Nově objevené imunitní buňky hrají roli při zánětech v mozku

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Nově objevené imunitní buňky hrají roli při zánětech v mozku

Příspěvekod Franta » 15 úno 2019 15:59

Nově objevené imunitní buňky hrají roli při zánětlivých onemocněních mozku

Univerzita ve Freiburgu
Tým výzkumníků pod vedením Lékařského centra - Univerzita ve Freiburgu, ukázal na zvířecím modelu, že dříve neznámé typy imunitních buněk jsou přítomny v zaníceném mozku v průběhu roztroušené sklerózy. Objev byl proveden pomocí nové metody s vysokým rozlišením pro analýzu jednotlivých buněk. Metoda umožnila výzkumníkům z Freiburgu a Mnichova vytvořit jakýsi imunitní buněčný atlas pro mozek. Výzkumníci také ukázali, jak tyto buňky podporují vývoj autoimunitního onemocnění.

"Naše zjištění představují průlom pro pochopení autoimunitních onemocnění, jako je roztroušená skleróza. Doufáme, že nyní bude možné vyvinout nové léčebné přístupy specifické pro buňky, které by byly méně náchylné k vedlejším účinkům při léčbě zánětlivých onemocnění, jako je RS," říká ředitel projektu prof. Dr. Marco Prinz, lékařský ředitel Institutu neuropatologie v Lékařském centru - Univerzita ve Freiburgu. "Hlavním problémem s předchozí, neadekvátní léčbou bylo, že zabraňuje celému imunitnímu systému, ale podařilo se nám najít nové podtypy buněk, které jsou specifické pro lokální záněty a zničení v RS, a proto mohou být selektivně inaktivovány," říká Prof Prinz.


Nový Atlas imunitních buněk

S využitím nejnovějších jednobuněčných metod s vysokým rozlišením se vědcům podařilo mapovat komplexní složení buněk lokalizovaných v centru zánětu, tzv. Infiltrátu zánětu. To jim umožnilo vytvořit nový atlas imunitních buněk.

Jednobuněčné analýzy používané výzkumnými pracovníky jsou nové a mohou být použity v medicíně ke studiu jednotlivých buněk z tkání. Vědci vidí, že mají obrovský potenciál. "Tyto metody nám umožňují namalovat zcela nový celulární obraz velmi složitých tkání jako je mozek," říká Dr. Dominic Gruen, jeden z průkopníků této techniky a vedoucí výzkumné skupiny v Max Planck Institute of Immunobiology and Epigenetics ve Freiburgu, která se účastnila studie.

První autorka studie Marta Joana Costa Jordao, doktorská kandidátka na Neuropatologickém ústavu Lékařského centra Univerzity ve Freiburgu, také dokázala, že různé fagocyty v mozku zůstávají v průběhu onemocnění chronicky aktivovány. Předtím se předpokládalo, že byly rychle obnoveny cirkulujícími krevními buňkami. "Tato trvalá aktivace imunitních buněk by mohla vysvětlit, proč je mozek pacienta s RS chronicky napadán v průběhu let," říká Costa Jordao.

https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 102622.htm
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2419
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník