Únava a RS - studie

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Únava a RS - studie

Příspěvekod vychodocech » 27 srp 2019 15:03

Vyšel článek o studii únavy a RS. Únava (a ta je často odlišná než u zdravých lidí) v případě RS je stále předmětem výzkumu, hledají se se souvislosti s poškozením CNS a mechanismy jak toto ovlivnit.

Strojový překlad:

Studie ukazuje, že přetrvávající únava u lidí s roztroušenou sklerózou (MS) je spojena s poškozením v určitých oblastech mozku, bez ohledu na příznaky deprese.

Studie „Mikrostrukturální frontostriatální a temporoizolační alterace jsou spojeny s únavou u pacientů s roztroušenou sklerózou nezávislou na zátěži a depresi bílé hmoty“, byla zveřejněna v časopise Multiple Sclerosis Journal.

Únava, která postihuje více než 65% pacientů s RS, je jednou z hlavních příčin snížené kvality života lidí s touto neurodegenerativní poruchou. Základní mechanismy únavy spojené s MS jsou stále nejasné, ale mezi navrhované příčiny patří molekulární a buněčné procesy spojené s onemocněním - včetně zánětu a poškození mozku.

Předchozí studie, které používaly metody hodnocení pomocí konvenční magnetické rezonance (MRI), prokázaly, že únava je spojena se zvýšeným objemem lézí zvýšeným T2 - indikací celkové mozkové léze - a atrofií mozku.

Výsledky z difuzního tenzorového zobrazování (DTI) rovněž naznačují, že poškození čelního laloku - mozkového regionu odpovědného za dobrovolný pohyb, paměť, jazyk, pozornost a motivaci - by mohlo hrát roli při vývoji únavy u lidí s RS.

DTI je technika MRI, která detekuje, jak voda cestuje podél traktu bílé hmoty v mozku. Při detekci mikrostrukturálních změn je citlivější než běžné metody MRI.

I přes tyto důkazy jiné studie nezjistily významné souvislosti mezi strukturálním poškozením mozku a únavou, zdůrazňujíc potřebu objasnit tato potenciální propojení. Vědci tvrdí, že tyto nekonzistentní výsledky mohou být vysvětleny časovými výkyvy únavy. Ve studiích se to nezohlednilo, přičemž únava byla posuzována pouze v jednom časovém bodě.

Vědci z Harvardské lékařské fakulty a Washingtonské lékařské fakulty v St. Louis vyhodnotili mikrostrukturální poškození mozku u pacientů s RS s různou úrovní únavy v průběhu času - nikdy, sporadicky nebo perzistentně.

Rovněž se rozhodli posoudit, zda únava a deprese byly spojeny s poškozením specifických nebo odlišných oblastí mozku. Únava a deprese - další hlavní příčina zhoršené kvality života lidí s RS - vykazují značné překrývání příznaků. Jejich vztah je však stále špatně pochopen.

Analýza vyhodnotila 93 účastníků studie CLIMB, průběžné, prospektivní, observační studie s více než 2 000 pacienty s RS. Všichni účastníci podstoupili roční skenování mozku MRI a DTI a hodnocení kvality života každé dva roky. Únava byla měřena pomocí modifikované škály dopadu na únavu (mFIS) a deprese prostřednictvím Centra pro epidemiologické studie - stupnice deprese (CES-D).

Účastníci, z nichž 77% byly ženy, měli průměrný věk 50,6 let a průměrnou dobu trvání nemoci 16,9 let.

Byly rozděleny podle úrovně únavy v průběhu času: 26 mělo přetrvávající únavu; 25 mělo sporadickou reverzibilní únavu; a 42 nikdy nehlásilo příznaky únavy. Mezi těmito třemi skupinami nebyly zjištěny žádné významné rozdíly, pokud jde o pohlaví, věk, dobu trvání nemoci a tělesné postižení.

Výsledky ukázaly, že pacienti s přetrvávající únavou měli významně vyšší skóre únavy a deprese a celkové poškození mozku ve srovnání s těmi ve dvou dalších skupinách.

Data DTI zdůraznila, že jedinci s perzistující nebo sporadickou únavou měli ve svých mozcích významné mikrostrukturální změny ve srovnání s těmi, kteří neunavili. Nejvíce postiženými oblastmi byly čtyři mozkové laloky (frontální, temporální, parietální a týlní) a hluboká šedá hmota (převážně vyrobená z nervových buněk) a bílá hmota (tvořená hlavně nervovými vlákny).

Tyto abnormality byly rozšířenější u pacientů s přetrvávající únavou než u pacientů s ojedinělou únavou.

"Naše výsledky naznačují, že přetrvávající klinicky relevantní únava v průběhu let je spojena s rozsáhlejším poškozením mozku než s kolísavou únavou," uvedli vědci.

Další analýza ukázala, že poškození specifické mozkové sítě - která spojuje cingulate cortex, postkomissurální striatum, fornix, corpus callosum a thalamus - se může podílet na vývoji únavy i deprese.

Poškození dvou dalších mozkových cest bylo specificky spojeno s únavou, nezávislou na depresi nebo zatížení lézí bílé hmoty. Jedna z těchto cest spojuje orbitofrontální kůru, subgeniální oblast a precommisurální striatum a druhá spojuje časové, ostrovní a peri-ostrovní oblasti.

Tým poznamenal, že pochopení základních mozkových mechanismů únavy může „vydláždit cestu pro lepší prediktory reakce na únavu a identifikaci selektivnějších cílů léčby pro řízení únavy“.

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... n-regions/
vychodocech
 
Příspěvky: 1194
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Únava a RS - studie

Příspěvekod dexter277 » 27 srp 2019 22:44

Únava jako příznak RS je nebo spíš byl často opomíjen společně s deficitem kognitivním funkcí. Nevěnovala se tomu taková pozornost. U mě osobně začala silná únava cca necelý rok před jinými příznaky RSky a přetrvá dodnes. A nyní ji momentálně beru jako nejvíce obtěžujícím příznakem. Vyskytuje se u více než 90% pacientů s tím že přes 50% je uvádí jako nejvíce obtěžující (tyhle údaje se liší někdy údavají např. 70-90% ) viz např.: https://www.tribune.cz/clanek/37211-roztrousena-skleroza-unava-neni-pouhy-stesk-ale-vazny-symptom-vetsiny-nemocnych
Nejedná se jen o klasickou únavu ale koresponduje s psychickou kognitivnou stránkou i u mě se zvýšenou ospalostí a celkovým útlumem a co jsem měl možnost mluvit s jinými pacienty s RS tak toto byl právě důvod proč např. přešli na zkrácený pracovní úvazek či dostali invalidní důchod. U mě osobně někdy přijde tak silná náhle, že když si lehnu tak je to taková strašná úleva asi jako bych se spálil a přiložil na to studený obklad. Akorát že někdy bohužel neodezní ani po odpočinku. Jako pravděpodobný důvod únavy udávají zde *Příčina nadměrné únavy je dosud nejasná. Pravděpodobná se jeví multifaktoriální etiologie.Jedním ze základních faktorů je primární poškození centrálního nervového systému a dysfunkce imunitního systému způsobené vlivem prozánětlivých cytokinů, ztráty axonů a ovlivněním endokrinního systému* https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2016/02/06.pdf Při tom jsem zkoušel vše možné ze začátku sport ten trochu pomáhal, kryocentrum, od psychiatra různé léky - jedině trochu buprion mi pomohl, lázně, zdravá strava atd. Ale vše bez většího efektu.
dexter277
 
Příspěvky: 54
Registrován: 14 srp 2016 21:20

Re: Únava a RS - studie

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 28 srp 2019 10:52

Jo "multifokální etiologie" - v českém překladu : víme prd. :D
Přikládám souhrný článek o únavě :
https://www.nature.com/articles/emm2017194
RS se evidentně týkají zánětlivé markery - které konečně můžou i za poškození mozku, jistě až sekundární, ne opačně.
Čemuž napovídá i "časová osa" denní rytmus únavy, který je časem každodenně ve stejném rytmu, ač jiné intenzitě - tedy hormonální odpověď na zánět - v cirkadiálním rytmu. Což je v článku zmíněná reakce HPA osy.
U RS bude mít největší vliv ale první bod v článku : buněčná výměna Ca / vápník / a nervový přenos.
Což potvrzuje prospěšnost vitaminu D a toho, proč funguje Fampyra / sekundárně upravuje napěťově řízený vápníkový kanál /.
Což jsme zase u infekce a toho, proč to zánět ovlivňuje.
To, proč je to u každého jiné, je genetika imunity, kterou má každý trochu jinou.
Čili klíč, jako u celé RS, je nepodporovat zánět. Prášky na psychiku s tím nesouvisí.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 305
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Únava a RS - studie

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 28 srp 2019 10:58

" jedině trochu buprion mi pomohl "
Jo, je tam i o tom bupropionu - pod Ca+ - nepsychiatrická funkce ovlivňuje Ca kanál. Sekundárně. Buněčná výměna odpadu.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 305
Registrován: 06 led 2014 19:42


Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron