Regenerace mozku u progresivní RS - studie

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Regenerace mozku u progresivní RS - studie

Příspěvekod vychodocech » 07 led 2020 19:51

Zajímavá studie se zabývá proteinem 43 (protein GAP-43 - marker růstu a regenerace neuronů) který je rozdílný u různých typů RS, studie porovnává i vliv léčby na RS.

strojový překlad:

Regenerace v mozku je snížena u lidí s primární progresivní roztroušenou sklerózou (PPMS), ale je zvýšena během aktivity onemocnění u pacientů s relaps-remitující MS (RRMS), uvádí studie.

Výsledky také ukazují, že regenerace není ovlivněna léčbou terapiemi modifikujícími onemocnění (DMT), jak ukazují hladiny regeneračního markeru v mozku zvaného růstový protein 43.

Studie „Protein 43 spojený s růstem mozkomíšní tekutiny při roztroušené skleróze“ byla zveřejněna v časopise Nature Scientific Reports.

V MS imunitní buňky útočí na plášť myelinu, který chrání nervy, což vede k neurodegeneraci. V časných stádiích onemocnění jsou aktivovány regenerační mechanismy, které pomáhají opravit poškozenou tkáň a podpořit nahrazení ztraceného myelinu - proces zvaný remyelinace.

Růst asociovaný protein 43 (GAP-43), také nazývaný B-50 nebo neuromodulin, je povrchový protein, který se nachází na nezralých synaptických terminálech - spojeních mezi dvěma nervovými buňkami, které jim umožňují komunikaci - a v rostoucích axonech, které jsou dlouhé projekce nervové buňky, které vedou elektrické impulzy od těla buňky k jiným nervovým buňkám, svalům a žlázám.

Z tohoto důvodu je „GAP-43 široce používán jako marker růstu a regenerace neuronů,“ uvedli vědci.

Předchozí výzkumy uváděly, že hladiny GAP-43 negativně korelují s rozšířenou škálou stavu postižení (EDSS), což je metoda kvantifikace postižení u pacientů s RS. Vyšší skóre EDSS znamená více postižení. To znamená, že nižší hladiny GAP-43 korelovaly s větším postižením. Ve skutečnosti byly nižší hladiny GAP-43 nalezeny v sekundární progresivní MS (SPMS) ve srovnání s ranými stádii RS.

Nyní vědci na univerzitě v Göteborgu ve Švédsku a jejich kolegové měřili hladiny GAP-43 u lidí s RS a hodnotili dopad terapií modifikujících onemocnění.

Celkově tým kvantifikoval hladiny GAP-43 u 105 pacientů s MS - 73 s RRMS, 12 s PPMS a 20 s SPMS - a porovnal jej s hladinami 23 zdravých lidí (kontroly).

Pacienti s progresivní RS, ale nikoli s RRMS, měli signifikantně nižší hladiny GAP-43 - průměrně 1 640 pikogramů na mililiter, pg / ml - ve srovnání se zdravými kontrolami, kteří měli průměrně 2 340 pg / ml. To naznačuje „ztracený nebo snížený regenerační potenciál v pozdní RS,“ uvedli vědci.

Koncentrace GAP-43 v mozkomíšním moku (CSF) - tekutina obklopující mozek a míchu, obvykle shromážděná kohoutkem míchy - vykazovala u pacientů s RS negativní korelaci s věkem, délkou onemocnění a EDSS (úroveň postižení).

Hladiny CSF GAP-43 byly vyšší u RRMS pacientů, kteří měli relaps, což znamená, že měli aktivní zánětlivé onemocnění, za 3 měsíce před odběrem CSF (průměr 2 560 pg / ml) ve srovnání s hladinami CSF během remise (průměr 1 900 pg / ml) .

Pokud jde o použití DMT, výsledky ukázaly, že hladiny GAP-43 neměly významný rozdíl mezi 44 pacienty užívajícími DMT ve srovnání s 61 jedinci bez léčby. Také nebyl žádný významný rozdíl mezi těmi, kteří užívali terapii první a druhé linie.

Hladiny GAP-43 v CSF také nevykazovaly žádný rozdíl, když pacienti přešli z žádné léčby, léčby první linie nebo léčby druhé linie na Gilenyu (fingolimod, prodávaný společností Novartis) nebo Lemtrada (alemtuzumab, prodávaný společností Sanofi-Genzyme). U obou DMT zůstaly hladiny GAP-43 podobné počáteční (základní) hodnotě, od 1 960 pg / ml do 1 940 pg / ml pro Gilenyu a od 1 930 pg / ml do 1 850 pg / ml pro Lemtradu.

RRMS pacienti, kteří nedosáhli žádného důkazu stavu aktivity nemoci (NEDA-3) - což znamená, že nedošlo k relapsům, žádné nové léze MRI a žádná potvrzená progrese postižení - po přechodu na Gilenyu nebo Lemtradu neprokázali žádné významné rozdíly v hladinách GAP-43, a to ani na počátku nebo při sledování ve srovnání s RRMS pacienty s aktivním onemocněním.

Na základě těchto výsledků tým uvedl: „Závěrem, studie GAP-43 v MS shodně ukazují, že tento protein je v progresivní RS snížen v CSF, a našli jsme souvislost s postižením a také s aktivitou onemocnění. Účinné DMT však neměly žádný účinek na koncentraci CSF GAP-43. “

Protože ošetření MS „primárně redukuje zánět CNS [centrální nervový systém] v MS, a nikoli regenerační kapacitu… nedostatek změny v CSF GAP-43 v různých terapiích naznačuje, že snížený zánět neovlivňuje regeneraci zahrnující GAP-43,“ vědci přidáno.

"Přestože se klinický potenciál GAP-43 jako biomarkeru v MS v této fázi jeví jako omezený, přispívá k dalšímu pochopení patogeneze za progresí a degenerace a regenerace v MS.

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... sclerosis/
vychodocech
 
Příspěvky: 1194
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Regenerace mozku u progresivní RS - studie

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 10 led 2020 11:17

Zajímavé, jen mě není úplně jasný, jak porovnávali pacienty s a bez DMT - když u SPMS už se DMT nedává, protože nemá žádný účinek. I z toho pohledu je očekávatelné, že nemá účinek ani na tu regeneraci.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 305
Registrován: 06 led 2014 19:42


Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron