Remyelinizace prostřednictvím buněčné transplantace

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Remyelinizace prostřednictvím buněčné transplantace

Příspěvekod vychodocech » 28 úno 2020 16:47

Remyelinizace v mozcích dospělých zvířat možná prostřednictvím buněčné transplantace, uvádí studie.

strojový překlad:

Studie zjistila, že transplantace lidských gliových progenitorových buněk (GCP) - mozkových buněk schopných generovat buňky produkující myeliny - účinně vedla k remyelinaci v mozcích dospělých myší s poruchami myelinu.

Tyto výsledky byly prezentovány na Fóru Americas pro léčbu a výzkum v roztroušené skleróze (ACTRIMS) Forum 2020, které se uskuteční 27. – 29. Února na Floridě, John Mariani, PhD, s University of Rochester.

Jeho prezentace byla s názvem „Lidské gliové progenitorové buňky účinně remyelinizují demyelinovaný dospělý mozek.“

Terapie dostupné pro roztroušenou sklerózu (MS), která se vyznačuje zánětlivou ztrátou myelinu (ochranný a izolační proteinový povlak na nervových vláknech), mají za cíl zmírnit příznaky a oddálit funkční pokles.

Vědci a farmaceutické společnosti však věnují pozornost remyelinizačním přístupům, které by mohly řešit základní příčinu nemoci.

Takové strategie mají potenciál podpořit opravu myelinu a případně zastavit progresi onemocnění - včetně přechodu na sekundární progresivní MS (SPMS), což se vyznačuje neustálým zhoršováním neurologických příznaků.

Současné přístupy k remyelinaci - v předklinickém nebo klinickém testování - zahrnují blokující inhibitory remyelinizace, zlepšení clearance myelinových zbytků a zvýšení počtu nebo diferenciace progenitorových buněk, známých jako oligodendrocyty, které jsou schopné vést k produkci myelinových buněk .

Oligodendrocyty jsou v úzkém kontaktu s nervovými vlákny myelinátu a nervovými vlákny v centrálním nervovém systému (CNS, mozek a mícha). Nejsou to neurony, ale patří do rozmanité skupiny buněk, které se nacházejí v nervovém systému zvaném glia.

Gliové progenitorové buňky (GPC) a nervové kmenové buňky mohou být izolovány od dárce a transplantovány do příjemců s nedostatkem myelinu. Tento proces, forma zavedení nových a zdravých oligodendrocytů pro záchranu produkce myelinu, slouží jako potenciální remyelinační terapie.

GPC pocházejí z nervových kmenových buněk a jsou hlavním zdrojem nových oligodendrocytů. Z tohoto důvodu jsou také označovány jako progenitorové buňky oligodendrocytů (OPC). OPC se mohou vyskytovat ve vyvíjejících se embryích, ale vyskytují se také v mozcích novorozenců a dospělých.

Bylo hlášeno, že infuze GPC odvozených z lidských plodů zcela remyelinují a obnovují postižené oblasti mozku novorozených myší s genetickým deficitem myelinu, který se nazývá třesoucí se myši. Tato zvířata se předčasně chvějí, chytí a umírají. Podle této studie poskytovaly lidské dárcovské buňky dostatek myelinu k ochraně nervových vláken a zastavení těchto příznaků a významně prodloužily nebo dokonce normalizovaly délku života u mladých zvířat.

Na základě těchto slibných údajů vědci z University of Rochester zkoumali, zda by lidské GPC mohly také široce a úspěšně rozptýlit mozek dospělých chvějících se myší a účinně podporovat remyelinizaci.

„Zůstalo nejasné, zda hGPC (lidské GPC) jsou schopny extenzivně migrovat nebo remyelinovat mozkovou tkáň demyelinovanou v dospělosti,“ psali vědci.

Transplantovali GPC odvozené z lidských plodů do dospělých chvějících se myší a do zdravých myší. Vědci také použili druhý myší model, ve kterém je ztráta myelinu indukována pomocí sloučeniny zvané kuprizon, pro zkoumání účinků GPC na nově demyelinované léze.

Buňky byly přímo zavedeny injekcí do corpus callosum, oblasti spojující pravou a levou stranu mozku.

Bylo prokázáno, že transplantované lidské GPC široce infiltrují mozky dospělých chvějících se myší a jsou schopny „silně myelinovat“ nervová vlákna.

Sledováním myší vlastních a lidských GPC vědci potvrdili podobné účinky v modelu kuprizonové myši, kde lidské GPC stačily k remyelinizaci denudovaných nervových vláken, dodaných před nebo po indukované demyelinaci.

Pro bližší pohled na to, co se stalo s lidskými GPC jednou v mozku myši, vědci extrahovali lidské GPC z mozku transplantovaných myší a analyzovali genovou aktivitu jednotlivých buněk. Tento typ analýzy, nazývaný jednobuněčný RNA-sekvenování, odhaluje sadu genů zapnutých a vypnutých v každé buňce, stejně jako velikost této aktivace nebo umlčení. Poskytuje vhled do biologických cest probíhajících v buňkách.

Data odhalila, že lidské GPC dodané do mozku aktivují genetické programy související s diferenciací oligodendrocytů a myelinací, v souladu s úspěšnou remyelinační aktivitou, kterou tyto buňky prokázaly v experimentech.

Genetický program aktivovaný lidskými GPC předpovídá „kompenzační remyelinaci po demyelinaci,“ řekla Mariani.

Souhrnně „tato data naznačují schopnost transplantovaných [lidských] GPC rozptýlit se v dospělém CNS, myelinizovat dysmyelinizované regiony… a také je možné je rekrutovat jako myelinizující oligodendrocyty v pozdějších okamžicích života, na základě demyelinační poptávky“

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... itor-cells
vychodocech
 
Příspěvky: 1194
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník