„projekční neuron“ má ústřední roli při změnách mozku

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

„projekční neuron“ má ústřední roli při změnách mozku

Příspěvekod vychodocech » 24 črc 2019 22:44

V nové mezinárodní studii z University of Cambridge, University of Heidelberg a University of California, San Francisco, vědci použili post mortem (po smrti) vzorky lidského mozku od pacientů s RS ke studiu širokého spektra typů buněk zapojených do nemoci a porovnání jejich zjištění na mozkové vzorky darované od lidí, kteří neměli RS.

"Pomocí nové techniky zvané sekvenování RNA s jedním jádrem jsme byli schopni studovat genetické složení jednotlivých mozkových buněk, abychom pochopili, proč některé buňky mohou být náchylnější k poškození v MS než jiné," řekl Dr. Lucas Schirmer, vedoucí vědec projekt z University of Heidelberg.
„Naše výsledky ukázaly, že určitý typ nervových buněk zvaný„ projekční neurony “byl obzvláště náchylný k poškození mozku pacientů s RS.“

U zdravých lidí jsou tyto projekční neurony zapojeny do komunikace informací mezi různými oblastmi mozku. Je proto možné, že poškození těchto buněk může ovlivnit kognitivní schopnosti u pacientů s RS. Ztráta těchto konkrétních typů buněk navíc pomáhá vysvětlit, proč se mozky pacientů s RS časem zmenšují - čím více buněk je poškozeno a ztraceno, tím méně místa zabírá mozek.

Vědci také ukázali, že imunitní buňky v mozcích pacientů s MS byly zaměřeny na neurony projekce a způsobovaly buněčný stres a poškození.
"Zjistili jsme, že imunitní buňky produkující protilátky jsou spojeny s poškozením důležitých neuronů projekce v mozcích MS," řekl profesor David Rowitch z University of Cambridge, hlavní vědec koordinující výzkum. "To naznačuje, že buněčné terapie zaměřené na tyto imunitní buňky by mohly chránit projekční neurony a poskytnout novou léčbu progresivní MS."

Dr. Dmitrij Velmeshev a profesor Arnold Kriegstein z University of California, San Francisco spolupracovali na vývoji technik používaných k analýze genetického kódu v jednotlivých mozkových buňkách.
„Tyto nové techniky mají široké uplatnění v porozumění lidských neurodevelopmentálních a neurologických poruch a poskytují nový vhled nejen do MS, ale také do poruch autistického spektra,“ řekl profesor Arnold Kriegstein.

více v článku zde:

https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 132750.htm
vychodocech
 
Příspěvky: 1194
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron