Metformin podporuje remyelinaci

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Metformin podporuje remyelinaci

Příspěvekod Franta » 14 říj 2019 21:18

Bylo prokázáno, že metformin, běžná léčba cukrovky, která napodobuje dietu, podporuje remyelinizaci v kmenových buňkách starších krys, což naznačuje, že může být užitečné při léčbě roztroušené sklerózy.

RS je charakterizována ztrátou myelinu, ochranného obalu kolem neuronů (nervových buněk), který jim pomáhá komunikovat. Je tedy potřeba léčby, která podporuje nahrazování ztraceného myelinu - proces zvaný remyelinace.

Myelin je tvořen buňkami zvanými oligodendrocyty. Tyto oligodendrocyty pocházejí ze specializovaných kmenových buněk, které se nazývají progenitorové buňky oligodendrocytů (OPC).

Vědci v této studii nejprve ukázali, že jak stárnou krysy, jejich OPC ztratí schopnost snadno zrát na funkční oligodendrocyty, což je běžný proces stárnutí. Zjistili, že pokud jsou podány správné podněty, asi 60% OPC od mladých krys roste na zralé oligodendrocyty, zatímco u starých krys méně než 20% zraje na buňky oligodendrocytů.

Vědci pak porovnali OPC ze starých (20–24 měsíců) a mladých zvířat (2–3 měsíce) a zjistili, že stárnutí OPC vykazují určité buněčné změny, které jsou spojeny s buněčným stárnutím, zejména změny jejich mitochondrií (energie v buňkách, kde energie se vyrábí).

„Stejně jako u většiny regeneračních procesů účinnost remyelinace se stárnutím postupně klesá do té míry, že je tak pomalá, že nakonec selže,“ píše. „To má důležité důsledky pro chronická demyelinizační onemocnění, jako je roztroušená skleróza (MS), která může trvat několik desetiletí. Zpožděná remyelinizace způsobuje, že demyelinizované axony jsou citlivé na nevratnou degeneraci “patrné v pozdějších fázích MS.

Tým přemýšlel, zda zacílení na tyto buněčné změny může zlepšit schopnost progenitorových buněk oligodendrocytů přeměnit se na oligodendrocyty a rozšířit tak podporu remyelinizace.

Vědci použili dva přístupy ke zvířatům. První byl alternativní půst, kde krysy jedly každý druhý den, o kterém je známo, že omezuje stárnutí buněk; druhý jim dal metformin, „mimetikum nalačno s malou molekulou“, které se používá ke snížení hladiny cukru v krvi u diabetiků, které působí prostřednictvím proteinu zvaného AMPK. Tento protein hraje důležitou roli při pomoci mitochondriím při produkci buněčné energie, jak bylo zamýšleno.

Výsledky ukázaly, že oba přístupy by mohly podporovat tvorbu oligodendrocytů u starších krys, což by vedlo k lepší opravě myelinu.

U potkanů ​​s chemicky indukovanými lézemi ztráty myelinu, střídavý den hladovění a metformin také zlepšily remyelinizaci ve srovnání s potkani, kterým nebyl podán žádný léčebný přístup.

„Překonání účinků stárnutí na OPC je důležité při vytváření přípustného prostředí pro remyelinaci. Intervence, jako je dietní omezení nebo léky napodobující jeho účinky, pravděpodobně změní funkci OPC a dalších typů buněk, které přispívají k remyelinaci… a mohou tedy mít dvojí přínos pro léčbu chronických demyelinizačních neurodegenerativních onemocnění, “uzavřela studie.

Robin Franklin, PhD, profesor na univerzitě v Cambridge a studijní spoluautor, nazval nález „jedním z nejvýznamnějších pokroků v terapiích myelinových oprav, jaké kdy byly,“ řekl ve zprávě U.K. MS Society.

"Zjištění objasnila, proč buňky ztrácejí schopnost regenerovat myelin a jak by se tento proces mohl zvrátit." Přestože výzkum u potkanů ​​byl dosud proveden, doufáme, že se brzy přenese do lidí, “dodal Franklin.

Marisa Wexler, MS
Send feedback
History
Saved
Community


https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... r-in-rats/
https://www.cell.com/cell-stem-cell/fulltext/S1934-5909(19)30350-9
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2419
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Metformin podporuje remyelinaci

Příspěvekod Petr75 » 28 zář 2021 17:18

2021 27. září
Katedra anatomie, lékařská fakulta, Teheránská univerzita lékařských věd, Teherán, Irán
Terapie metforminem oslabuje prozánětlivé mikroglie inhibicí NF-κB v Cuprizone Demyelinating Mouse modelu roztroušené sklerózy
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34570348/

...Pozitivní účinky metforminu na mikroglie a remyelinizaci naznačují, že by mohl být použit jako slibný kandidát ke snížení výskytu zánětlivých neurodegenerativních onemocnění, jako je RS.
Uživatelský avatar
Petr75
 
Příspěvky: 2619
Registrován: 17 úno 2013 08:58
Bydliště: Rychnovsko


Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník