní přínosy pozorované u myší mohou projevit na lidech, vědci studovali účinky cytokinů na imunitní buňky u pacientů s RS a zdravých dárců. Pracovali také na laboratorním modelu lidské hematoencefalické bariéry - vysoce selektivní membrány, která reguluje pohyb sloučenin a buněk mezi krví a CNS.

Rozpad hematoencefalické bariéry hraje klíčovou roli v mnoha neurologických nemocech - včetně MS - umožňující infiltrovat aktivované imunitní buňky cirkulující v krvi do CNS. Tam vyvolávají místní zánět, který nakonec poškozuje myelinové a nervové buňky.

Dysregulace hematoencefalické bariéry a migrace imunitních buněk patří ve skutečnosti mezi nejranější abnormality pozorované v mozcích pacientů s RS.

Model hematoencefalické bariéry použitý v této studii použil vrstvu endotelových buněk lidského mozku a meningealních endoteliálních buněk, oba odebrané ze zdravého mozku.

Výsledky získané in vitro (v buňkách v laboratoři) ukázaly, že diferenciace T pomocných 17 (Th17) buněk - skupina imunitních buněk účastnících se zánětlivých a autoimunitních (samovolně reagujících) odpovědí - zvyšuje produkci IL-13 receptoru v podskupina T-buněk zvaná CD4 + T-buňky.

To znamená, že tato skupina T-buněk je nyní schopna detekovat a reagovat na signály IL-13, což je poněkud neobvyklé. Funkční receptor IL-13 byl dlouho považován za nepřítomný na T-buňkách.

Zdá se, že IL-13 také ovlivňuje vlastnosti hematoencefalické bariéry. Přidání IL-13 k bariérovému modelu významně zvýšilo produkci adhezivní molekuly vaskulárních buněk-1 (VCAM-1) - povrchové molekuly, která podporuje vazbu určitých typů imunitních buněk na krevní cévy, což je proces, který se podílí na jejich migraci buňky do tkání.

Tento cytokin také posílil bariérové ​​vlastnosti endotelových buněk lidského mozku a meningálních endoteliálních buněk, což dokazují zvýšené komponenty těsných spojení - specializovaná spojení mezi buňkami, které slouží jako „molekulární brány“, k regulaci difúze molekul. Toto vylepšení nakonec zvýšilo těsnost a integritu hematoencefalické bariéry a snížilo její propustnost.

Podle Hoornaerta byly „podobné příznivé účinky“ pozorovány také v endotelových buňkách lidského mozku odvozených od pacientů s RS, což znamená, že buňky z pacientů také reagovaly na IL-13.

Tyto výsledky „prokázaly expresi IL-13R [IL-13 receptor] u některých klíčových buněčných hráčů zapojených do patologického procesu [MS],“ uvedli vědci.

„Schopnost IL-13 účinně modulovat hematoencefalickou bariérovou funkci z ní činí atraktivní molekulu pro další výzkum jako potenciální terapeutickou cestu pro MS, vzhledem k jejímu potenciálu působit jak na úrovni imunitních buněk samotných, tak i na imunitních systémech obchodování s buňkami přes hematoencefalickou bariéru do zaníceného CNS, “uzavřel tým.
Ana Pena, PhD

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... tion-in-ms
vychodocech
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník